Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

השמירה על הסביבה מתחילה באסלה

חברת ווטרלו משווקת בישראל את מערכת ההדחה בוואקום עבור תאי שירותים של steJ העולמית. בדרך זו חוסכים לקוחות החברה כמויות משמעותיות של מים, משפרים את חווית השימוש של האורחים ושומרים על הטבע

מערכת ההדחה של jets (צילום: יח"צ)

במבט ראשון, האסלה של חברת Jets נראית כמו כל אסלה אחרת – אסלת פורצלן לבנה ונוחה עם מים בתוכה. ברגע שמרימים את המכסה מבינים שזו אינה אסלה רגילה – מנגנון הבלימה המובנה מביא לסגירה עדינה של מכסה האסלה ובכך מונע נזק עקב פעולה לא מבוקרת, עובדה חשובה כאשר מדובר בשירותים המותקנים במקומות ציבוריים.
לאחר השימוש באסלה לוחצים על כפתור ואז מתגלה המאפיין הסביבתי והייחודי של המערכת: רעש קל של שאיבה, מעט מים היוצאים מפתחים נסתרים ומנקים אותה, והכל חוזר לקדמותו. כל זה קורה תוך שימוש בחצי ליטר של מים בלבד, עובדה ההופכת את המערכת לפתרון ידידותי לסביבה.

מערכת אטומה, גמישה וחסכונית

אם חושבים על המערכת הזו במושגים ביתיים, ייתכן ואלמנט החסכון אינו גדול במיוחד, כל עוד מדובר במשפחה הנמצאת ברוב שעות היום והשבוע מחוץ לבית. אך חשבו לרגע על מבני ציבור דוגמת בתי חולים, בתי ספר, קניונים ובנייני משרדים. “אלו מקומות בהם עד 90% מהצריכה של המים מגיעה מהשירותים”, מסביר יוסי ארואטי, הבעלים והמנכ”ל של חברת ווטרלו, הנציגה של Jets בישראל. “השימוש בחצי ליטר מים בכל הדחה לעומת 7-8 ליטר אומרת חסכון עצום של מים”.

Jets קיימת קרוב ל-30 שנה ומערכות ההדחה מבוססות וואקום הן העיסוק העיקרי שלה. החברה החלה לפתח מערכות אלו עבור השוק הימי, רכבות ואוטובוסים, והמעבר לפיתוח וייצור מערכות לבניינים החלה לפני כ-20 שנים. בתחילה המערכות יועדו למקומות בהם לא ניתן להתקין שירותים רגילים, דוגמת מרתפים, שם היה צורך בעבר להתקין משאבות לסילוק שפכים. עם העלייה במודעות לשמירה על הסביבה התגלה היתרון של מערכות אלו עבור בנייני משרדים, מבני ציבור ואפילו בתים פרטיים. כדי להבין את היקף החיסכון, אסלה רגילה בבית פרטי צורכת 30% מכלל צריכת המים בבית; בבניין משרדים מדובר על צריכה של 70%; בבתי קפה היקף הצריכה נע בין 40 ל-50% מכלל צריכת המים; והשימוש באסלות רגילות בבית ספר מביא לצריכה של 80% מכלל צריכת המים במבנה.

בצד החסכון העצום במים יש למערכות אלו יתרון משמעותי בכל הקשור להיגיינה. האסלות שואבות את המים עם תכולתם, בשונה מאסלה רגילה, שם ההזרמה של המים גורמת להשפרצה החוצה. בנוסף, המערכת אטומה לחלוטין כך שלא ייתכנו נזילות, שחרור של ריחות לא נעימים או כניסה של מזיקים דרך הביוב. מאפיינים אלו משמעותיים בכל הקשור לשמירה על היגיינה, עובדה המניעה יותר ויותר בתי חולים ומכוני מחקר להתקין מערכות אלו בתחומם.

עבור בנייני משרדים יש למערכת זו יתרון נוסף. מאחר והיא אינה מחוברת למערכת המים והביוב הרגילים, קל לנייד אותה ממקום למקום ללא תלות בנקודת המים והביוב המקוריים. מאפיין זה משמעותי כאשר רוצים לשפץ חלל מסויים, שכן הגמישות של המערכת מאפשר חופשת תכנוני גדול מבעבר.

המערכות של Jets עומדות בתקן האמריקאי והישראלי, ועלות ההתקנה משתנה מלקוח ללקוח בהתאם לצרכיו. כיום ניתן למצוא אותן בבזק בינלאומי, מלון מגדלור, מלון פרימה, בחניון בניין אשטרום, במשרדים של רמי אונגר ועופרה שטראוס, בתחנות דלק דור אלון, בסניפי המועצה לישראל יפה בתל אביב ובירושלים, בכביש 6 ובמספר קניונים.

תמריצים לצמצום צריכת המים

הפתרון של Jets משמעותי מאוד בעידן בו מקורות המים נמצאים במחסור וישנו צורך לשמור על הסביבה בכל מחיר, שכן התפלת מים היא תהליך יקר הגורם גם הוא לפגיעה בסביבה. “אם הממשלה תתן תמריצים כלכליים למוסדות ולגופים ציבוריים למען התקנה של מערכות אלו”, אומר ארואטי, “ניתן יהיה לצמצם את היקף הצריכה של המים באופן משמעותי ומבלי שהמשתמשים במערכות אלו יחושו בהבדל”.

משאבות בע"מ || ltd Pumps
השחף 82, תל מונד, נייד: 050-5688150
mail@water-loo.co.il, www.water-loo.co.il
טוב לדעת
נגישות