Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הקמת מרלו"ג – הזדמנות נדירה להזניק את העסק קדימה

שאולי אלסברג, מהנדס החברה לנכסי קיסריה והחברה לפיתוח קיסריה מקבוצת קרן אדמונד דה רוטשילד ישראל מונה את עקרונות ההקמה היעילה של מרלוגים משוכללים

מרכז לוגיסטי האשל. הדמיה: טרימדיה

שאולי אלסברג (צילום: חיים טרגן)

השלב הראשון – אפיון צרכי הלקוח הוא אולי השלב החשוב ביותר בהקמה של מבנה לוגיסטי. אנו בחברה לנכסי קיסריה מאמינים בעקרון "סולם יעקב" בכל פרויקט שמנוהל על ידינו בעצימות גבוהה. העקרון קובע שככל שהאפיון והתכנון יהיה יסודי, איכותי ומעמיק יותר, שלב הביצוע חלק ומהיר יותר והסיכוי שהלקוח יפגוש ליקויים בהקמה וחשוב יותר בהפעלה השוטפת של המבנה קטנים משמעותית. אנו בוחנים בחינה קפדנית את צרכי הלקוח, המבנה הארגוני שלו, צפי התפתחותו בעתיד, מסלול השינוע והאחסון של מוצריו והמערך הניהולי והלוגיסטי הקיים.

השלב השני – מינוי "צוות הפרויקט". הסוד שלנו לשלב הזה הוא פשוט! אנו בוחרים את צוות הניהול והתכנון (מנהל פרויקט, אדריכל, יועץ תנועה, נוף, חשמל, מ"א וכו' ) הטובים ביותר שאנו יכולים למצוא. בעיקר כאלה שהם בעלי ניסיון רב וביצעו גם פרויקטים מיוחדים ומורכבים והם גם בעלי היכרות עמוקה עם הוראות התב"ע של הפארק והנפשות הפעולות בגופי התכנון שמנפיקים לנו את ההיתרים.

השלב השלישי – שלב התכנון, הפרוגרמה וקביעת "ערסלי הביצוע" של הפרויקט. המפתח לשלב זה הוא הקשר המקצועי והכימיה האישית של צוות ההנדסה והתכנון שלנו עם הגורם/צוות מטעם הלקוח שמלווה את הפרויקט. הנוכחות והאמון של הלקוח/נציג מקצועי מטעמו לאורך כל שלב התכנון חשובה כדי לסייע ליזם להגיע לשלב קבלת הצעות המחיר בצורה האופטימלית, ולמנוע שינויים כואבים לשני הצדדים תוך כדי הביצוע בשטח ומחלוקות על מי נושא בעלויות. ברגע שהלקוח חתם על הפרוגרמה הסופית אנו מקבעים את ערסלי הפרויקט והם מהווים "עוגנים" למעקב ובקרה אחר עמידה בעלויות.

השלב הרביעי – בחירת שיטות ההקמה. שיטת הבנייה הנפוצה הינה בנייה "קלה" כאשר בד"כ הקירות המרכיבים את היקף המרלו"ג יהיו לוח"דים (קירות בטון) בגובה של עד כ-2 מטר שמעליהם מערכת פנלים או פח וגג קל (מערכת רב שכבתית/קלזיפ) בגובה של כ-14 מטר. שיטה זו שומרת על עיקרון הפשטות ומאפשרת בנייה מהירה. בשיטה ה"רגילה" שלב התכנון יושלם במלואו ולאחריו יתבצע הליך לקבלת הצעות מחיר וייבחר קבלן שאחריותו תהיה ביצוע העבודה ומסירת המבנה בלבד.
שיטה נוספת ונפוצה גם כן, אשר נבחרת לרוב כאשר המבנה הוא פשוט וסטנדרטי ואין צרכים מיוחדים, היא "שיטת התכנון ביצוע" בה אנו עורכים תהליך לקבלת הצעות מחיר בשלב מוקדם של התכנון. באחריות הקבלן הנבחר לבצע את כל המשך התהליך: התכנון המפורט, השלמת תנאים וקבלת ההיתר, ביצוע הפרויקט, קבלת טופס 4 ומסירת המבנה. היתרונות הבולטים של שיטה זו היא קביעת מחיר סופי ופאושלי ויצירת תחרות גדולה יותר ומחיר נמוך יותר (לכל קבלן יכולות שונות תחת גבולות הגיזרה של תנאי המכרז ומפרטי הבינוי).

השלב החמישי – שלב הביצוע. לאורך כל שלב הביצוע ובייחוד בשלב הרישוי וקבלת טופס 4 חשובה נוכחותו של הלקוח או מימטעמו שמלווה את התהליך, פותר חסמים ומסייע לצוות ההנדסי לצפות מראש אתגרים ולהתגבר עליהם מבעוד מועד. בחירת קבלן איכותי ועתיר ניסיון בתחום בשילוב תהליכי מעקב ובקרה רציפים לאורך כל שלב הביצוע, יאפשרו עמידה מקסימלית במדדים/מפתחות להצלחת הפרויקט: עמידה בתכן ההנדסי – לקבל את מה שתוכנן באיכות ובכמות; עמידה בלוחות הזמנים –זמן שווה כסף; עמידה בתקציב – בפרויקט כולו ובכל אחד מערסלי הביצוע; חסכון בעלויות – תשואה גבוהה יותר ועמידה בשביעות רצון הלקוח.

השלב השישי – שלב המסירה והבדק. עם השלמת שלב הביצוע נכנס לתוקפו שלב סיום הפרויקט המחולק לשניים: הראשון הוא מסירת הפרויקט מהקבלן המבצע לנציג המזמין, ללקוח/משתמש סופי ולחברת הניהול והאחזקה. שלב שני הוא בזמן תקופת הבדק המהווה את פרק הזמן מיום מסירת הפרויקט בו קבלן הביצוע אחראי לטיב המבנה ולטיפול בליקויים עפ"י המוגדר במפרטי החוזה ובהוראות הדין.

טוב לדעת
נגישות