Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

השכונות החדשות שכבר כאן

מרבית הבנייה החדשה למגורים מתבססת על הקמתן של מגה-שכונות, אותן שכונות ענק בנות כמה אלפי יחידות דיור כל אחת. לצד התוכניות לשכונות חדשות, יש כבר עשרות של שכונות הפזורות ברחבי הארץ, שניבנו בשנים האחרונות, חלקן נמצאות בשלבי בניה שונים

כרמי הנדיב (צילום: יח"צ)

רכזנו כאן חלק גדול מאותן שכונות המוקמות כיום, או שהוקמו לאחרונה, ברחבי הארץ, על פי פריסה גיאוגרפית.

דרום

פרויקט לאב (צילום: יח"צ)

שכונת הפארק בבאר שבע

שכונה חדשה בבאר שבע יוצאת לדרך בימים אלו עם תחילת שיווק הדירות החדשות. השכונה כוללת כ-5,000 יחידות דיור והיא מוקמת סביב פארק נחל באר שבע המשתרע על שטח של כ-5,300 דונמים, כולל אגם מלאכותי, שכבר הוקם.
בשכונה עצמה יהיו קריית חינוך מהגן עד י"ב, מרכזים מסחריים, שירותים עירוניים ופעילויות פנאי ונופש לכל הגילים. נכון להיום, העבודות להקמת התשתיות הצמודות בעיצומן. השכונה תכלול מרכז מסחרי גדול, מרכז קהילתי, מרכז לגיל הרך, בתי כנסת ומעונות, וכן נגישות לאזור התעסוקה עמק שרה.

בימים אלו חברת אביסרור משה ובניו החלה בשיווק פרויקט אביסרור בפארק. הפרויקט שמשלב הן דירות שישווקו במסגרת תכנית מחיר למשתכן, והן דירות שישווקו בשוק החופשי, כולל 192 יחידות דיור על פני 8 בניינים בני 7 קומות. מחיר דירת 4 חדרים בפרויקט החל מ-1.254 מיליון שקל. בחברה מוסרים כי היתר התקבל והבנייה החלה. אכלוס הפרויקט צפוי בעוד כשנתיים וחצי.

אביסרור מקימה בימים אלו בשכונה גם את אביסרור סנטר – מרכז מסחרי בן 16 אלף מ"ר, שישרת את תושבי השכונה ואת העוברים ושבים בכביש 25 הסמוך.
לאחרונה דיווחה חברת אביסרור משה ובניו כי רשת שופרסל שכרה במקום 1,600 מ"ר ורשת הפארם Be שכרה 500 מ"ר. עוד מציינת החברה כי במקביל מתנהל מו"מ לפתיחת סניף של קופ"ח, רשתות מזון מהיר, מסעדות ובתי קפה.

לדברי יורם אביסרור, סמנכ"ל חברת אביסרור "אנו נרגשים להקים פרויקט מגורים נוסף בבאר שבע ובפרט בשכונה החדשה. שכונת הפארק תספק את כל השירותים והצרכים הנדרשים לתושביה. השכונה קרובה מאוד לנתיבי התחבורה הציבורית ותחובר לעיר באר שבע על ידי הרכבת הקלה שמתוכננת בעיר ולקווים הארציים של הרכבת. השכונה מתאפיינת בתכנון אורבני מתקדם הכולל רצף של שטחים ציבוריים פתוחים, אשר מבטיחים תנועה נעימה ובטוחה של הולכי הרגל. כמו כן, ייהנו תושבי השכונה מהמתקנים השונים בפארק נחל באר שבע ומהאגם המלאכותי שהוקם בו וכן ממגרשי הספורטק שבנייתו מסתיימת בימים אלה".

שכונת סיגליות בבאר שבע

גל קסטל, מנהל השיווק בחברת ארזים (ג.י.א) מקבוצת אורון אחזקות והשקעות, מספר על מתחם נוסף בעיר: "שכונת סיגליות, בה נבנים בימים אלה ממש קרוב ל-1,000 יחידות דיור. השכונה אינה המשך לשכונה קיימת או הרחבה שלה, אלא מדובר בשכונה חדשה לחלוטין, הממוקמת באופן מרוחק יחסית ממרכז העיר עצמה ולכן נהנית מפיתוח ומתשתיות חדשות לחלוטין. השכונה הוקמה בעיקר על בסיס תוכנית "מחיר למשתכן" והיא מושכת בעיקר את תושבי העיר עצמם – הן זוגות צעירים והן משפרי דיור, לצד תושבי ערים וישובים אחרים בדרום, דוגמת אופקים או נתיבות. חלק מהרוכשים בשכונה הם תושבי המרכז, הרוכשים במקום יח"ד גם לצרכי השקעה".
לדבריו, בהיבט התשתיות, ייהנו התושבים החדשים של השכונה כאמור, מתשתיות חדשות לחלוטין. לא מדובר רק בכבישי הגישה ובפיתוח נופי, אלא גם מבתי ספר, גני ילדים ומעונות יום ועוד. "חשוב לציין את הביקוש הגבוה שנרשם ליחידות הדיור בשכונה זו – רק לאחרונה מכרה חברת ארזים כ-180 יחידות דיור בפרויקט בפרק זמן של כחצי שנה. רמות הביקושים הגבוהות בשכונה, מבטיחות פיתוח תשתיות מהיר ומקיף".

שכונת כרמי גת בקריית גת

שכונת כרמי גת בקריית גת (צילום: דונה)

שכונת כרמי גת בקריית גת הינה שכונה שקמה במסגרת הסכם הגג של העירייה מול המדינה וצפויה לכלול 7,500 יח"ד, מרכז מסחרי, בתי ספר וגנים.
השכונה ממוקמת על גדות נחל לכיש, בחלקה הצפוני של העיר ומאפשרת נגישות מירבית לכל צירי התחבורה הראשיים ולריכוזי האוכלוסייה באשדוד ובבאר שבע.
מבחינת נגישות, קריית גת שוכנת על עורק התחבורה הראשי של ישראל כביש 6. העיר ממוקמת במרחק 35 דקות ברכבת ממרכז העסקים והמסחר של ישראל. רכבת דו-מסלולית חוצה את העיר צפונה לכיוון ת"א ודרומה לכיוון באר שבע,
ובשכונה כעת נבנית תחנת רכבת נוספת חדשה ייעודית לכרמי גת. כביש 40 מחבר את העיר צפונה לכיוון גדרה, רחובות ונתב"ג ודרומה לכיוון באר שבע. כביש 35 מוביל מזרחית לכיוון לכיש ובית שמש ומערבה לכיוון אשקלון ואשדוד.

לדברי אוהד סבן סמנכ"ל דונה, החברה קיבלה בתקופה האחרונה היתר בנייה ל-1,000 יח"ד אשר נמצאות כבר בהקמה. השכונה כוללת בנייה רוויה כאשר הרוכשים יוכלו ליהנות מחווית מגורים מודרנית בשילוב הטבע הקסום של חבל לכיש.
בנוסף מציין סבן כי הרוכשים הפוטנציאלים הם משדרגי דיור וזוגות צעירים מערי הסביבה כגון רחובות , אשקלון ואשדוד זאת בעקבות מחירי הדירות התחרותיים ביחס לערים אלו.

עוד חברה שבונה בשכונה היא חברת י.ח דמרי, המקימה מתחם קוטג'ים מיוחד, מגדל מגורים ושני בנייני בוטיק.

כרמי הנדיב, קריית מלאכי

כרמי הנדיב ממוקמת בחלק הדרום מערבי של קריית מלאכי בסמוך לשדות של באר טוביה וכפר וורבורג. השכונה ממוקמת כרבע שעה מהים, כחצי שעה מאזורי התעשייה של אשדוד, אשקלון ובאר שבע, פחות מ-40 דקות נסיעה מירושלים ותל אביב ובמרחק קצר מכביש 6. בשכונה מקימות החברות רוטשטיין וציפחה כ-3,200 יח"ד.
בחברות מעריכים כי השכונה תמשוך זוגות צעירים מהסביבה, משקיעים, משפרי דיור וכן תושבי חוץ. כמו כן מתוכננים בשכונה שטחי תעסוקה ומסחר וכן תחנת רכבת בכפר מנחם, מרחק מספר דקות נסיעה מהשכונה.

בן גוריון ב', שדרות

שכונת בן גוריון ב' הינה אחת מבין מספר שכונות חדשות המוקמות בימים אלה בשדרות. השכונה, בצפון מזרח העיר, פרוסה על כ-350 דונם ותכלול מעל ל-600 יח"ד וכן שטחי מסחר ותעסוקה.
החברה ממוקמת בסמוך למתחם אמדוקס ולמכללת ספיר, בה לומדים כ-6,500 סטודנטים, ולכן היזמים מקווים שהיא תמשוך משקיעים.
קבוצת גבאי מקימה בשכונה את פרויקט "בראשיתא", בו כ-400 יח"ד ב-31 בנייני בוטיק בני 4-5 קומות עם 11 דירות בלבד בכל בניין. הבניינים הראשונים צפויים להתאכלס בקיץ 2021.

בחברה אומרים כי משום שבצמוד לשכונה מתוכננת לקום "שכונת הייטק", אזור משולב של מגורים ושטחי תעסוקה המיועדים לחברות הייטק, היא תהיה גם אטרקטיבית עבור משפחות צעירות ומשפרי דיור.

מרחב ירושלים

טורקיז של חברת יוסי אברהמי בשכונת נאות פרס בחיפה (הדמיה: יח"צ)

מורדות ארנונה, ירושלים

מורדות ארנונה היא השכונה החדשה היחידה בירושלים, ובה ייבנו כ- 1,800 יחידות דיור, פארק רחב ידיים, כבישים ודרכי גישה, מוסדות חינוך ושירותים קהילתיים מתקדמים. בוני התיכון השלימה את בניית פרויקט טופ ארנונה הכולל 340 דירות בבניינים מדורגים, שהוא, על פי החברה, סגנון הבניה הפופולרי בירושלים.
בחברה מציינים כי השכונה גובלת עם שגרירות ארצות הברית בירושלים ועם מעבר השגרירות, היא משכה אליה משקיעים רבים. הפארק החדש בשכונה משתרע על 20 דונם וכולל אמפיתיאטרון, אמת מים עתיקה ששוחזרה, ספסלים, צמחיה עשירה, מתקני משחקים ופינות ישיבה.

שכונת המגורים החדשה בקיבוץ קריית ענבים

שכונת המגורים החדשה בקיבות קריית ענבים נבנית במסגרת התחדשות עירונית שעובר הקיבוץ במהלכו ייקלטו עוד כ-300 משפחות חדשות. הבתים החדשים יתווספו לכ-105 בתי אב קיימים ובסך הכל בתום הקמת הפרויקט קיבוץ קריית ענבים יכלול כ-400 משפחות.
בניגוד להרחבות הנהוגות עד היום בקיבוצים שונים ברחבי הארץ, הרוכשים בפרויקט החדש ייהנו מכל הזכויות להן זכאים חברי הקיבוץ הוותיקים וייחשבו כחברי קיבוץ לכל דבר ועניין.

עלות יחידת דיור בפרויקט קריית ענבים ינוע החל מ- 3.22 מיליון שקל לדירת גן ועד לכ-4.7 מיליון שקל לווילה גדולה. שטחם של צמודי הקרקע נע בין כ-165 מ"ר ועד כ-195 מ"ר על פני מפלס אחד או שניים בתוספת גינה בשטח של כ-200 מ"ר. שטחן של דירות הגן כ-160 ועוד גינה בשטח של כ-100 מ"ר ושטחן של דירות הגג כ-190 מ"ר ועוד מרפסת בשטח כולל של כ-70 מ"ר.
קריית ענבים הוא מהקיבוצים הוותיקים בארץ. הקיבוץ ממוקם בהרי יהודה ומשתייך למועצה אזורית מטה יהודה ליד הכפר אבו גוש.

היזם ראובן אלה מציין כי "אנו שמחים להיות חלוצי הדרך בהקמתו של הקיבוץ החדש ולאפשר למשפחות חדשות חיים קהילתיים כמו שרק אפשר למצוא בקיבוץ. עיקר הרוכשים בפרויקט הם משפחות צעירות שמבקשות חינוך טוב לילדיהם לצד חיי קהילה פוריים. האזור ומיקום הפרויקט בין ירושלים לת"א, בהרי ירושלים בדיוק באמצע הדרך וזה מאפשר לעבוד ולבלות בשני האזורים.

"מסביב לקיבוץ נטועים כרמים ולצידם פועלים יקבי בוטיק איכותיים שבשנים האחרונות הפכו לאזור בילוי עם הרבה מאוד בתי קפה, גלריות לאמנות, מסעדות שנפתחו כאן לאחרונה".

שכונת מורשת במודיעין

שכונת מורשת במודיעין תשתרע על כ-1,686 דונם, ועל פי התכנון היא תהיה אחת השכונות הגדולות בעיר. השכונה ממוקמת ממערב לשכונת אבני חן, מעבר לכביש 3 העירוני ומצפון לשכונת נופים.
בשכונה צפויים להיבנות כ-4,200 יחידות דיור, 3,614 מהן בבנייה רוויה כאשר 70% מיחידות הדיור בבנייה הרוויה מיועדות לדיור בר השגה ובהן שלושה, ארבעה וחמישה חדרים ו-20% מהן, לכל הפחות, מיועדות לתושבי העיר. בשכונה ייבנו חמישה בתי ספר וכ-25 גני ילדים. לצד הכבישים ייבנו שבילי אופניים, בעלות המוערכת בכ-600 מיליון שקלים.

חברת ושאחי את עמלה הינה החברה הראשונה שקיבלה היתר חפירה ודיפון לפרוייקט נופי ארגמן אשר כולל 265 יח"ד, כאשר 70% שווקו במסגרת מחיר למשתכן. יתר יח"ד הדיור ישווקו בשוק החופשי כאשר המחירים החל מ-2.35 מיליון שקלים.

מרכז

שכונת אונו הירוקה ואונו פריים בקריית אונו

בשנת 2001 החלה מצלאוי לבנות שכונה חדשה – "אונו הירוקה" במסגרת פרויקט פינוי-בינוי הראשון בישראל ברחוב שאול המלך בקרית אונו. כ-170 דיירים פונו מבתיהם בבנייני הרכבת הישנים שנהרסו ועל יסודותיהם החלה להתפתח שכונה יפהפייה שכללה בסך הכל 513 יחידות דיור חדשות ב-11 מגדלים בבניה מודרנית בני 9-14 קומות.

שכונות אונו PRIME, היא פרויקט מגורים נוסף המהווה המשכו של שכונת אונו הירוקה. פרויקט אונו PRIME כולל 5 בניינים ו-393 דירות על ציר לוי אשכול בעיר, בקטע בין כיכר הרוגי מלכות בבל ועד לקניון קריית אונו. תמהיל הדירות כולל דירות בנות 3, 4, 5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. מחירי הדירות משתנים בהתאם למיקום הדירה וגודלה. הפרויקט כולל חניון תת קרקעי וסביבו שטחים ירוקים, אשר יוסיפו לשדרוגו של המתחם הוותיק.

בימים אלו התקבל היתר בנייה להקמת 2 הבניינים האחרונים בפרויקט ועבודות הבנייה נמצאות בעיצומן. אכלוס הפרויקט צפוי ב-2022.
בימים אלו ולאחר שכל הדיירים פונו מבתיהם, הגיע שלב הריסת המבנה הישן השלישי והאחרון בפרויקט של חברת מצלאוי ברחוב הרוגי מלכות בבל בקרית אונו. במקום הבניינים הישנים ייבנו 2 הבניינים האחרונים בפרויקט ONO PRIME, המשכו של פרויקט אונו הירוקה, פרויקט פינוי-בינוי הראשון בישראל שיצא לדרך בשנת 2001 ברחוב שאול המלך בעיר.
2 הבניינים שייבנו יהיו בני 16 קומות ויכללו 146 יחידות דיור.

"אני גאה ונרגש לבנות בקרית אונו שכונה חדשה במסגרתה תבנה הדירה ה-1,000 כחלק מפרויקט הפינוי בינוי הראשון בישראל. בשנת 2001 יזמנו ובנינו את פרויקט פינוי בינוי הראשון בישראל בעיר בשכונה חדשה, והגשמנו את חלומן של משפחות רבות וכך שינינו ושדרגנו את חיי המשפחות וילדיהן של בעלי הקרקע בשכונות אלו" ציין סמי מצלאוי, יו"ר חברת מצלאוי ובעלי החברה.

רובע אריאל שרון – קריית אונו

אחת השכונות הגדולות ביותר שמוקמות כיום במרכז הארץ היא אריאל שרון בקרית אונו. רובע אריאל שרון ממוקם מדרום לאוניברסיטת בר אילן ומצפון מערב לשכונת קריניצי החדשה וכפר אז"ר.
השכונה עתידה לכלול כ-1,615 יח"ד, כ-148 אלף מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה ושטחים ירוקים בהיקף כולל של כ- 50 דונם.
המתחם הגדול ביותר שמוקם בשכונה הוא מתחם אומאמי הנבנה על ידי קרסו נדל"ן, אשר יכלול 742 יח"ד ב-6 מגדלים בני 31 קומות סביב פארק המשתרע על פני כ-20 דונם שיכלול שבילי הליכה, בוסתן עצי פרי, גינות עשבי תיבול, פינות ישיבה מוצלות וגינה קהילתית. בניית המגדל הראשון נמצאת בעיצומה ועל פי התיכנון הדיירים הראשונים ייכנסו לדירותיהם ביוני 2021.

לדברי ירון צוברי, מנהל חטיבת המגורים בקרסו נדל"ן, "לפני מעל 20 שנה בעלי הפרדסים באזור החלו לגלגל את הרעיון של מכירת הקרקעות החקלאיות לטובת פרויקטי מגורים. 20 שנה אחרי זה מתגשם. רובע אריאל שרון שייך לקריית אונו אבל מיועד להיות רובע עצמאי הכולל מגורים ומוסדות ציבור כמו בתי ספר, גני ילדים, מגרשי ספורט, המון שטחים ירוקים, שטחי מסחר ותעסוקה. מיקום השכונה בקרבת כביש 4 וכביש 471 יאפשר לדייריו גישה מהירה לכל גוש דן. לדעתי למעט הגוש הגדול וגלילות, אין בגוש דן שכונה כה גדולה ומתוכננת בוודאי לא בשלבי בנייה".

שכונת רמת הדר החדשה בגבעת שמואל

פרויקט אקו רמת הדר (צילום: יח"צ)

בגבעת שמואל מוקמת בימים אלו שכונת רמת הדר החדשה – מתחם המוכר כמשולש הדרומי בגבעת שמואל, והוא נמצא בימים אלו בפיתוח. בסך הכל צפויות להיבנות במקום כ-2,050 יחידות דיור אשר יגדילו את מספר יחידות הדיור בעיר בכ-25%. התכנית משתרעת על פני כ-300 דונם וכוללת כ-70 דונם של שטחים ציבוריים פתוחים וכ-45 דונם המיועדים לטובת מבני ציבור, לרבות בית ספר תיכון חדש שייבנה בשכונה.
פרויקט ECO הכולל 228 יחידות דיור שיתפרשו על פני 2 בניינים בני 20 קומות כשעיקר הדירות בפרויקט הן דירות גדולות בנות 5 חדרים ו- 6 חדרים. הקרקע עליה יוקם הפרויקט מתפרשת על פני 7 דונם ו –200 מ"ר במשולש הדרומי בגבעת שמואל שנמצא במזרח גבעת שמואל סמוך לאוניברסיטת בר אילן וכביש מכבית.

התכנית משתרעת על פני כ-300 דונם וכוללת כ-70 דונם של שטחים ציבוריים פתוחים וכ-45 דונם המיועדים לטובת מבני ציבור, לרבות בית ספר תיכון חדש שייבנה בשכונה.
לדברי אבי זיתוני, מנכ"ל ובעלים של חברת א.זיתוני המקימה את פרויקט ECO רמת הדר החדשה בגבעת שמואל הכולל דירות בנות 5 ו- 6 חדרים וכן דירות מיוחדות "השכונה החדשה שתקום היא למעשה המשכה של שכונת הדר היוקרתית בעיר.

מדובר באזור המתפתח של גבעת שמואל והמבוקשים שבהם. לכן באופן טבעי גן מדובר בשכונה שעומדת בפני עצמה. מה גם שהשכונה גובלת בערים נוספת כמו פתח תקווה כך שהיא די מבודלת מהעיר ובעלת צביון חדש וצעיר יותר. לאחרונה אושרה במקום תב"ע חדשה לבניית מגדלי יוקרה בני כ- 20 קומות, כך שהשכונה שתקום תהיה מאופיינת באוכלוסייה ממעמד סוציו אקונומי גבוה של משפרי דיור אך גם של זוגות צעירים המחפשים לרכוש דירות 3 ו- 4 חדרים".

"היה לנו חשוב לשלב בפרויקט דירות גדולות כי שמנו לב שיש לכך ביקוש רבים באזור. אזור גבעת שמואל מאופיין הן במשפחות חילונית והן במשפחות מסורתיות דתיות עם 4 ילדים ומעלה. בפרויקט אותו אנו מקימים ניתן למצוא דירות גדולות בשטח של כ- 145 מ"ר של דירות בנות 6 חדרים. סוג זה של דירות מבוקש מאוד הן כדי להקים בשטח הנוסף יחידת עבוד והן כדי להתגורר בדירה מרווחת".

נצבא סיטי, ראש העין

נצבא סיטי היא פרויקט של חברת נצבא הכולל 1,300 יח"ד ב-19 מגדלי המגורים, המשלב בנייני מגורים ופארק רחב ידיים, עם מרכזי מסחר, העסקים והקניונים, שירותי קהילה מגוונים, בתי ספר, גנים, מוסדות חינוך ולימוד.

בחברה מספרים כי נצבא סיטי ממוקמת בסמוך לצומת קסם, בצפון מערב ראש העין, בסמוך לתחנת הרכבת, כביש 5 וכביש 6. 7 כניסות ויציאות יש לשכונת הענק המוקפת בפארק ירוק בשטח של 60 דונמים, מה שהופך אותה לאטרקטיבית ביותר בקרב רוכשים ושוכרים.

כ-600 דירות בפרויקט בנות 4 ו-5 חדרים, מיועדות להשכרה ארוכת טווח במחירים אטרקטיביים, קבועים, בצמוד למדד, למשך תקופה של חמש שנים, ומרבית הדירות נמצאות כבר באכלוס מיידי.

שכונת פארק הים בבת ים

מי שנכנס לבת ים מתל אביב לא יכול שלא להבחין במגדלי ענק המוקמים קרוב מאוד לחוף ימה של בת ים. מדובר בשכונת פארק הים שתכלול עם סיום הבנייה 10,000 יח"ד.

לדברי לירון פרי, מנכ"ל פרי נדל"ן הבונה בשכונה שני פרויקטים, מסחר ומשרדים, "פארק הים זו לא עוד שכונה בבת ים אלה שכונת יוקרה שתהפוך בתום הבנייה לסיטי החדש של בת ים עם אלפי דירות, מרכזי מסחר, בילוי ומתחמי מלונאות ונופש והכל קרוב מאוד לחוף הים ובמרחק נסיעה קצר לתל אביב מצפון ולראשון לציון מדרום.
"השכונה צפויה לאכלס תמהיל רחב מאוד של רוכשי דירות. החל ממשפחות צעירות דרך משפרי או מצמצמי דיור ועד משקיעים שרכשו דירות קטנות המיועדות בעיקר לסטודנטים". השכונה נבנית כך שמתחמי הבילוי, הקניות, התעסוקה והמגורים משתלבים זה בזה ויוצרים קהילה ומתחם אורבני תוסס, מוסיף פרי.

גבעת סביון החדשה גני תקווה

בשנים האחרונות גני תקווה עוברת תנופת בנייה עצומה ובנייה של שכונות חדשות. שכונת גבעת סביון החדשה היא המשכה של שכונת גבעת סביון שנבנתה בעבר על ידי אפריקה מגורים. השכונה החדשה ממוקמת סמוך לגת רימון וכפר מעש ומתאפיינת בשילוב של בנייה רוויה ומגדלים.

אחת החברות הבונות בשכונה היא צמח המרמן שהקימה יחד אפריקה מגורים את סביוני גני תקווה הכול שישה בניינים. שני בניינים בני 25 קומות והנותרים בני 11 קומות. בימים אלה צמח המרמן מקימה את השלב השלישי בפרויקט שצפוי להתאכלס בעוד כ-10 חודשים.

לדברי רונית כהן, מנהלת השיווק בצמח המרמן "בשנים האחרונות גני תקווה נמצאת בתנופת בנייה עצומה אבל היא הדוגמא לכך שלמרות המגדלים ניתן לשמור על המרקם העירוני. השכונות החדשות מאופיינות בבניית מגדלים אבל בשל הנוף הנשקף מהם, השטחים הירוקים וחיי הקהילה אורח החיים בגני תקווה עדיין נחשב לאורח חיים של יישוב קטן וקהילתי. בגני תקווה הבינו שאין הרבה עתודות קרקע ולכן הם רוצים להמשיך לפתח את היישוב ולמשוך משפחות צעירות חייבים לבנות לגובה. נוסף על כך צריך לזכור כי הבנייה לגובה מאפשרת יותר פארקים לרווחת התושבים".

שכונת נווה דורון ברמלה

שכונת "רמלה מערב" הינה חלק מתוכנית לה/6/170, שקידמה עיריית רמלה  והיא צפויה לכלול כ-4,000 יחידות דיור.
לדברי חיים קראדי מנכל פרשקובסקי הבונה 25 מגדלים בשכונה: "השכונה צפויה לכלול תמהיל דירות מגוון – גם דירות בנות 3 חדרים וגם דירות בנות 5 ו-6 חדרים. תמהיל הדירות יגרום לשכונה להיות הומגנית ואיכותית".
בנוסף, כוללת השכונה שימושים מעורבים של מסחר ותעסוקה לאורך השדרה הראשית, מערך רחובות עם מדרכות רחבות, שבילי אופניים, נטיעות עצים, ריהוט רחוב, תחבורה ציבורית, מבני ציבור, מוסדות חינוך וקהילה: בתי ספר, גנ"י, מתנ"ס, מתחמי ספורט, ריאות ירוקות, פארק גדול ועוד, שישרתו הן את השכונה החדשה והן את תושבי השכונות הסמוכות והעיר כולה.

מבחינת נגישות, השכונה גובלת לכל אורכה מצד מערב בכביש 200 המהווה ציר תחבורתי חדש שבנייתו החלה ע"י חברת נתיבי איילון. הכביש מתחבר במחלף בחלקו הדרומי עם כביש 431 ובחלקו הצפוני לכביש 44 בכניסה הצפונית הראשית לעיר.
על פי התכנון כביש 200 יאפשר שתי כניסות ויציאות נוספות לעיר ממערב ויתחבר לכביש 431 ורחוב הזית שישחרר עומסי תנועה בכניסות וביציאות מהעיר.

כפר סבא הירוקה

שכונת כפר סבא הירוקה נמצאת בעיצומה של בנייה ופיתוח נכון להיום מאוכלסים בה יותר מ-70% מתוך כ-5,100 יח"ד, שתכלול השכונה בסיומה. השכונה ממוקמת בצפון מערב כפר סבא ומאופיינת בבנייה בעלת אלמנטים ירוקים ,כמו פחים פניאמטיים, ומכאן שמה. בחלקה הדרומי היא תחומה ברחוב משה סנה וממזרח ורחוב ווילנסקי מדרום ובצדה המערבי גובלת בכביש 4.

מתחם 80 בכפר סבא הסמוך לשכונת כפר סבא הירוקה הינו שכונה חדשה, בה תבנה בין היתר קבוצת שפונדר פדלון.
לדברי עידו פדלון, בעלים ומנכ"ל משותף בקבוצה, השכונה תוכננה בקפידה מתוך מחשבה עמוקה על אופי האוכלוסייה שתשתכן שהינה משפחות צעירות עם ילדים. התכנון בא לידי ביטוי בריבוי שטחים ציבורים וירוקים כגון פארקים וגני שעשועים, מערך גני ילדים ובתי ספר, הקמת מערכת גישור להולכי רגל, מתחמי מסחר ותעסוקה וקנטרי שבנייתנו תחל בקרוב.

לדבריו, "כבר לפני כ- 5 שנים ראתה קבוצת שפונדר פדלון יזמות ובניה את הפוטנציאל הטמון בשכונה הירוקה והחליטה ליזום ולהקים בשכונה שלושה פרויקטים הכוללים 190 יחידות דיור. השכונה חווה ביקושים גבוהים מצד תושבים מאזור השרון בכלל והרצליה ורעננה בפרט שכן קיימים פערים משמעותיים בין מחירי הדירות בכפר סבא למחירי הדירות בערים השכנות. השכונה ממותגת כשכונה צעירה ויש בה לא מעט משפחות צעירות עם ילדים, היא מותאמת גם כאמור לאופי האוכלוסייה ובעלת גשרים רבים להולכי רגל, כרי דשא נרחבים, גני ילדים וגני משחקים".

שכונת הצוק בנתניה

שכונת הצוק החדשה תקום על אחת מעתודות הקרקע הגדולות בעיר בשטח של 885 דונם והיא תהפוך לרובע עירוני חדש אשר יקשר בין ציריה הראשיים של נתניה. כ-3,000 יחידות דיור, מרכז עסקים ראשי (מע"ר), שטחי מסחר ומבני ציבור צפויים לקום בגבולותיה. התוכנית כוללת מספר מבני ציבור בצדה המזרחי והמערבי של השכונה, כאשר במרכזה מתוכנן שטח ציבורי פתוח (שצ"פ) – פארק מרכזי המהווה ציר ירוק המשכי בעיר. בפארק מתוכננים שבילים להולכי רגל ולרוכבי אופניים, כמו גם פעילויות משחק, נופש ומנוחה.

השכונה ממוקמת בין עיר ימים למרכז העיר, בסמוך לבתי המלון והים, בכביש המחבר בין נתניה החדשה לוותיקה, קרוב יותר לוותיקה, בחלקו הצפוני. גבולותיה ממזרח ברחוב בן צבי; ממערב ברחוב בן גוריון לצד מתחם המלונאות, הפלנטריום ומשרדי הממשלה העתידיים; מצפון ברחוב היהלומן אברהמס; ומדרום ברחוב לוי אשכול ואנדרטת חטיבת אלכסנדרוני.

קבוצת לוינשטין מקימה בשכונה החדשה את פרויקט מגדל הצוק – מגדל מגורים ראשון בשכונת הצוק בנתניה.
הפרויקט מוקם על מגרש בשטח של 6.1 דונם בשכונת הצוק כולל מגדל מגורים בן 31 קומות ו-117 יחידות דיור מתוכן 44 יחידות דיור בשיווק. תמהיל הדירות כולל דירות בנות 3, 4, 5 חדרים, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים. כל הדירות צופות לים. על התכנון הופקד משרד האדריכלים לאה רובננקו וליאורה ניב פרומצ'נקו.
שיווק הפרויקט בשיאו והוא צפוי להתאכלס באוגוסט 2021. מחירי הדירות החל מ-2.825 מיליון שקל לדירת 5 חדרים.
שרון בן צבי, סמנכ"ל השיווק בקבוצת משולם לוינשטין מציינת כי "אנו יחד עם חברת מגיל שמחים להניח את אבן הפינה של שכונת הצוק בנתניה, השכונה החדשה בעיר. המגדל אותו אנו בונים בשכונה הוא מגדל ייחודי ויוקרתי, בקו שני וחזיתי לים, בסמוך לבתי המלון ולטיילת. הדיוק בפרטים הקטנים, הבחירה בחומרי הגלם, העיצוב המוקפד – כל אלה נולדו תוך מחשבה להגשים לדיירים את חלומם. העיר נתניה, הבנויה באזור השרון, נהנית מביקושים גבוהים ומהגירה חיובית. העיר מציעה מרכזי בילוי מפותחים, קניונים חדישים, חופי ים לצד מוסדות חינוך ומרכזי תעסוקה ומסחר גדולים".

צפון

פרויקט מחיר למשתכן בעכו של אמריקה ישראל ועץ השקד (הדמיה: יח"צ)

שכונת גבעת אלונים בקריית אתא

שכונת גבעת אלונים בקריית אתא צפויה לכלול כ-2,000 משפחות, וחברת שרביב מקימה בשכונה את פרויקט גבעת אלונים הכולל 622 דירות.  המיקום שלה הוא מצפון לשכונת גבעת טל, מצפון-מערב למחלף סומך וכ-10 דקות נסיעה מקניון "הקריון".
השכונה נהנית מנגישות גבוהה לצירי תנועה, בדגש על חיבור מהיר עם כביש 22 – כביש עוקף קריות, יציאה נוחה לכביש 6 וכן קו רכבת שעתיד לעבור בסמוך לשכונה. השכונה תוכננה מראש בראייה הוליסטית ותכנון מא' ועד ת', עם התייחסות לכל השטחים הבנויים והציבוריים והפיתוח הסביבתי. יש בה תשתיות חדשות לחלוטין, ומוסדות ציבור וקהילה שנותנים מענה לכל הצרכים של התושבים. נכון להיום חיות בה למעלה מ-350 משפחות.

לדברי שרה אילין, סמנכ"לית שיווק בחברת שרביב "היה חשוב לנו שהשכונה תהיה בעלת אופי כפרי, עם שטחים ירוקים רחבי ידיים, שבילי אופניים, גן משחקים לילדים, רחובות מרוצפי אבן ומערכת כבישים בטוחה. בנוסף, תכננו תמהיל יחידות דיור מגוון במיוחד הכולל צמודי קרקע לצד בניינים ומגדלים, עם דירות בגדלים שונים, כך שהשכונה מושכת אליה הן זוגות צעירים והן משפרי דיור. תופעה מעניינת שבאה לידי ביטוי היא משפרי דיור שמשדרגים בתוך השכונה מדירה סטנדרטית לצמוד קרקע. לשמחתנו התפתחה במקום קהילה מגובשת המקיימת הרבה פעילויות משותפות כולל עזרה הדדית אחד לשני בנושאים יומיומיים".

לדבריה, השכונה תוכננה מתוך תפיסה מודרנית של התחשבות בסביבה הירוקה המקיפה אותה. צפיפות הבניה בשכונה נמוכה וחלק ניכר ממנה הם בתים צמודי קרקע ובניינים בבניה נמוכה. השכונה

שכונת הפרחים, חריש

נכון להיום כבר גרים בחריש כ-14,000 תושבים, והיא צפויה להגיע ל-100,000, לפי תכנוני המועצה. בעיר החדשה ישנן שכונות מאוכלסות ומפותחות לחלוטין מבחינת תשתיות כמו אבני החן והחורש, וישנן שכונות שעדיין בבנייה כמו שכונת הפרחים ושכונת בצוותא. שכונת הפרחים ממוקמת בחלקה הדרום-מזרחי של חריש, על גבעה שבחלקה המערבי נושקת לפארק העירוני המרכזי ובחלקה הדרומי משקיפה אל יער חריש.

השכונה כוללת 12 פרויקטי בניה למגורים וקרוב ל-3,000 דירות, היא עכשיו מתחילה להתאכלס והתשתיות קמות, עוד אין שם בתי ספר וגנים אבל לפי המועצה גני הילדים כבר ייפתחו בספטמבר הקרוב, ובתי הספר ב-2020.

אחד הפרויקטים הבולטים בשכונת הפרחים הוא פרויקט אשדר בחריש של חברת אשדר מקבוצת אשטרום, הכולל 340 יחידות דיור ב-11 בניינים בני 8-10 קומות. בפרויקט ניתן למצוא דירות בנות 4-5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. 3 בניינים מתאכלסים בימים אלה, 3 נוספים באוקטובר הקרוב, ועוד 3 בסוף מאי 2020.

נאות פרס, חיפה

נאות פרס שנבנתה בשנים האחרונות, נמצאת במבואות הדרומיים של חיפה, בין אצטדיון סמי עופר, קניון עזריאלי חיפה ולמרגלות הר הכרמל. אחת החברות שבונות בשכונה היא יוסי אברהמי שהשלימה לאחרונה את בניית פרויקט טורקיז.
לדברי יפה סדן, סמנכ"לית השיווק והמכירות בחברת יוסי אברהמי, "נאות פרס היא כבר שכונה פעילה ומאוכלסת ברובה, והפכה לאחת המבוקשות בחיפה בזכות תכנון ובנייה המספקים שירותי חינוך, תרבות ופנאי נגישים וזמינים לתושבי חיפה. בתחילת הדרך הרוכשים אצלנו ובשכונה היו בעיקר משפחות צעירות ומשקיעים, ואילו כעת הביקוש הוא של משפרי הדיור ורוכשים שמחפשים את הדירות היוקרתיות יותר מאחר והם רואים כי שיווק השכונה הצליח הרבה מעל המצופה. דירות פרימיום כמו דופלקסים, דירות גן ולופטים מושכים כיום עניין בקרב אוכלוסיית משפרי הדיור".
לדבריה, פרויקט טורקיז מבית יוסי אברהמי נהנית ממיקום אסטרטגי המאפשר גישה נוחה לצירים מרכזיים כמו כביש מנהרות הכרמל, כביש פרויד, כביש 2, כביש 4 והכל במרחק קצר מתחנת הרכבת.

נהריה

בצפון מזרח נהריה בסמוך למרכז העיר ונהרייה הירוקה החלה בחודשים האחרונים בנייה מואצת של שכונה חדשות שתכלול עם סיום הבנייה 3,000 יח"ד, גני ילדים, בתי ספר, מרכזים קהילתיים, מרכז ספורט ובידור, מלונאות שטחי מסחר ותעסוקה. בעתיד השכונה צפויה להתחבר גם לכביש 6.

חברת פרץ בוני הנגב מקימה בשכונה את לב הגליל הכולל 152 יח"ד ב-3 בניינים.
לדברי אשר מנדל מנהל מכירות ארצי בחברת פרץ בוני הנגב "נהריה היא אחת הערים עם פוטנציאל מאוד גדול. מדובר בעיר הקיט של אזור הצפון. היא נהנית בחופי ים הנחשבים לחופים היפים בישראל ושמורות טבע. לפחות כרגע ניתן למצוא בנהרייה דירות במחירים מאוד אטרקטיביים לעומת שכנותיה. לדוגמא בפרויקט שלנו דירת 4 חדרים עולה החל מ-1.1 מיליון שקל ודירת חדרים החל מ-1.23 מיליון שקל".
חוף ארגמן, עכו

מתחם בתי המלון על חוף ארגמן נמצא בכניסה הדרומית לעיר עכו וכ-200 מטר מקו החוף. השכונה החדשה "מנרב על הים" אותה מקימה מנרב, כוללת למעלה מ-400 יח"ד ב-6 בניינים בני 14 קומות, ומושכת אליה בעיקר זוגות צעירים, משפרי דיור מעכו ומהסביבה (נהריה, כברי, לוחמי הגטאות ועוד) ומשקיעים (בעיקר ממרכז הארץ וירושלים).

בחברה מסבירים כי זהו אחד הפרויקטים האחרונים בארץ שנבנים בקו ראשון לים בתחום ה-300 מטר ובמחיר האטרקטיבי ביותר; כמו כן קובעים במנרב כי מדובר בהשקעה מצוינת הודות למתחם בתי המלון המתפתח עם הטיילת החדשה. מאחר והשכונה ממוקמת קרוב ליציאה מהעיר, היא נגישה מאוד וצמודה ליציאה לכביש 4 במחלף עין המפרץ כמו גם לתחנת הרכבת של עכו, כך שהמרחק מחיפה הוא 20 דקות נסיעה, וקצת פחות משעה ומחצה לתל אביב. בשנים הקרובות צפוי להיפתח גם מחלף של כביש 6 בסמיכות לעכו שיהפוך את השכונה לנגישה אף יותר ולזמן הנסיעה להתקצר משמעותית.

משכנות האומנים (כורדני), קריית מוצקין

שכונת משכנות אמנים, המכונה 'כורדני', היא שכונה חדשה בצפון קריית מוצקין. השכונה צפויה לכלול כ-3,500 יח"ד. חברת קרדן נדל"ן בונה בשכונה את פרויקט "ONE", הכולל 168 יח"ד בשני מגדלי מגורים בני 21 ו-17 קומות. הפרויקט כולל דירות 3-5 חדרים בטיפוסים שונים ודירות לופט, פנטהאוזים ומיני פנטהאוזים הצופים לים.
בחברה מציינים כי אף שהשכונה נחשבת שקטה, היא נמצאת במיקום אסטרטגי ליד צירי תנועה ראשיים כמו כביש דרך עכו-חיפה, כביש 4 וכביש 75. תחנת הרכבת קריית מוצקין נמצאת במרחק של כ-5 דקות נסיעה וממנה ניתן להגיע לחיפה בכ-20 דקות, ולתל אביב בכשעה ורבע.

כמו כן, במרחק חמש דקות הליכה פועלת המטרונית באופן רציף לאורך כל השבוע כולל שישי שבת, שעורכת נסיעות בתוך הקריות ולחיפה.
עוד מציינים בחברה כי השכונה מושכת אליה בעיקר זוגות צעירים בתחילת דרכם ומשפחות צעירות. השכונה מאופיינת ברובה בתושבים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, אקדמאים ושכירים בעלי הכנסה גבוהה. בשכונה יש גני ילדים, בית כנסת, מרכז ספורט ומרכז קהילתי; כמו כן, במרכז השכונה ובסמוך לה ניתן למצוא פארקים ירוקים, גני שעשועים, אולם תיאטרון חדש, אמפיתאטרון גדול ובסמוך לו לונה פארק קטן וגן חיות, קאנטרי קלאב עם חדר כושר ומספר בריכות, ומרכז מסחרי הכולל חנויות רבות.

טוב לדעת
נגישות