Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

חדש בבנק מרכנתיל: הלוואה להתייעלות אנרגטית

הקרן המיועדת לקהל העסקי הינה הראשונה מסוגה בישראל ופעילותה אמורה לסייע לעסקים בהתייעלות אנרגטית וצמצום צריכת החשמל

מגזר העסקים הקטנים והבינוניים כולל כ-99.5% מכלל העסקים בישראל ואחראי על פי נתונים עדכניים ליותר מ-50% מהתוצר. המוסדות הפיננסיים הבינו זה מכבר את חשיבותו העצומה של מגזר זה ואחד הבולטים שבהם הינו בנק מרכנתיל הפעיל מאוד בתחום הקרנות לעסקים קטנים ובינוניים וזוכה לאורך השנים ברציפות במכרזי החשב הכללי להעמדת הלוואות באמצעות קרנות אלה.

דודי מימון, סמנכ"ל ומנהל החטיבה הקמעונאית בבנק מרכנתיל (צילום: יח"צ)

לרגל השקת מוצר פיננסי חדש בבנק מרכנתיל – "הלוואה במסגרת הקרן להתייעלות אנרגטית" נפגשנו עם דודי מימון, סמנכ"ל ומנהל החטיבה הקמעונאית לשמוע על המוצר החדש ועל יתרונותיו עבור מגזר העסקים הקטנים והבינוניים. מימון העובד בבנק למעלה מ-20 שנה הינו בעל ניסיון עשיר בתחום הבנקאות והאשראי וכיהן בשורה של תפקידים ניהוליים במטה הבנק ובמערך הסינוף שלו. במסגרת תפקידיו השונים למד להכיר לעומק את מגזר העסקים הקטנים והבינוניים ואת צרכיו המימוניים.
"בנק מרכנתיל חגג בשנה החולפת 100 שנים להקמתו. אלו 100 שנים של צמיחה בפעילות וכניסה לתחומי פעילות רבים וביניהם העמדת הלוואות באמצעות קרנות לעסקים קטנים ובינוניים", אמר מימון בפתח דבריו. "כבנק המגדיר עצמו בנק קהילתי, אנו במרכנתיל רואים חשיבות גבוהה בליווי עסקים קטנים ובינוניים ובסיוע בשמירה על איכות הסביבה. מגזר העסקים הקטנים והבינוניים מהווה חלק משמעותי בתעשייה בארץ הן בפן היצרני והן בפן של יצירת מקומות עבודה והעסקת עובדים. הבנק העמיד במהלך העשור האחרון הלוואות במסגרת הקרנות לעסקים בסכום כולל העולה על 3 מיליארד ש"ח."

כיצד מתחברת לכך קרן ההלוואות החדשה?
"לאחרונה זכה מרכנתיל במכרז להפעלת קרן חדשה בערבות מדינה במסלול המותאם לקהל היעד העסקי – הקרן להתייעלות אנרגטית. השימוש בקרן מתאים לכל עסק החפץ להתייעל ולחסוך בעלויות האנרגיה שלו. הקרן הינה הראשונה מסוגה בישראל ופעילותה צפויה לסייע בהשגת היעד הלאומי להתייעלות אנרגטית וצמצום צריכת החשמל ובמסגרת החלטת ממשלה שנתקבלה בנושא. הפרויקטים המתאימים לקבלת הלוואות במסגרת הקרן, הינם: שדרוג מערכות מיזוג וחימום במפעלים, שדרוג אמצעי תאורה לאמצעים חסכוניים, התקנת מערכות ניטור ואופטימיזציה של שימוש באנרגיה."

מהו תהליך הגשת בקשה להלוואה ומסלול הטיפול בה ?
"הלקוח (צרכן החשמל) פונה באופן עצמאי דרך אתר משרד האנרגיה ובמידה והוא חפץ בכך, הוא יכול להיעזר ברשימת יועצים מומחים בתחום המפורסמת באתר. במידה והלקוח מגיש הבקשה נמצא מתאים ע"י הוועדה הבין משרדית, בקשתו מועברת לבחינה ולחיתום בבנק."

מהן ההלוואות הניתנות ע"י הבנק במסגרת קרן זו?
"במסגרת הקרן מעמיד הבנק הלוואות המגובות בערבות מדינה בשיעור של עד 75% מסכום ההלוואה הכולל. ההלוואות הינן לתקופה ארוכה של עד 7 שנים. חשוב לציין כי מנגנון הערבות כולל הטבה נוספת עבור פרויקטים שעיקרם הטמעת טכנולוגיות ישראליות חדשניות, כך ששיעור ערבות המדינה להלוואה לפרויקטים אלה יכול להגיע לכדי 85%."

מהם תנאי ההלוואה?
"ראשית, סכום ההלוואה המקסימלי עומד על 85% מסכום ההשקעה או 20% ממחזור העסקים של העסק הלווה – הנמוך מבין השניים. שנית, תקופת הלוואה מקסימלית הינה עד 7 שנים (בהתאם לאופי ההשקעה הנדרשת). שלישית , הבטוחות הנדרשות הינן שעבוד הנכס הנרכש ובמידה ולא קיים נכס, תשועבדנה בטוחות נזילות בשיעור של עד 15% (מההלוואה הראשונה) ולבסוף, הריבית על ההלוואה (ריבית מקסימלית) הינה בשיעור פריים +1% ."

מהם תנאי הסף?
"בין התנאים חשוב לציין כי מגיש הבקשה להלוואה הינו עסק המאוגד בישראל ובעל ותק פעילות של 3 שנים לפחות. במידה ומדובר בחברת אסקו, ותק הפעילות הינו של שנתיים לפחות. בנוסף, מגיש הבקשה אינו בבעלות ממשלתית, אינו תאגיד בריאות, גוף מתוקצב או גוף נתמך וכן, למגיש הבקשה לא קיים חוב שהגיע מועד פירעונו ואשר טרם שולם לרשויות ולא קיים חוב אשר הוגדר כחוב פגום בחשבונות הלווה הקיימים בבנק."

בבנק מרכנתיל קיים גורם מטה מקצועי אשר מנהל את פעילות העמדת ההלוואות בקרנות השונות. בראש היחידה המקצועית עומד מר מוטי פריד, איש אשראי ותיק בעל מומחיות גבוהה בתחום פעילות זה. בנוסף, בכל אחד מסניפי הבנק ומנהלות האזור נמצאים גורמים מקצועיים המכירים היטב את התחום, מלווים מקרוב את הלקוחות ועובדים בשיתוף פעולה עם המחלקה המקצועית במטה הבנק. ראוי לציין כי לאורך השנים יצר הבנק קשרי עבודה מצוינים עם היועצים העסקיים המלווים עסקים וכן עם הגופים המתאמים. "אנו מזמינים את בעלי העסקים לפנות אלינו וליהנות מהליווי המקצועי שלנו ומהשירות הנעים והמשפחתי שאנו מציעים ללקוחותינו", סיכם מימון.

בהתאם לחוק חלה על הבנק חובה להודיע כי אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.
טוב לדעת
נגישות