Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הקשר הישיר בין הגוף והנפש

הפסיכיאטרית ד"ר סבטלנה גרישין מסבירה את הקשר בין מחלות גופניות לבעיות נפשיות וחושפת מידע מרתק ממחקרים חדשים שנעשו בתחום

ככל שהתקדמות המדע והטכנולוגיות פורצת גבולות, כך, ניתן יותר ויותר להבין את הבסיס המולקולרי של הבעיות הנפשיות – את הטריגרים הגופניים וכיצד לטפל בהם בכדי למנוע זאת.

בשנת 2017, פורסם מחקר שנערך על ידי המחלקה למדעי המוח באוניברסיטת פדובה, איטליה בשילוב חוקרים ממדינות נוספות, בו חולי סכיזופרניה טופלו על ידי אנטיביוטיקה מסוג מינוציקלין בשל החשד כי מצבם הנפשי הוא תוצאה של דלקת קרום המוח. המחקר הוכיח כי טיפול באנטיביוטיקה בדלקת קרום המוח, היא אפשרות יעילה לטיפול משלים בסכיזופרניה. מחקר נוסף שנערך בבלגיה ופורסם אשתקד, הוכיח קשר ישיר בין המיקרו-ביומה (חיידקים) של הבטן ובין בריאות הנפש. החוקרים גילו כי בהשוואה לאנשים בריאים, חולים בדיכאון היו בעלי רמות נמוכות יותר של חיידקי מעיים וכי ישנה השפעה עקבית של חיידקי מעיים ממשפחת הלכנוספירצאה ו- Veillonellaceae  על חומרת הסכיזופרניה של החולים.

"הקשר הוא דו סטרי בין הגוף למוח, ולכן גם לנפש" אומרת הפסיכיאטרית ד"ר סבטלנה גרישין, "בתחילה אלו היו השערות בלבד והטענה הרווחת היתה שמקורן של מחלות ובעיות נפשיות הן  נטייה גנטית והשפעה סביבתית, אך כיום, אין ספק כי גם לסביבה הגופנית הפנימית יש השפעה משמעותית וכי היא יכולה לגרום לבעיות נפשיות ויש לכך הסבר מדעי שנבדק במחקרים".

מהו הקשר בין מערכת העיכול ובין הנפש?

"מחקרים גילו כי הנוירוטרנסמיטרים, נוירופפטידים, חומצות אמינו (מוליכים עצביים), אחראיים על העברת מסרים ממערכת העיכול למערכת עצבים. המעיים הם 'המוח השני' שלנו ויש בהם למשל כמות גדולה של קולטני סרוטונין.

"סביבה לא בריאה במעיים כגון סוגי החיידקים יכולה להפעיל 'מערכת מסרים' ע"י מוליכים עצביים ולהפעיל הפרשת הורמונים מבלוטות הורמונאליות המפוזרות בכל הגוף, כולל המוח, בכדי להפעיל  איברים מסוימים בהתאם ל'מהות המסר'. החוקרים מצאו את עצב הואגוס המעביר תשדורת מהמעי אל המוח, שניתן לתמרן אותו ולטפל בעזרתו במגוון בעיות ומחלות נפשיות".

כיצד ההבנה הזו תורמת לתחום הטיפול הנפשי?

"להבנה, כי במערכת העיכול יש תהליך שחרור חומרים ביולוגיים שמעביר מסרים למוח ויכול ליצור בעיות נפשיות או להחריף מחלות נפשיות, יש תרומה אדירה לטיפול הנפשי. הפסיכיאטריה תצטרך להתרחב בתחום כגון לבצע בדיקות מקיפות של מערכת העיכול של המטופל". תחום מתקדם נוסף בפסיכיאטריה בו את מתמחה כיום קשור לאנטי אייג'ינג, כיצד זה עובד? "למרות שאנטי אייג'ינג נקשר אצלנו באופן אוטומטי לתחום הקוסמטיקה, מדובר בנושא כולל ורחב שנקשר לתחומים רבים. בצעתי קורס מקיף בחו"ל בחברה בינלאומית, שחוקרת מזה שנים השפעה על תאים ומולקולות מבפנים כדי להשאיר את התאים צעירים ובריאים. זה משנה את כל ההתייחסות למצבים נפשיים ומקדם אבחון וטיפול גופני ממוקד יותר לטיפול בבעיות נפשיות. אני חוקרת את התחום לעומקו כדי לעסוק בו בקליניקה שלי בהמשך. "גם היום, כשאני מקבלת מטופלים בקליניקה, עוד בטרם אני מבצעת אבחון פסיכיאטרי, אני עוברת על מצבו הגופני והנפשי על המטופל, מחלות הרקע הנלוות, המתחים מהם סובל וכן הסתכלות על הסביבה בה הוא מתנהל. לכל אלו השפעה על המצב הרגשי של האדם ובהתאם לכך אני מכינה את תכנית הטיפול".

ד"ר סבטלנה גרישין, פסיכיאטרית מבוגרים, בעלת ניסיון של למעלה מ- 20 שנה.  את הגישות החדשניות והמתקדמות ברפואה הפסיכיאטרית היא מיישמת בשתי הקליניקות שלה, בתל אביב ובחיפה.
למידע ופרטים נוספים: 'עידן הקשב – מרכז לאבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז' בפייסבוק טלפונים: 054-4530333, 050-6872448

טוב לדעת
נגישות