Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הרובוט שמבצע מהפכה בניתוחים אורתופדיים

בשורה מרגשת לסובלים מבעיות ניווניות במפרקי הברכיים. בישראל החלו בביצוע ניתוחי החלפת ברך בעזרת מערכת רובוטית מתקדמת המדייקת את מיקום משתל המפרק ברמת חצי המילימטר ומתאימה אותו לצורת התנועה הייחודית של ברך המנותח

ניתוח החלפת ברך (צילום: Smith&Nephew)

למעלה מ- 10,000 ניתוחי החלפת ברך מבוצעים מדי שנה בישראל, כשהסיבה השכיחה ביותר לניתוחים אלו היא שינויים ניווניים במפרק הברך הגורמים לשחיקת הסחוס ובכך להגבלת אפשרויות התנועה וכאבים. אצל אנשים מבוגרים, ניתוח החלפת ברך הוא שכיח והוא כמעט הדרך היחידה להחזרת טווח התנועה ולהיפטר מהכאב. "כאשר הטיפול השמרני נכשל ויש פגיעה באיכות החיים של המטופל, ישנה התוויה לניתוח". אומר ד"ר ירון ברקוביץ, מנהל מחלקה אורתופדית ב', בבית החולים הלל יפה בחדרה. "כיוון שמדובר בניתוח אלקטיבי, הכרחי שהתוצאות תהיינה מספקות ולכן, התחלנו לאחרונה לבצע ניתוחים להחלפת מפרק ברך באמצעות טכנולוגיה חדשה בעזרת מכשיר רובוטי משוכלל.  "הטכנולוגיה החדשנית נקראתNavio  – רובוט שפותח על ידי חברת Smith and nephew אשר משנת 2012 משתלבת בניתוחי ברך ברחבי העולם. הטכנולוגיה סופר מתקדמת ומספקת למנתחים תמונה מדויקת של המיקום המדויק למשתל בהתאמה אישית לצורת התנועה הייחודית של ברך המנותח".

מה היה הצורך המרכזי שהוביל לפיתוח הטכנולוגיה?

"במהלך ניתוח להחלפת מפרק הברך, המנתח מסיר כשמונה מ"מ מהיקף הסחוס החולה. האתגר המרכזי בניתוח הוא בביצוע חיתוכי העצם בדיוק מרבי ובהתאם לאנטומיה הספציפית של החולה. "בשיטות המסורתיות השתמשנו במערכות הכוונה מכניות, אשר סיפקו לנו הערכה לגבי אופן ביצוע החיתוך שנעשה באמצעות מסור". "על פי נתונים סטטיסטיים עולמיים, כ- 85% ממנותחי החלפת ברך היו מרוצים מהתוצאות, בעוד שכ- 15% דיווחו על המשך הכאבים. השאיפה שלנו, באמצעות שילוב המערכת הרובוטית, להשיג 100% תוצאות רצויות ומספקות".

כיצד הרובוט משתלב בניתוחי החלפת מפרק הברך?

"מערכת העזר הרובוטית מכוונת את המנתח לאורך הניתוח ומספקת לו הנחיות באשר למיקום המדויק של המשתל, תוך מתן כלים המסייעים לו להכין את העצם להשתלת המשתל בצורה מדויקת ביותר.

"הניתוח באמצעות המערכת הרובוטית מתבצע בשלושה שלבים:

"בשלב הראשון, אנחנו מבצעים Registration  )רישום) על ידי בניית תמונה תלת ממדית של ברך המנותח, ובמסך המחשב מתקבלת תמונה תלת-ממדית של הברך הפגועה.

"בשלב השני, לאחר שהמנתח בנה את התמונה התלת-ממדית במחשב, הוא מוסיף את אלמנט המתח של רצועות המפרק. בכדי שהמערכת הרובוטית תקבל את המידע לגבי מתח הרצועות של המנותח, המנתח מניע את הברך של המנותח ודרך נקודות המחוון של המערכת שמוקמו על הירך ועל השוק, מתח הרצועות מתקבל במערכת".

"המערכת קולטת את הנתונים של מתח הרצועות והתמונה התלת-ממדית של הברך ומשווה את המצב לעומת מתח רצועות ומנח תקין של מפרק בריא. היא מציגה על מסך המחשב סימולציה של המיקום בו המשתל צריך להיכנס במדויק בתוך הברך של המנותח. היא מציגה את גודל המשתל הדרוש והמיקום הנדרש למשתל בפני המנתח, כאשר מתוך ניסיונו הוא כמובן יכול לשנות ולהתאים את המיקום בהתאם לצורך.

"בשלב השלישי, המנתח מבצע חיתוך של עצם המפרק של המנותח באמצעות כרסמת מתקדמת המחוברת למוח של המחשב (הרובוט) ומנסר את העצם במדויק על פי התכנית שהוצגה במחשב. הכרסמת בשליטתו המלאה של המנתח לכל אורך הניתוח והוא יכול להחליט אם לשנות את החיתוך בהתאם למה שהוא רואה במהלך הניתוח. בניגוד לחיתוך הידני, החיתוך של הכרסמת הנסמך על נתוני המערכת הרובוטית מספק דיוק עד לרמת החצי מילימטר. לאחר החיתוך, המנתח מכניס את המשתל למיקום המדויק".

אילו נתונים קיבלתם עד כה, באשר למצב המטופלים לאחר הניתוח באמצעות מערכת Navio?

"התוצאות שהתקבלו אצלנו כמו גם ברחבי העולם, מספקות מאוד. החולים חווים הקלה דרמטית בכאבי הברכיים לאחר הניתוח ומסוגלים לבצע פעולות שכיחות, ואנו סבורים שהשיפור בדיוק החיתוך ובמנח המשתל, ישפר את התוצאות הקליניות במידה משמעותית".

למידע נוסף: http://www.smith-nephew.com/global/assets/pdf/products/surgical/orthopaedics/navio%207%20sales%20sheet%2019983%20v2%200719.pdf

טוב לדעת
נגישות