Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

חדלות פירעון – האופציה האידיאלית לשיקום חייהם הכלכליים של החייבים

בשלהי 2019 נכנס לתוקפו חוק חדלות הפירעון אשר ביטל למעשה את הליכי ההוצאה לפועל ואת פקודת פשיטת הרגל ; עו"ד יניב גיל, משפטן וותיק בתחום ההוצ"לפ מסביר מהו החידוש שהחוק הביא עימו לחיינו

עו"ד יניב גיל | צילום: פרטי

"בחודש אפריל השנה פנו למשרדי בני זוג אשר ביקשו להתייעץ איתי במספר נושאים משפטיים לרבות חובות וגירושין", כך מספר עו"ד יניב גיל, משפטן בעל 16 שנות ניסיון בתחומי חדלות פירעון (פש"ר והוצל"פ) ודיני המשפחה. "בפגישה שקיימנו הבחנתי במתח, בייאוש ובריחוק אחד מהשני בו שרויים בני הזוג והתברר לי שהשניים בעלים של בר– מסעדה מצליח בירושלים, המעסיק עובדים רבים ואשר צבר לאורך השנים קהל לקוחות נאמן. טרם משבר הקורונה ביקשו השניים להרחיב את העסק המשגשג ולפתוח במתחם רחב ידיים הצמוד לבר- מסעדה שלהם חנות לממכר מזון. אמרו, ועשו. השניים השקיעו את כל הרווחים שנצברו בעסק עד לאותה העת וכן לקחו הלוואות בנקאיות גדולות שהגיעו להחזרים של כ- 15 אלף ₪ בחודש."

ואז באה הקורונה וטרפה את הקלפים?

"בדיוק. בעקבות משבר הקורונה וסגירת המסעדות הארוכה, לא הצליחו בני הזוג לעמוד בהחזרים החודשיים הגבוהים והגיעו למצב של ייאוש וחוסר תוחלת. הדבר אף השפיע על הזוגיות שלהם בצורה קשה והמריבות והסכסוכים הובילו אותם אף לחשוב על גירושין. לאחר שהבנקים דחו את בקשתם להקטין את ההחזרים החודשיים על מנת שיוכלו לעמוד בכך הגיעו בני הזוג למשרדי. עשיתי ניסיון נוסף להגיע עם הבנק, הנושה הראשי, להסדר וסורבתי.  לאור הסירוב החלטתי לנקוט באופציה של חדלות פירעון, אופציה משפטית חדשה יחסית אשר הוכחה כהחלטה נכונה והיטיבה מאוד עם בני הזוג."

מה קרה בעצם?

"פניתי בבקשה למתן צו לפתיחת הליך חדלות פירעון וניתן צו לפתיחת הליכים. במסגרת ההליך ניתנו החלטות לעיכוב הליכים בתיק ההוצל"פ, תוך מינוי ממונה מטעם בית המשפט לבחינת יכולתם הכלכלית של בני הזוג ומתן דגש על תוכנית פירעון גמישה וקלה יותר, על מנת להחזירם למסלול חייהם הקודם. לשמחתי בפגישה האחרונה שלנו הם נכנסו יד ביד ונראו ממש מאוהבים. הסתבר שכל עניין הגירושין הגיע מהמצוקה הקשה בה הם היו שרויים וכשהעננה הזו הוסרה, האהבה חזרה לשרור ביניהם. לשמחתי, עניין הגירושין ירד מן הפרק וכולי ציפייה שבחודש מאי 2021, מועד הדיון בבית המשפט, תינתן ההחלטה למתן הפטר (פטור) משאר חובותיהם."

לדבריו, "משבר הקורונה הפנה את הזרקור אל אופציית חדלות הפירעון בה יכולים עסקים ואנשים פרטיים הנמצאים במצב בו הם אינם יכולים לעמוד בחובותיהם, להביא לשיקומם הכלכלי, במסגרת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, התשע"ח – 2018, אשר נכנס לתוקף ביום 15.09.2019 ולמעשה ביטל את הליכי ההוצאה לפועל בכל מה שקשור לחייבים ואת פקודת פשיטת רגל בה נעשה שימוש עד לחקיקת החוק".

מה היתרון של ההליך הזה עבור החייבים?

"ההליך נועד להביא ככל הניתן  לשיקומו הכלכלי של החייב ומעניק הזדמנות שיקום לחייב תוך מטרה לשלבו מחדש במרקם החיים הכלכליים. במסגרת חדלות הפירעון יכולה להתבצע הקטנה של מסגרת החוב על ידי בית המשפט וכן מוגדרת תקופה נוספת, במסגרת תוכנית פירעון, לתשלום חודשי קבוע בהתאם ליכולת הכלכלית, כאשר בסוף ההליך ניתן פטור מיתרת החוב."

בחודשים האחרונים קידם משרד המשפטים תוכנית שמטרתה למנוע מחייבי הקורונה להגיע למצבי חדלות פירעון על ידי הקפאת ההליכים, מה דעתך על כך?

"משרד המשפטים קידם את התוכנית כמתווה חירום לעסקים ששותקו במהלך הסגר והמשבר כולו. הלכה למעשה לא מדובר על פיתרון מהותי אלא רק על דחיית הקץ שהרי ההוצאות של העסק לא נעלמות ובעלי העסקים עדיין מחוייבים בתשלומים שונים, כגון החזר הלוואות, עובדים, ספקים וכד' ולכן הפיתרון לטעמי אינו אופטימאלי."

אז מה הפיתרון האופטימאלי לפי דעתך?

"מבחינה משפטית, נוכח המשבר אליו נקלע המשק וכאשר אין צפי אמיתי לסיומו, נראה כי פיתרון אפקטיבי יתאפשר במינוי שופטים המומחים בחדלות פירעון, כאלו שישבו בדין רק לצורך קידום תיקים אלו."

עורך דין ונוטריון יניב גיל הינו חבר בלשכת עורכי הדין בישראל ובוגר תואר ראשון במשפטים. משרד עורכי דין יניב גיל ושות' הינו משרד ייחודי וצעיר המורכב מעורכי דין המנוסים בתחומי הליטיגציה וייצוג משפטי בתחומי חדלות פירעון (פש"ר, הוצל"פ) ומעמד אישי המשרד משלב את יתרונותיו של משרד גדול ומנוסה עם היתרונות של משרד צעיר ונמרץ המגיב במהירות לצרכי הלקוח. שיטת העבודה במשרד באה לידי ביטוי באמצעות עריכת ניתוח משפטי וקשר אישי עם כל לקוח והסתמכות על יצירתיות, יוזמה, חדשנות ויישום דינים והלכות חדשות. המשרד חרט על דגלו לפעול בדיסקרטיות מלאה  למען לקוחותיו תוך ליווי אישי צמוד ומסור בכלל הערכאות השיפוטיות.

אתר:
https://www.yanivgil.co.il/
פייסבוק:
https://www.facebook.com/%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%91-%D7%92%D7%99%D7%9C-%D7%95%D7%A9%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%A8%D7%93-%D7%A2%D7%95%D7%93-835829433243645/
אינסטגרם:
https://www.instagram.com/yanivgiladv/
טוב לדעת
נגישות