Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

"הרגולציה בענף הביטוח צריכה להשתנות"

אירית אהרוני לקחה את גורלה בשתי ידיה ושינתה אותו מקצה לקצה. מאם חד-הורית חסרת כל, היא הקימה סוכנות ביטוח מובילה ומנהלת עובדים רבים. ועם זאת, היא מציינת, "נדרשת רפורמה משמעותית בפיקוח על הביטוח"

אירית אהרוני (צילום: יח"צ)

בהיותה בת שבע עשרה בלבד, נישאה אירית אהרוני לבעלה הראשון, כחלק מרצונה לברוח מבית לא מתפקד. לאחר עשור של נישואים היא החליטה להתגרש. התנאי שלו לגירושין היה שהיא תשאיר לו את כל הכספים והרכוש המשותף ותיקח עמה רק את הילדים או לחילופין, תישאר עגונה לנצח. כך, בגיל 27, היא מצאה את עצמה גרושה חסרת כל, אחראית לשני ילדים קטנים, ללא רכוש, עבודה ופרנסה.

היום, כשלושים שנה אחרי, היא בעלים ומנהלת את סוכנות הביטוח המובילה 'אירית אהרוני – סוכנות לביטוח בע"מ', אם לשלושה ילדים מוצלחים שאחד מהם מנהל את החברה יחד איתה, אשת קריירה מקצועית, יציבה ופורצת דרך, המנהלת עובדים ואלפי תיקים של לקוחות.

"העבודה הראשונה שמצאתי שהתאימה עם השעות של הילדים, היתה במכירות", אירית נזכרת, "התחלתי במכירות מוצרים בסופר מרקט, והמשכתי במכירות של מודעות פרסום. בשנת 1992, התקבלתי לעבודה בסוכנות הביטוח 'שחם' כעצמאית. שם למדו את הסיפור הלא פשוט שלי והציעו לממן לי לימודים להוצאת רישיון סוכן ביטוח אלמנטרי וחיים.

"בבקרים מכרתי מודעות שטח לעסקים בספר טלפונים, בצהריים הייתי רצה הביתה להכין אוכל לילדים, ואחר הצהריים הייתי ממשיכה ללימודים במכללה לביטוח בתל אביב. לאחר כשנה, סיימתי את הלימודים והוצאתי את הרישיון, ואז התחלתי גם לקבל עמלות על המכירות ולהרוויח. שנתיים לאחר מכן, הכרתי את בעלי השני. אף הוא עסק בתחום הביטוח וכל אחד מאיתנו ניהל באופן עצמאי את לקוחותיו".

לא פחדת להינשא שוב ומהאפשרות להישאר עוד פעם בלי כל?

"ועוד איך פחדתי. לכן, הפעם חתמנו על הסכם ממון והחלטנו מראש שמה ששלו – שלו, ומה ששלי – שלי. לימים, נולד לנו ילד משותף והחלטתי לרתום את הניסיון והידע שצברתי, להיפרד מסוכנות מ'שחם' ולצאת לדרך חדשה ועצמאית".

והגורל הכה שנית?

"כן. בשנת 2008 קיבלנו בשורה קשה. בעלי חלה בסרטן סופני ובתוך כל הבלבול והכאב, היה גם את הקול שהזכיר לי לקבל החלטות מושכלות ולחשוב איך ממשיכים מכאן הלאה. החלטתי לקנות את החברה שלו ולאגד את שתי החברות לחברה אחת בבעלותי: 'אירית אהרוני – סוכנות לביטוח בע"מ'. מהר מאוד העסק גדל ונוספו לקוחות רבים".

ויש גם דור המשך בחברה…

"דור המשך מצליח. בני האמצעי, לינוי, השתחרר באותם ימים מהצבא ולמד לתואר במנהל עסקים וביטוח. במקביל ללימודים הוא התחיל לעבוד אצלי בחברה, והתגלה הכישרון המדהים שלו לניהול. הוא התקדם והתפתח והיום הוא משמש כמנכ"ל החברה. מאז אנחנו עובדים כצוות מנצח. לינוי אחראי לניהול וקידום החברה ואני אחראית למכירות – נפגשת עם אנשים ומטפלת בכל צרכי הלקוחות".

מה הם החסמים העיקריים של ענף הביטוח בישראל?

"לרגולציה תפקיד חשוב בענף הביטוח, יחד עם זאת, האתגר הוא לוודא שיחד עם פעולות הסדרה והפיקוח ההכרחיות, לא 'שופכים את התינוק יחד עם המים'. הרגולציה המחמירה כיום, מקשה את הכניסה לסוכנים צעירים לענף במבחנים קשים עד בלתי אפשריים, ואף מרחיקה סוכנים וותיקים שמוותרים על תיקים וסוגרים את העסק.

"לתפישתי נדרש שינוי. הפיקוח צריך לקחת על עצמו לעודד כניסה והכשרת דור ממשיך לסוכנים הוותיקים בענף, וכן לתמוך בצמיחה עסקית של סוכנים בכדי להבטיח שירות מצוין ללקוחות ולאורך זמן".

ובנימה אישית שלך, איך זה להגיע מהמקום הכי קשה, להקמה וניהול חברה גדולה ומצליחה?

"מדי פעם אני מזכירה לעצמי להסתכל אחורה למקום בו הייתי, כשהתגרשתי בפעם הראשונה, השארתי לבעלי הכל ויצאתי בלי כלום, ולחזור להווה – למקום בו אני נמצאת היום, והתחושה היא של גאווה וסיפוק אדיר. אני חייבת את ההצלחה שלי גם לבני לינוי שהוא יד ימיני, תרם ותורם כל הזמן לפיתוח העסק".

ומה המסר שלך לנשים שרוצות להצליח בקריירה?

"לפני הכל – לא לוותר, גם כשאת נמצאת בתחתית, זכרי שמכישלון לכישלון נפתחת הדרך להצלחה. האנשים הכי מוצלחים נכשלו בתחילת דרכם והיום הם במקום הכי גבוה שיש".

אירית אהרוני – סוכנות לביטוח בע"מ: https://www.aharoni-ins.co.il/

טוב לדעת
נגישות