Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

התחדשות כהזדמנות לעיצוב מחדש

בשנים האחרונות נכנסו אלמנטים חדשים בתחום העיצוב לפרויקטים שונים וגם לבניינים שנבנו במסגרת ההתחדשות העירונית. האם יש הבדלים בין עיצוב בשוק הרגיל לבין עיצוב בתחום ההתחדשות העירונית?

צפחה דקה של "אבן סיב". (צילום: יח"צ)

חידוש של הבניין והרחבת הדירה, במסגרת פרויקט תמ"א 38, וכמובן שגם כניסה לדירה חדשה, במסגרת פרויקטים התחדשות עירונית, היא הזדמנות מצויינת גם לחידוש ולשיפוץ הדירה. במקרים שבהם מדובר על דירות חדשות לגמרי – במסגרת פרויקט פינוי בינוי, או אפילו רוכשי הדירות החדשות בפרויקט תמ"א, השיפוץ יהיה לרוב דומה לזה של כניסה לדירה חדשה אחרת – שדרוג סטנדרט והתאמה לטעמים ולצרכים.
במקרה של הדיירים שנהנים מהרחבת הדירה, במסגרת התמ"א, שם השדרוג משמש כמניע כבר לשיפוץ של הדירה, לעתים שיפוץ כולל ולעתים, רק חידושים קלים, שחלקם יכולים להיעשות בקלות.

כך, לדברי האדריכל טל אוחיון, האלמנטים שמגדירים את מבני ההתחדשות העירונית תלויים במרקם של סביבתם ומשתנים ממקום למקום: יש לעשות הפרדה בין תכניות פינוי הבינוי בהן לרוב הורסים שכונות מגורים ותיקות ובמקומם בונים מגדלים שפזורים במרחב ומשנים את צביון הסביבה כולה מבחינת גובה ומימדי הבניינים" מסביר האדריכל. "רבים מהם בעלי נפח וממדים מאיימים, לכן התכנון צריך להיעשות בצורה שמתחשבת בסביבה הקיימת כך שהתפר יטופל בצורה ספציפית והרמונית – יצירת גנים ומרחבים פתוחים וירוקים, בניה נמוכה באיזור הגובל בבניינים הותיקים יותר וריכוז הבניה הגבוהה במרכז וחיבור איזורים ותיקים לאלה הקיימים. ברמה העיצובית היבט זה משפיע על החזיתות וחומרי הגמר ומן הראוי שיתחשבו בסביבה האדריכלית השכנה".

לדברי אוחיון, "אנחנו רואים יותר ויותר יישום של פתרונות תכנוניים יצירתיים שמתחשבים במגבלות השטח, במיוחד בערים הצפופות כמו ירושלים ותל אביב. ברבים ממבני ההתחדשות העירונית מתקיימים פתרונות חניה בדמותם של מתקני חניה מכניים שמשנעים את הרכב ממפלס הרחוב לקומות החניה על ידי מעלית, זאת בשל מגבלות התמרון במרחב המוגבל יחסית. הפתרונות הללו נותנים מענה מספק ומייצרים מקומות חניה נוספים בהתאם לתקנים".

משטחים עמידים לפנים הדירות וגם לחוץ (צילום: יח"צ חו"ל)

חיפוי וריצוף ללא איש מקצוע

גם הטכנולוגיה באה לעזרת המשפצים בשנים האחרונות: "אחד מהשינויים שיאפיינו את השנים הבאות הוא שימוש באבן חיפוי אלסטית", אומר ערן סיב, המשמש יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים במקביל להיותו בעלי חברת "אבן סיב" העוסקת בייבוא של חיפוי, שיש ובריקים ואבנים אלסטיות לחיפוי.

סיב מסביר כי "תחום החיפויים מאוד מתפתח, הרצון לעצב את המתחם הביתי והמשרדי – הן מבפנים והן מבחוץ – נפוץ מאוד כיום ולא מאפיין רק חברות גדולות או אנשים שעוסקים בעיצוב. כפועל יוצא אנחנו נדרשים להציג פתרונות טובים יותר המתבססים על טכנולוגיה מתקדמת".
סיב מסביר מה היתרון בשימוש באבן חיפוי אלסטית: "זה מוצר יוקרתי שמציע מבחר עצום של סוגי סגנונות וחיפויים, מספק את אותה תוצאה מבחינת היופי והעמידות שלו, אבל מאפשר עבודה מהירה וקלה בהרבה ללא קידוחים, ללא אבק ובזמן קצר משמעותית. העובי של החיפוי הוא של שני מילימטר, ניתן להדביקו על תשתית קיימת כגון טיח, צבע או קרמיקה. הוא שוקל שני קילו למ"ר לעומת אבן רגילה ששוקלת 50 ק"ג למ"ר, ניתן לחתוך אותו בסכין יפנית ללא לכלוך או אבק, ובמרבית המקרים להדביק אותו באופן עצמאי ללא איש מקצוע. המשקל המועט של החיפוי מונע חשש שחיפוי יתנתק מהקיר ויגרום לנזק, כפי שראינו לצערי בשנים האחרונות בלא מעט מקרים".
לדברי סיב רבים מהרוכשים של המוצר מעוניינים לשנות דירה קיימת ובזמן קצר: "המוצר הוא קלאסי לדירות ובתים שכבר בנויים ומעוצבים שכן הוא לא מחייב שיפוץ ופינוי של כל האזור המיועד. באים, בוחרים מתוך מגוון סגנונות עדכניים, ואפשר לצאת לדרך. המוצר מתקבל בגליל שניתן לחתוך אותו בקלות ולהדביק ישירות על החיפוי הנוכחי או על הטיח. הוא מאפשר לשנות את האופי והעיצוב של חדרים, בתים, חדרי לובי ועוד תוך זמן קצר וללא כל אי הנוחות הנגרמת משיפוץ משמעותי".

חלופה לאבן טבעית

עוד חידוש שמציגות החברות חרש ואפגד הוא אריח העומד בתקנים הישראלים ומשמש כחלופה לאבן הטבעית. האריח מיוצר ממינרלים וממקורות טבעיים בלבד – אבקת שיש, צמנט לבן, בד גיאוטקסטיל, דו תחמוצת טיטניום וחול קוורץ.
באפגד מסבירים כי האריח יכול להשתלב בכל סוג בנייה לרבות –  בנייה רוויה, תמ"א 38, בנייה חדשה והתחדשות של מבני ציבור, שיקום חזיתות מבנים, טיפול אסטטי יעיל בליקויי איטום. מתאים לחיפוי עמודים וקירות עגולים.

מה היתרונות של האבן?
באפגד מונים בין היתר: מראה של אבן טבעית, עמידה בסביבה ימית, עמידה לאורך שנים מפני השפעות הסביבה ומזג האוויר, התקנה קלה מהירה וחסכונית, על כל סוגי התשתיות, יישום שקט ונקי ללא הפרעה לסביבת מגורים פעילה, אקולוגי וחסכוני לסביבה מורכב מחומרים טבעיים, קל משקל ואינו מצריך חיזוק מבנה לפני התקנה, האבן מתאימה לחיפוי חיצוני ופנימי, משפרת בידוד טרמי ואקוסטי, עמידה בפני לחות, חום פטריות ועובש, גמישה ועמיד בפני תזוזות מבנה, אינה סופגת לכלוך ואינה דורשת תחזוקה שוטפת, בטיחותית ומעכב בעירה, אינה מצריך קיבוע מכני, מתאים לקירות מעוגלים.

מה עושים עם הממ"ד

במרבית פרויקטי התמ"א 38, הדיירים הקיימים מקבלים חדר נוסף, שהוא למעשה הממ"ד – המרחב המוגן הדירתי. חדר זה הוא למעשה המקלט הביתי וככזה, יש לו עיצוב משלו, עם בטון מיוחד ועם חלון שנועד לעמוד בהדף.
מסיבה זו, מסביר מעצב הפנים ניצן הורוביץ, "בשנים האחרונות הממ"ד הופך לחדר שנוי במחלוקת. הורים נמנעים מלשכן בו את הילדים והוא משנה את יעודו לרוב לחדר אירוח, חדר עבודה, חדר ארונות או גיבוי למזווה, במידה והוא נמצא בקרבת המטבח. בחירת הפונקציה תלויה בגודלו ובמיקומו בחלל".

זו גם הסיבה שיותר ויותר פרויקטים בשנים האחרונות פנו לפתרון של הממ"ק – מרחב מוגן קומתי, שטח משותף לדיירי הקומה, כך שכל חדרי הבית הם חדרים "קונבנציוליים", שגם נוחים יותר לעיצוב.

מתחשבים בצביון המבנה גם בעיצוב הפנים (צילום: אלעד גונן)

חיבה למרפסות

לדברי הורוביץ, "תרבות האירוח הישראלית והאקלים הים תיכוני מוביל רבים מבעלי הדירות להשתמש יותר ויותר במרפסות ולמעשה מרבית מהאירוח נעשה בהן. בחלקן אף מוותרים על פינת האוכל בפנים ומעדיפים להסב חלק מהמרפסת לפינת אוכל חיצונית. ככלל, תכנון המרפסת אינו שונה מתכנון הדירה-נהפוכו- כיום מקצים לשניהם את אותה רמת חשיבות ותכנון הפנים הוא לרוב נגזרת של יצירת מהלכי תנועה נכונים לעבר המרפסת. המרפסות היום כוללות איזור בישול והכנה, פינות אוכל ואירוח וכיוב'. העובדה שהיא מעלה את ערך הנכס ואת פוטנציאל המכירה גורמת למרבית היזמים להציב אותה בראש רשימת הדרישות בתכנון הפרויקט. בתוך כך, כבר בהתליך התכנון הראשוני, ברבות מהדירות שמים דגש על הכנת תשתיות מים, גז וחשמל".

שי דוד, בעלי חברת 'כרכום' המתמחה בתכנון וביצוע מתחמי outdoor living, מוסיף כי "המרפסות מהוות כיום חלקה חיצונית שבתכנון נכון, ניתן ליישם בה את הצרכים והמאוויים של בני המשפחה כולם. יתרה מכך, העובדה שחלקן ממוקמת בקומות הגבוהות, אין תצפית של שכנים והמרחב הנגלה פתוח ואוורירי, מאפשרת לבעליהם יצירת שטח חיצוני על גבו ניתן ליישם כמעט הכל. ניתן להקביל את החוויה למגורים על ראש הר במרכזה של הסביבה האורבנית".

לדברי דוד, "ברמה העקרונית אין מגבלות בעיצוב גינה במרפסת וכל דירה עם מרפסת ששטחה 20-25 מ"ר ומעלה, יכולה להפוך לדירת גן, אבל בשמיים, ובכך השטח הפנימי גדל גם הוא מבחינת התחושה והפונקציה. כך למשל אנו רואים בהן כיום מטבחים וסלונים חיצוניים, בריכה, בר הצופה לנוף וכו'. ככל שמתקדמים בציר הזמן מציע התחום טכנולוגיות מתקדמות כמו שתילה על הקירות, שמכסה את קירות הבטון, עם אדניות ורטיקליות שמושרשות. כך במקום לראות קיר, רואים חזית ירוקה ובה צמחייה מגוונת ובתוך כך שטח המרפסת אינו נפגע ונחסך מקום".

בתוך כך מציין דוד את כניסתם של חומרים קלים לשוק שמאפשרים לאכלס בשטח המרפסת פונקציות מיוחדות. "יש לקחת בחשבון את המשקל המירבי שאפשר להעמיס על כל מ"ר על המרפסת ובשנים האחרונות פיתחו חומרים קלים ועמידים שמאפשרים לבנות מיכלים לצמחייה במשקל נמוך וגודל גדול, כנ"ל לגבי בריכות שחייה מתועשות שעשויות מחומרים קלים כמו עץ, נירוסטה, פלסטיק וכיוצא בזה. גם בגזרת הריצופים אנו נחשפים לחידושים בהם חומרים קלים ועמידים שמאפשרים ליצור רצפות צפות. זהו אלמנט שמאפשר לנו להגביה את הרצפה וליצור משטח מפולס אחיד ללא שיפועים", מסביר דוד. "כך כל המים והניקוז, ההשקייה, צינורות החשמל ויתר התשתיות עוברות מתחת והגג מקבל מראה נקי יותר".

להתכתב עם הבניין

לדברי מעצבת הפנים ענבל ברקוביץ, לבתים שנבנים במסגרת ההתחדשות העירונית יש לרוב מאפיינים ברורים שמוגדרים מראש על ידי היזם ואדריכל הפרויקט. בכל הקשור לעיצוב הפנים ובתוך כך גם עיצוב המרפסות בדירה, הרציונל הוא לבצע הקשרים ברורים או לחילופין מרומזים בין נראות המעטפת לתכנון הפרטני של הדירה. זה יכול לבוא לידי ביטוי בבחירת הריצוף, התאורה ואפילו הריהוט שנבחר. בתוך כך, חשוב שהחיבור לא יראה מאולץ או עשוי מידי, החוכמה היא להתחשב באופיים וטעמם של בעלי הדירות ועל פיהם לעשות את הבחירות".

פתרונות ריהוט לחללים קומפקטיים (צילום: שי אפגין)

ריהוט לחלל קומפקטי

המעצב יפרח בן צבי מסביר כי "בפרוייקטי התחדשות עירונית אנו נדרשים לעצב פתרונות ריהוט לבית עבור חללים קומפקטיים. לרוב אלו חדרים קטנים יחסית, למעט המסטר, כאשר החלל המשותף והמרכזי הוא דומיננטי ומפנק וכך גם ההתייחסות לריהוט. מערכות ישיבה גדולות, שפע מקומות ישיבה ורביצה, כל נושא החשמל והכבלים מוסתרים כמובן עם פתרונות חשיבה יצירתיים".

לדברי אייל שימן, בעלי חברת איילמינם ויבואן חיפויי LAMINAM לישראל, "ניכר כי רבים מהיזמים מבקשים ליצור מעטפת כמה שיותר עמידה שתשרוד את האקלים הקיצוני באיזור ובכך תישמר לאורך עשורים רבים. כפועל יוצא הם בוחרים לחפות איזורים נרחבים בחומרים שהוכיחו את עצמם ככאלה. קיימים כיום חומרים תעשייתים שעושים את העבודה ובתוך כך מאפשרים, בזכות טכנולוגיות ייצור, ליצור על גבי המשטח שלל דוגמאות בשלל מרקמים וטקסטורות שיכולים להשפיע באופן ניכר על נראות המבנה.

"כך למשל משטחי גרניט הפורצלן שידועים כעמידים במיוחד ואינם נשרטים או מתבלים ועל כן הפכו למצרך מבוקש, בחללי החוץ והפנים. העובדה שהם ניתנים לייצור כלוחות ג'מבו גדולי ממימדים (עד לגודל של 3.2/1.6 מ') יוצרת ניראות הרמונית יותר, עם מינימום חיבורים ובימים שהרוכשים מודעים ושואפים לרכוש נכסים אסתטיים ויוקרתיים, יש לאלמנט זה חשיבות יתרה".

טוב לדעת
נגישות