Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הצלחה תיאטרלית: לנה קריינדלין מנכ"לית תיאטרון גשר

לנה קריינדלין, מנכ"לית תיאטרון גשר מזה 12 שנה, מספרת בראיון אישי על תיאטרון שהחל מיוזמה של קבוצת עולים מרוסיה, וכיום ממוצב כאחד המוסדות המובילים את התרבות הישראלית

לנה קריינדלין (דניאל קמינסקי)

תיאטרון גשר יחגוג יום הולדת שלושים בשנה הבאה ויש הרבה מה לחגוג. בשנים האחרונות התיאטרון עבר שיפוץ מאסיבי, התחדש בשפע במאים צעירים ומוכשרים והמון הצגות חדשות.

"התיאטרון חי ותוסס", אומרת לנה קריינדלין, מנכ"לית תיאטרון גשר, "המנהל האמנותי יבגני אריה היה הבמאי העיקרי בתיאטרון מאז היווסדו, ובשנים האחרונות הצטרפו במאים כגון :עירד רובינשטיין, נעם שמואל, עמית אפשטיין, יחזקאל לזרוב ואמיר י. וולף שהפך לבמאי בית, שתי ההפקות האחרונות שלו, 'משפט חוזר' ו-'הנודדים', זוכות לאהבת הקהל".

אילו הצגות נוספות רצות כיום בגשר?

"לאחרונה התקיימה הבכורה להצגה 'מי כמוני' מאת מחזאי הבית שלנו, רועי חן ובבימויה של הבימאית הצעירה והמבטיחה, אילאיל סמל. ההפקה נוצרה בעקבות תחקיר שערכו השניים במחלקה לנוער במרכז לבריאות הנפש אברבנאל והיא 'צפיית חובה' לכל מי שיש לו נפש. קשה להשיג כרטיסים להצגות הקרובות אבל שווה להתאמץ. לרגל עשרים שנה למותו של חנוך לוין,ביים עמית אפשטיין את הקומדיה המוזיקלית 'רווקים ורווקות'. ההצגה 'רודף העפיפונים' על פי רב-המכר של חאלד חוסייני זוכה להצלחה כבירה ושוחקה מעל 150 פעם בשנה האחרונה. בנוסף, יחזקאל לזרוב ישוב לביים בגשר בתום הסיור הבינלאומי המצליח שלו בארה"ב".

מה כלל השיפוץ של תיאטרון גשר?

"תיאטרון גשר קיבל פנים חדשות, הרבה בזכות עיריית תל אביב שעזרה לנו בשיפוץ המאסיבי. החלפנו כיסאות באולם, חידשנו את הלובי, שיפצנו את חדרי הלבשה, החלפנו וחידשנו את חזית התיאטרון. אנו מתמודדים עם אתגר משמעותי של בניית הרכבת הקלה ביפו ומשתדלים במקביל לשפר ולהתחדש בכדי להמשיך לספק לקהל שלנו חווית תיאטרון מצוינת".

וספגתם גם אבדה גדולה…

"לפני חודש קרה לנו אסון גדול, איבדנו את היו"ר שלנו – עו"ד אלי זהר שהלך לעולמו. הוא היה האבא, האמא, הפרטנר, והרוח הגבית של התיאטרון ועד עכשיו לא התאוששתי מכך. אני משתדלת מדי יום להמשיך את דרכו בעשייה ובראייה קדימה, אני מתייעצת איתו ומודה לו מדי יום וחשה שהוא לצדי ומנחה אותי גם עכשיו, בדרכו המיוחדת".

התחלת כבמאית צעירה שהגיעה לארץ בלי שפה והגעת לתפקיד מנכ"לית התיאטרון. ספרי על הדרך המדהימה שעשית..

"הגענו לישראל לפני כמעט 30 שנה, קבוצה קטנה של עולים חדשים מרוסיה שעסקו בתחומי הבמה והחלטנו להקים תיאטרון בישראל וזה אכן קרה להפתעתנו. מי היה מאמין, שהתיאטרון שהקמנו עדיין מצליח לעמוד עם הרגליים על הקרקע ועם העיניים אל הכוכבים.

"למדתי ברוסיה ניהול תיאטרון ובימוי, וכשהגעתי לארץ הייתי במאית צעירה ולא חשבתי שאי פעם אעסוק בניהול. בהזדמנות זו אני רוצה להודות מכל לבי לסלבה מלצב, המנכ"ל הראשון של תיאטרון גשר, אלמלא המאמצים שלו אני לא חושבת שהתיאטרון היה יוצא לפועל.

"עם השנים התקדמתי בתיאטרון בתפקידים מעוזרת במאי לבמאית, למשנה למנהל אמנותי וכן הלאה. בשנת 2007 ביימתי בתיאטרון הצגה בשם 'הבן הבכור' שהייתה הצלחה מסחררת.באותה שנה, אורי לוי מנכ"ל גשר דאז, החליט לצאת לגמלאות וחיפשו לו מחליף. הייתה רשימה של 40 מועמדים פוטנציאליים אך הוועדה לא בחרה באף אחד מהם. הם הזמינו אותי להיבחן לתפקיד, והצלחתי לשכנע אותם שאני מתאימה".

מה המודל הניהולי שלך?

"המודל היחיד שלי הוא לאהוב את התיאטרון. כשיש 150 איש תחתיך, תמיד צריך לאזן – את טובתו של התיאטרון שאתה מנהל ואת טובתם של האנשים העובדים בו. צריך לזכור שמי שעובד אצלך הם אנשים בשר ודם ובתיאטרון אי אפשר לעבוד בלי אהבה. חשוב מאוד להקפיד שהעובדים יוכרו ויהיו מוערכים תמיד עבור עבודתם. כשאנחנו אומרים שאנחנו עובדים ב'גשר', אנשים אומרים 'וואו' – וזו הגאווה הכי גדולה שלי. כשיפו תהפוך למקום המדהים בעולם, כשיסיימו לבנות את הרכבת הקלה, כשתיאטרון גשר יקבל סוף סוף תקציב ראוי  ,יהיה לנו מדרחוב מול התיאטרון כמו בלוס אנג'לס וברלין ונמשיך ליצור את ההצגות הטובות בעולם ולמלא את האולמות שלנו, אולי אז נרשה לעצמנו לנוח, כמו שאמר צ'כוב ב'דוד וניה': 'עוד ננוח ונראה שמיים זרועי כוכבים'".

למידע על הצגות ופרטים נוספים: http://www.gesher-theatre.co.il/he/

טוב לדעת
נגישות