Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

העתיד כמעט כאן – השכונות החדשות

בשנים הקרובות ייבנו עשרות אלפי יח"ד בשכונות חדשות בכל רחבי הארץ. היכן הם ייבנו ומה הפרמטרים שיש לקחת בחשבון

סנטרל פארק 17 (הדמיה: סטודיו הקוביה)

בתכנון שכונות חדשות צריך לקחת בחשבון פרמטרים רבים. למשל, האם לבנות שכונה עצמאית לחלוטין על מנת לא להעמיס על התשתיות התחבורתיות במרכז הוותיק של העיר או לחילופין לבנות שכונה הכוללת יחסי גומלין עם השכונות הוותיקות כדי שהמסחר באותן שכונות לא יגווע. האם השכונה החדשה אמורה להחליף את מרכז העיר הקיים כמו למשל בפארק הים בבת ים?
בניגוד לתכנון השכונות בעבר, המתכננים בשכונות העתידיות מקפידים על מספר אלמנטים מרכזיים מתוך מחשבה המוקדשת קודם כל לאיכות החיים ואיכות הדיור של התושבים העתידיים בשכונה. התכנון ה"חדש" מתבטא בחשיבה ירוקה – הקפדה על שטחים ירוקים ובנייה ירוקה.
דניאלה פז ארז, בעלים ומנכ"לית של חברת הייעוץ פז כלכלה והנדסה מציינת כי הדרך הנכונה לבנות שכונות חדשות בפרברי הערים קיימות היא באמצעות השענות על התשתיות העירוניות הקיימות תוך מתן דגש על חיבור שלהן למרכזי הערים הקיימות. התכנון צריך לקשר בין השכונה החדשה והישנה כדי לאפשר מחד, לתושבי השכונה ליהנות מהשירותים של העיר, ממוסדות התרבות ושטחי המסחר, ומאידך, לאפשר לתושבי העיר ליהנות מפארק חדש שמוקם בשכונה החדשה. החיבור נעשה באמצעות נתיבי תחבורה ציבורית חדשים, שבילי אופניים, גשרים וכדומה.
ערכנו עבורכם סקירה של חלק מהשכונות החדשות הגדולות המתוכננות בימים אלו. חלק מהשכונות הגדולות שלא נמצאות בכתבה זו, תמצאו בעמודים אחרים במוסף זה, בעמודים שהקדשנו להם, או במסגרת כתבות אחרות.

2,300 יח"ד בבאר שבע

גיל גורביץ' מנהל שיווק ומכירות בחברת אזורים מספר: "אחת השכונות הגדולות שקמות בימים אלו נמצאת בעיר באר שבע. שכונת "סנטרל פארק 17" צפויה לכלול בסיומה למעלה מ-2,300 יחידות דיור שישתרעו על שטח של מעל 200 דונם. מדובר בפרויקט שמהווה אבן דרך בעיר ובאזור כולו ועתיד לשנות את מרכזה עקב הפארקים הנרחבים והפיתוח הסביבתי הגדול, בנוסף עתידה לקום מערכת חינוך חדשנית. השכונה תוכננה בצורה כזו שתוכל לתת פתרון כולל לתושביה ברמת ההתנהלות היומיומית הכוללת מרכזי קניות, בתי ספר לגילאי היסודי והתיכון, מתנ"ס ועוד. כל זאת יאפשר לתושבי השכונה לקיים אורח חיים כמעט מלא וללא צורך בשימוש ברכב בתוככי השכונה, מה שיכול לסייע למשפחות צעירות שהן חלק מרכזי בקהל היעד שאליו פונה השכונה.
"האפשרות של משפחה להתנייד רגלית בתוך השכונה, בין אם לבתי ספר או לקניות או לפעילויות בשעות אחה"צ כגון חוגים מקלה באופן משמעותי על החיים ביום יום וזו מטרה מרכזית ששמנו לעינינו בתכנון השכונה. גם מיקום הפרויקט בקרבת אוניברסיטת באר שבע ובית החולים סורוקה מהווה שיקול אצל הרוכשים הפוטנציאליים ששירותים אלו יהיו בקרבה רבה אליהם. לאחרונה נערך טקס מרגש שבו החלה הריסתו של אצטדיון 'וסרמיל' , ובמקביל החלה בנייתם של שני בניינים נוספים בפרויקט."

3,500 יח"ד בחבצלת השרון

לאחרונה אושרה בותמ"ל תכנית למתחם חבצלת  שתוכננה על יד משרד מילוסלבקי אדריכלים על שטחי חבצלת בסמוך למחלף חבצלת על כביש החוף. המתחם יהווה המשך רציף לנתניה ונועד להוות כניסה נוספת לעיר בהתבסס על כביש הגישה המחבר את המחלף לרחוב המלכים בעיר, דרך שכונת עין התכלת.
השכונה, המתוכננת בין גן לאומי אביחיל לבין שושנת העמקים, תכלול סה"כ 3,500 יח"ד הפרושות בבניה מרקמית בהיקפי השכונה ומוקד שכונתי אינטנסיבי במרכזה הכולל כיכר עירונית ומתחם של דיור מוגן בן 500 יח"ד. גבהי הבינוי המוצעים נעים בין גובה של 15-22 קומות ברחוב הראשי ובכיכר העירונית ובינוי מרקמי למגורים בגובה של עד 9 קומות בהיקף.
לדברי האדריכל גיא מילוסלבסקי "ותמ"ל 1071 הינה תכנית מיוחדת במינה שכן היא כוללת בתוכה הן מרקם עירוני והן מרקם כפרי, עבור שתי רשויות שונות. כמו כן כללה התכנית תכנון הולם למחלף חבצלת. תהליך זה התמשך עד לקבלת הסכמות וגישור על פערים שנתגלעו לאורך הדרך".
אדריכלית אסנת ברנדס ברש, ממילוסלבסקי אדריכלים מפרטת: "בדופן הצפונית של התכנית, מוצעת רצועה של שטחים חקלאיים שיקבלו הנחיות מיוחדות על מנת לשמור על מפתח שיצור המשכיות בין הגן הלאומי במזרח ועד חוף הים במערב ויפריד בין העיר נתניה למרקם הכפרי של המושבים החובק  אותה. עבור המושבים חבצלת, צוקי ים ושושנת העמקים השייכים למועצה האזורית עמק חפר מציעה התכנית השלמת יח"ד בבניה בצפיפויות נמוכות (6-14 יח"ד לדונם), תוך ציפוף יחידות הדיור המאושרות במתחם רסקו שמצפון לשושנת העמקים בקו החוף".

1,500 יח"ד בחריש

דוגמא לשכונה עצמאית היא שכונת בצוותא בחריש. בשכונה ייבנו כ-86 בנייני מגורים שישמשו כ-1,500 משפחות. כמו כן, השכונה תכלול גינות קהילתיות, בתי ספר, מתנ"ס, אולם ספורט, מרכז מסחרי וכמובן, מתחמי עבודה משותפים בסגנון We Work שיאפשרו לשלב חיי עבודה נוחים במיוחד לתושבים בעיר.
"המטרה שלנו היא להחזיר את חיי הקהילה שהיו בעבר ולייצר סביבה נעימה ומהנה לתושבי העיר", מספרת טל כהן, סמנכ"לית שיווק ומכירות בחברת שפיר. "בצוותא היא השכונה הראשונה בישראל שביקשה לאמץ את אותו מתכון שיתופי בכדי להעשיר את חווית המגורים של תושבי השכונה. בצוותא מציעה לתושבים מגוון של פלטפורמות שיתופיות שפתוחות לתושבי השכונה. השאיפה כמובן היא שמרבית התושבים ייקחו בהם חלק, בדיוק כפי שמתרחש בשכונות המתקדמות בעולם".

פרויקט אלקטרה באור ים (הדמיה: 3design)

אור ים – 3,480  יח"ד באור עקיבא

שכונת אור ים באור עקיבא נבנית כיום וכוללת 3,480 יח"ד, על 1,060 דונם, בבנייה מרקמית, הכוללת מגדלים עד 15 קומות בלבד, לצד צמודי קרקע. פיתוח סביבתי, מבני ציבור ותשתיות הם באחריות החברה לפיתוח קיסריה.
השכונה תוכננה כך ש-60% משטחיה מיועדים לצרכי ציבור. בשכונה תוקם מערכת חינוך עצמאית, עם מערכת שבילים המחברת בין גני ילדים ובתי הספר ובממשק עם הפארק המרכזי.
בהתאמה לשכונה תוכנן גם פרויקט "אלקטרה באור ים" של אלקטרה מגורים. הפרויקט, שבנייתו כבר החלה, כולל 328 יח"ד שיתפרסו על פני 8 בניינים מדורגים. הפרויקט תוכנן על ידי גל אור פישביין אדריכלים.
לדברי ירון שורק, מנכ"ל אלקטרה מגורים, "שכונת אור ים היא דוגמא מצוינת לתכנון שכונת מגורים בישראל שמאפשרת להקים קהילה חזקה. מדובר בשכונה בעלת פוטנציאל אדיר וביקושים יוצאי דופן בשל התכנון והפיתוח הסביבתי המוקפדים שלה, הנגישות התחבורתית ומיקומה האופטימלי בסמוך לאור עקיבא הצומחת ולקיסריה".
"כשניגשנו למכרז של החברה לפיתוח קיסריה לרכישת הקרקע הנחנו כבר אז כי מדובר באזור עם ביקושים גבוהים. המיקום האסטרטגי של השכונה, הפיתוח סביבתי בהשקעה של חצי מיליארד שקל, הנגישות התחבורתית יחד עם סטנדרט הבנייה של אלקטרה בנייה הם חומרי הגלם הטובים ביותר להקמת שכונה איכותית ומוצלחת בישראל".
שורק מוסיף כי "ללא ספק מדובר בשכונה שתהנה מביקושים גם לאחר אכלוסה כפי שאנו מכירים בשכונות אחרות באזור המרכז והשרון".
עוד חברה שבונה באור ים, היא שיכון ובינוי נדל"ן. דורית סדן, סמנכ"לית שיווק של החברה מוסיפה כי "שכונת "אור ים" תוכננה כסביבת מגורים מודרנית, איכותית ומגוונת. 60% משטחי השכונה מיועדים לצרכי ציבור וכוללים גינות קהילתיות, פינות ישיבה מקורות, גני שעשועים, מגרשי ספורט הכוללים מתקני אקסטרים כמו קירות טיפוס וטניס, אזורי בילוי ומשחק איכותיים, מתקני שעשועים מרחפים, אזורים אקולוגיים ואזורי לימוד בדגש על שימור הנוף והחולות".
בנוסף, היא אומרת, השכונה נהנית ממיקום מצוין ונגיש לצירי תחבורה ראשיים, בין כביש 2 ל-4, רק 5 דקות נסיעה ממוקדי התעסוקה והבילוי המרכזיים – פארק העסקים קיסריה, תחנת הרכבת, זכרון יעקב ופרדס חנה.
הפרויקט של שיכון ובינוי נדל"ן כולל בשלב ראשון 20 בניינים בני 5 ו-9 קומות. "הבניינים מתוכננים עפ"י התקן לבניה ירוקה – בית מואר, בריא יותר למשפחה שלך וגם חסכוני יותר. המיקום המנצח יחד עם התכנון המעולה של השכונה החדשה,והנגישות לעורקי תחבורה ואזורי תעסוקה יבטיחו לתושביה איכות חיים יוצאת דופן ובמחיר מצוין". שלב זה נמכר ברובו בזכות איכות השכונה בכלל והמתחם בפרט וכעת אנו נערכים עם השלב החדש", מסכמת סדן.

פרויקט אומאמי של קרסו נדלן (הדמיה: יח"צ)

אריאל שרון – 1,615 יח"ד בקרית אונו

שכונת אריאל שרון ממוקמת בצפון מערב קריית אונו, מדרום לאוניברסיטת בר אילן ומצפון מערב לשכונת קריניצי החדשה וכפר אז"ר. השכונה עתידה לכלול 1,615 יח"ד, כ-148 אלף מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה ושטחים ירוקים בהיקף כולל של כ-50 דונם. המתחם הגדול ביותר והראשון שהחל בבנייה בנאות אריאל שרון הוא אומאמי, של חברת קרסו נדל"ן. אומאמי יכלול 742 יח"ד ב-6 מגדלים בני 31 קומות.

ירון צוברי (צילום: יח"צ)

לדברי ירון צוברי, מנהל חטיבת המגורים בקרסו נדל"ן, "לפני למעלה מ- 20 שנה בעלי הפרדסים באזור החלו לגלגל את הרעיון של מכירת הקרקעות החקלאיות לטובת פרויקטי מגורים. 20 שנה אחרי זה מתגשם. רובע אריאל שרון שייך מוניציפלית לקריית אונו ומהווה רובע עצמאי הכולל מגורים ומוסדות ציבור כמו בתי ספר, גני ילדים, מגרשי ספורט, המון שטחים ירוקים, שטחי מסחר ותעסוקה. מיקום הרובע בקרבת כביש 4 וכביש 471 יאפשר לדייריו גישה מהירה לכל גוש דן. לדעתי למעט הגוש הגדול וגלילות, אין בגוש דן שכונה כה גדולה ומתוכננת בוודאי לא בשלבי בנייה".
לדבריו, בניית המגדל הראשון נמצאת בעיצומה ועל פי התכנון, הדיירים הראשונים ייכנסו לדירותיהם ביוני 2021.

3,600 יח"ד בהתחדשות עירונית בקרית אליעזר

פוטנציאל גדול לשכונות גדולות, מצוי גם בהתחדשות עירונית. חברת מטרופוליס נבחרה על ידי נציגות בעלים להוביל פרויקט פינוי בינוי בשכונת קריית אליעזר חיפה. במסגרת הפרויקט ייהרסו בנייני רכבות ישנים הכוללים כ-728 דירות ובמקומם מתוכננים בניינים חדשים ומודרניים עם כ-3,600 דירות. המתחם המיועד להתחדשות כולל את הרחובות ליסין, אבנר, הזית, העמל ורוטשילד.
בעלי הנכסים התאגדו באמצעות עו"ד רון ברנט ועו"ד איתי פריד ממשרד רון ברנט ושות'. את הפרויקט תוביל מטרופוליס בסיוע חברת י.ל.ן ועו"ד יואל ברוך ממשרד קטנוב ברוך.

אודי בלום (צילום : יח"צ)

לדברי רו"ח אודי בלום, מנכ"ל חברת מטרופוליס "הפרויקט טומן בחובו הזדמנות אמיתית לחידוש נרחב של האזור כולו, שכן מדובר בפרויקט בסדר גודל אדיר שישנה את מיצוב שכונת קריית אליעזר. פרויקטים מסוג זה תואמים את המדיניות הרווחת היום במנהל התכנון, הרשות להתחדשות עירונית וראשי העיריות לפיתוח כללי של מתחמים תוך מתן מענה לא רק ברמת הבניין הבודד אלא ברמה כוללת של מתחם ושכונה. אנחנו בטוחים שיחד עם בעלי הדירות המשוועים למימושו של הפרויקט, ראש העיר החדשה, דר' עינת קליש רותם וגורמי התכנון בעירייה נצליח לקדם את הפרויקט לטובת בעלי הדירות והעיר חיפה".

2,000 יח"ד במרכז בית שמש

דוגמה נוספת להתחדשות היא בבית שמש. אחת השכונות שעתידות בטווח הבינוני לקום מחדש במרכז העיר היא ביאליק.
חברת נתיב פיתוח מקדמת במתחם תכנית פינוי בינוי שתבנה מחדש את כל השכונה. על פי התכנון כ-330 יח"ד יפונו מהבניינים הישנים ובמקומם ייבנו למעלה מ-2,000 יח"ד.
לדברי שמחה גריידינגר, יו"ר ובעלים של קבוצת נתיב פיתוח נדל"ן, "מדובר בתכנית שתאפשר הלכה למעשה לבנות שכונה חדשה במרכז העיר בית שמש ובה כ-2,000 יח"ד. התכנית תשדרג את מגוריהם של תושבי המקום ובמקביל את השירותים והשטחים הציבורים".

עיר היין – 11,500  יח"ד באשקלון

שכונת "עיר היין" ממוקמת בצפון-מזרח אשקלון, ממזרח לשדרות הציונות ועתידה לכלול כ-11,500 יח"ד חדשות, על שטח של 4,200 דונם שתגדיל את אוכלוסיית העיר בעוד כ-35,000 תושבים. השכונה קיבלה את שמה מפארק היין, פארק עירוני חדש שייבנה בחלק המערבי שלה על שטח של 450 דונם.

יעל הניג- דקל (צילום: יח"צ)

בנוסף לבנייני מגורים, מתוכננים גם בנייני משרדים, מסחר, מבני ציבור, דיור מוגן ושטחים ציבוריים פתוחים – גינות ציבוריות, מתקני משחקים ומסלולי אופניים.
במסגרת התוכניות יוארך ציר שדרות קדש ולאורכו ישולבו שטחי מסחר בשטח של כ-60-70 אלף מ"ר. אזור התעסוקה יבנה במזרח השכונה, בצמוד למסילת הרכבת וסמוך לכביש 4. מוסדות הציבור והחינוך מרוכזים בחלק הדרומי של השכונה ובצמוד לציר רבין.
במקום נמצאים אתרים ארכיאולוגיים שכוללים שרידים של מפעלי יין עתיקים, והתוכנית שואפת למנף אותם לטובת המיצוב של העיר כיעד תיירותי. בקרבה לשכונה מתוכננת להיבנות תחנת רכבת ואזור משרדים של כחצי מיליון מ"ר של בנייה חדשה.
חברת הבנייה אפגד תהיה הראשונה לשווק דירות מגורים בשכונה – 247 יח"ד חדשות. מדובר בפרויקט של ארבעה בנייני מגורים אשר יתנשאו לגובה של 13-15 קומות. מחירים צפויים: החל מ-1.59 מיליון שקל לדירת 5 חדרים, כשדירות פנטהאוז 5 חדרים ימכרו ב-2.1 מיליון שקל.

יעל דקל-הניג, סמנכ"לית שיווק באפגד מוסיפה: "שכונת עיר היין ובכלל כל תכנית הפיתוח לאשקלון, תשים את העיר על המפה כאחת הערים המשמעותיות בישראל לאור גודלה העתידי עם מעל 300 אלף תושבים. היתרון לגודל יבוא לידי ביטוי בעיקר בתחומי השירותים – בריאות וחינוך וכן יביא לעיר תנופה של עשייה ויזמות – חברות ברמה ארצית ועולמית שירצו להשתקע בעיר וכן אוכלוסייה שמורכבת מבעלי מקצועות חופשיים שיגיעו בעקבות אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות שיפתחו בפניהם. כחברה ותיקה אשר הייתה שותפה להקמה ובניה של שכונות חדשות בעיר, ממש מן היסוד, כמו ברנע ואגמים, אני חושבת שיש חשיבות רבה שהחברות אשר בונות את השכונה הגדולה – "עיר היין" שהינה כמעט בסדר גודל של עיר חדשה, יהיו חברות מקומיות שמצד אחד מכירות את הצרכים של תושבי העיר ואת האיזון שצריך להיות בין מרכז העיר לבין השכונות החדשות ומצד שני כבר התנסו בהבאת הגירה חיובית אל העיר בשכונות הקודמות שבהן הם בנו".

סיון פרץ (צילום: אפרת מזור)

עוד חברה שבונה בשכונה היא בוני התיכון. סיון פרץ, סמנכ"לית השיווק בחברת בוני התיכון מספרת כי "בוני התיכון בונה שני פרויקטים בשכונות חדשות לחלוטין: פרויקט VINEYARD בשכונת עיר היין באשקלון ופרויקט בשכונת מורשת במודיעין. בשתי השכונות ניכר כי במהלך התכנון הוקדשה מחשבה מעמיקה על מיקום, תשתיות ושגרת חיים בשכונה. בשתיהן תוכננו נתיבי גישה ישירים לשכונות, שאינם מחייבים כניסה לעיר, תשתיות חינוך, ספורט, פנאי ובילוי".
לדבריה, "שתי השכונות ייהנו מגישה מיידית למרכזי תחבורה ציבורית הכוללים רכבת ואוטובוסים, מקרבה למתחמי תעסוקה שיוקמו בסמוך, שיספקו הן מקומות עבודה איכותיים ליד הבית והן פנאי ומסחר. שתי שכונות אלה מהוות דוגמה לתכנון כוללני ומפורט של שכונה, שמהווה עיר עצמאית לכל דבר ועניין. התכנון הזה, הכולל מענה לכל הצרכים של התושבים מאפשר יצירת סביבת מגורים עדכנית, שחיה לאורך כל שעות היום".

10,000 יח"ד נוספות בדרום אשקלון

בנוסף לעיר היין, בימים אלו, משרד לייטרסדורף בן-דיין מתכנן עבור משרד השיכון שכונה עירונית בהיקף של כ-10,000 יח"ד, צמוד לכניסה הראשית הדרומית לאשקלון. הפרויקט יכלול אצטדיון עירוני, מחלף הצמוד למתען שיכלול תחנות לרכבת הכבדה ולרכבת הקלה, אוטובוסים ואופניים.
אדריכל אוהד בן-דיין מספר כי מאחר והפרויקט כולל את הכניסה הראשית לעיר, שולב בתוכנית מיקום חלופי לתחנה בקרבת הרחוב הראשי בעיר – בן גוריון. ליצירת מכלול תחבורתי (דלת אל דלת) הוצמדו לתחנת הרכבת הכבדה תוואי מוצע לרכבת קלה, מסוף אוטובוסים וממנו נתיבים ייעודיים עבורם, מסלולי אופניים וחניוני "חנה וסע" והכל במתחם אחד בצמידות לאצטדיון העירוני החדש המוצע גם כן בתוכנית.
"השילוב של תחבורה ציבורית יעילה עם הרקמה העירונית יתרום לצמצום השימוש ברכבים הפרטיים וכפועל יוצא להפחתת זיהום האוויר ותאונות הדרכים ולשימוש אינטנסיבי יותר של הולכי רגל ורוכבי אופנים ברחובות", קובע בן-דיין ומוסיף כי שטח התוכנית חובק שכונה ותיקה – גבעת ציון, בה נדרש לבצע התחדשות עירונית בחלק מהמתחמים.
"בשכונה החדשה, כחלק מהמערך האמור, מתוכנן לעבור ציר ייעודי של תחבורה ציבורית שאת מיקומו בחרנו שלא להתוות במרכזה אלא בקרבת גבעת ציון לשם חיזוקה. כך הגישה של תושבי השכונה הוותיקה תהיה מיידית לרחוב הראשי החדש ויתאפשר תקן חניה מצומצם אשר יגדיל את ההיתכנות להתחדשות. במקביל ובמשולב ערכנו תכנית אב להתחדשות עירונית לגבעת ציון שנעזרה בשילוב התכנון עם השכונה החדשה לאישור ההיתכנות למימושה ולתמיכת הרשויות", הוא מסביר.
"שכונת גדולות צריכות להיבנות בכל הארץ על מנת לספק את הביקושים ולהוריד את רמת המחירים", מסביר האדריכל יואב אומן, שותף בטיטו-אומן אדריכלים שתכננו את תכנית ההתחדשות העירונית בשכונת נווה שרת בצפון תל אביב, שכללה 1,150 יחידות דיור. לדברי אומן, בשלב אישור תכנית עירונית גדולה כמו זו בנווה שרת שתוכננה כחלק מהתחדשות השכונה כולה, צריך לקחת בחשבון את הגבלת הצפיפות בבנייה לגובה: "תיכנון כזה מאפשר הגדלת שטחים ירוקים במפלס הקרקע ובמבני ציבור לטובת הדיירים הוותיקים והחדשים".
לדבריו, תכנית בסדר גודל כזה מאפשרת שיקום של כל התשתיות עם דגש לתכנון תנועתי נכון המתבסס יותר על שבילי אופניים ותחבורה ציבורית.

אלפי דירות בשדרות

טיטו-אומן אדריכלים אישרו השנה עבור משרד השיכון שכונה גדולה נוספת בעיר שדרות של 1,300 יחידות דיור: "בניית שכונות גדולות חדשות מחזקת את הפריפריה, שם יבנו בעתודות הקרקע אשר ניתן להפשיר לתכנון. באזורי ביקוש, לעומת זאת, יש עדיפות להתחדשות עירונית של שכונות ותיקות".
אומן מסביר כי תוכנית השכונה החדשה בעיר שדרות התבססה על השתלבות בנוף הטבעי, בניה מרקמית ויצירת רחובות מזמינים להולכי רגל: "התכנית סמוכה לשמורת טבע שמאפשרת ליהנות מסביבה עירונית עם גישה מהירה ונוחה לאזורים פתוחים וטבעיים", אומר אומן.
לאחרונה הכריזה העיר שדרות על השקת שכונה חדשה שתקרא "שדרות בפארק". ראש עיריית שדרות, אלון דוידי מסביר כי "שדרות היא עיר בפיתוח מואץ החווה כבר כמה שנים הגירה חיובית, כשההשקעה בתושב ובטיפוח העיר היא בראש סדר העדיפויות שלנו כרשות. לראייה, השכונות החדשות שנבנות בעיר בימים אלה, בסטנדרט הגבוה ביותר, עם כלל התנאים והמעטפת שנדרשים לכלל האוכלוסיות. נמשיך להשקיע באיכות החיים, בחינוך ובעשייה בכל התחומים למען התושבים החדשים והוותיקים".
"שדרות בפארק" ממוקמת בצפונה של שדרות, צפונית לשכונת הכלניות ובסמוך לכביש 333 החדש ולכניסה המתוכננת החדשה לעיר, ותבנה על שטח של 650 דונם. סך הכל היא תכלול 1,097 יח"ד, כאשר 120 מתוכן צמודי קרקע והיתר בבנייה רוויה.
מלבד בנייה למגורים, יוקם בשכונה פארק תעשיה נקיה ומסחר בשם green Sderot על שטח של כ-140 דונם, אשר יכלול גם חללי עבודה ויציע אפשרויות תעסוקה מודרניות הנחוצות לתושבי העיר והאזור. שדרות בפארק תוגדר כ"שכונה ירוקה" כאשר על פי התב"ע רבים משטחי השכונה יישארו שטחים ירוקים. לאורך הצירים המרכזיים של השכונה יוקמו מבני מסחר ומבני ציבור. עוד מתוכננים, מערך שבילים ומסלולי אופניים.
חברת ג.מ.נ שיווק לבניה, מקבוצת גלעד מאי, הינה הראשונה לבנות בשכונה עם 606 יח"ד חדשות – בפרויקט MY שדרות בפארק. במסגרת הפרויקט ייבנו 12 בניינים בני 9 קומות, כולם במקביל. הבניינים יכללו מגוון דירות בנות 3-5 חדרים וכן דירות גן בעלות גינות ודירות פנטהאוז.

נווה זמר – 3,500 יח"ד ברעננה

שכונת נווה זמר, בצפונה של רעננה, היא אחת השכונות הגדולות המוקמות במרכז הארץ.
אווה פיקל, המשווקת את פרויקט URBAN GARDEN של קבוצת יובלים בשכונת "נווה זמר" ברעננה מספרת כי "שכונת 'נווה זמר' הממוקמת בצפון מערב העיר רעננה, נחשבת בשנים האחרונות לשכונת הדגל של העירייה ותכלול בסוף הקמתה כ-3,500 דירות. מדובר בשכונה שנבנית בעיר לאחר כשני עשורים בהם לא היתה בה כלל בניה חדשה. על אף שהקמתה החלה לפני כחמש שנים, תכנונה של נווה זמר נעשה כבר לפני כ-15 שנה ועל כן הבינוי בה הינו בציפוף נמוך מאד ביחס לתכנון שכונות המקובל כיום. מי שיבקר בשכונה יגלה כי הבנייה בה מאוד מרווחת ונמוכה יחסית, כ 6 קומות בסך הכל".
פרויקט URBAN GARDEN, אשר מקימה קבוצת יובלים, הינו הפרויקט השלישי של החברה ב"נווה זמר", לאחר שאכלסה לאחרונה בשכונה שמונה בניינים בשני פרויקטים אחרים בהיקף של 137 יח"ד. מדובר בפרויקט של 57 יחידות דיור הכולל ארבעה בניינים בני 5-6 קומות. הדירות המוצעות למכירה הן בגדלים שונים בנות 3-6 חדרים. כמו כן, נמכרים בפרויקט דירות עליונות עם זכויות בניה על הגג.

שכונת הדרים – 1,444 יח"ד בשוהם

עד לאחרונה היישוב שוהם, התמודד עם מחסור בקרקעות זמינות לבניה לצד ביקושים גבוהים למגורים ביישוב מצד האוכלוסייה המקומית ואולם, סיפוח עתודת שטח נוספת לתחומה בדרום העיר, שינה את פני הדברים. בשנתיים האחרונות הופשרו לבניה עתודות הקרקע האחרונות ביישוב לשנים הקרובות – שכונת הדרים.
בשוהם מתגוררים כיום כ-21 אלף תושבים בכ-4,000 יחידות דיור. על פי תוכנית המתאר לישוב, מתוכננות להיבנות בו דירות במספר הכפול מההיצע הקיים כיום, מה שיגדיל את מספר תושביה לכ-35 אלף איש. כמחצית מהדירות המתוכננות בשטח המועצה ייבנו בשכונת הדרים.
הדרים תכלול תוספת של כ-1,444 יחידות דיור, מתוכן 716 במסגרת תכנית למשתכן ועוד כמה מאות יחידות המיועדות לדיור מוגן ולהשכרה ארוכת טווח. לצד הבנייה למגורים, במקביל נבנות בשכונה תשתיות קהילתיות כמו בתי ספר יסודיים ועל-יסודיים, מרכז מסחרי, מבנה ציבור לנוער, מרכזי תרבות ופנאי וקריית ספורט יישובית ובה מגרשי ספורט גדולים.
קבוצת אלמוג, אשר בונה את פרויקט אלמוג שוהם A-LA-PARK בשכונה, הייתה הראשונה במתחם לקבל היתר בנייה, והראשונה לעלות על הקרקע ולהתחיל בעבודות. בחברה מספרים כי הפרויקט הוא היחיד בשכונה שמיועד כולו לשוק החופשי, ונבנה במיקום הטוב ביותר בקו ראשון לפארק ולאגם האקולוגי המוקם בשכונה.
אלמוג שוהם A-LA-PARK יכלול 18 בנייני מגורים בני 5-3 קומות בלבד, שיכללו 180 יחידות דיור – של 3, 4 ו-5 חדרים, כמו גם דירות גן מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים. בחברה מציינים כי מדובר בדירות פרימיום בסטנדרט הגבוה ביותר בארץ הכוללות חניה תת קרקעית, מיזוג, מרפסות גדולות ואי במטבח בדירות הגדולות. דירות 3 חדרים נמכרות במחיר המתחיל מ-1.97 מיליון שקל, ואילו דירות 4 חדרים נמכרות ב-2.65 מיליון שקל ומעלה.
עוד מציינים בחברה כי שכונת הדרים מוקמת בהשראת מודלים מסקנדינביה, אופי השכונה ישמור על צביונו הכפרי, הקהילתי וההוליסטי של הישוב. השכונה תתאפיין בצפיפות מגורים נמוכה שתבוא לידי ביטוי בהגבלת הבנייה לגובה ובמרווחים גדולים בין בניין לבניין. תכנון השכונה שם דגש מיוחד על בטיחות ונגישות, ועל כן היא מרושתת במערכת גשרים ושבילים להולכי רגל, המייצרים הליכה בטוחה מהבתים ועד למוסדות החינוך, ללא חציית כבישים.

אפקה 4,500 יח"ד בקריות

שכונת המגורים הגדולה שנבנית כיום במטרופולין חיפה היא אפקה בקרית ביאליק. השכונה תכלול כ-4,500 יחידות דיור ואכלוסה צפוי החל מסוף חודש אוגוסט 2019.
חברת גיא ודורון לוי בונה 998 יח"ד בשכונה, מתוכן מוסרים בחברה כי נמכרו כבר למעלה מ-600 יח"ד. בסוף חודש זה תחנוך החברה את השכונה בטקס רב משתתפים, כאשר תמסור מפתחות למאה התושבים הראשונים.
אושרי זפרני, סמנכ"ל השיווק של חברת גיא ודורון לוי הבונה את פרויקט "& קרית ביאליק" בשכונת אפק, אומר כי "אפקה עומדת רגע בפני זינוק, כפי שמתרחש באופן טבעי בשכונות חדשות שמתחילות להתאכלס והמחירים בהן עולים. תושבי הסביבה רואים את השכונה נבנית למול עיניהם ומתקדמת בקצב מהיר, הציבור יודע לזהות הזדמנות טובה בשכונה חדשה שתהיה מרכזית ומובילה".
לדבריו, "הדירות בשכונה משווקות כיום במחירים תחרותיים מאוד ביחס לאזור: פער המחירים לדירות בשכונה עומד על עד 20% ומאות אלפי שקלים ביחס למחיר השוק, כך לפי בדיקת מכון גיאוקרטוגרפיה שנערכה באפריל האחרון. הבדיקה, שבחנה מחירים ב-8 פרויקטים שונים באזור באמצעות בדיקות של לקוח סמוי ובחינה של נתוני רשות המסים, העלתה כי מי שרוכש דירת 5 חדרים בשכונה החדשה ייהנה מחיסכון של עד 300 אלף שקל. כיום מוצעות בשכונה דירות 5 חדרים במחיר שמתחיל ב-1.285 מיליון שקל".
זפרני מציין כי השכונה נבנית בצמידות לשמורת הטבע אפק, וחלק ניכר מהדירות בשכונה ייהנו מנוף ירוק ופתוח.
נושא משמעותי נוסף לדבריו, הוא הנגישות הגבוהה: השכונה צמודה לעורק התחבורה הראשי המוביל למפרץ ולחיפה, לצד חיבור עתידי צפוי לכביש 6. בנוסף לנגישות הגבוהה שלה ברכב פרטי, תעבור בה המטרונית של חיפה שתספק תחבורה ציבורית נוחה ומהירה.

1,200 יח"ד במקום איצטדיון

בקריית ים, על חורבות אצטדיון קריית חיים מוקמת בימים אלה שכונת גלי ים. השכונה תכלול כ-1,200 יח"ד, מרכזי מסחר ופארק שישתרע על פני 130 דונם.
אחת החברות שיבנו בשכונה היא שגראווי SBC שתקים 303 יח"ד מתוכן 137 יח"ד יימכרו בשוק החופשי והשאר במחיר למשתכן.
לדברי סמנכ"ל השיווק בשגראוי ייזום נור שגראוי "החלטנו לשבור את ה"מסורת" במסגרתה שהחברה מתחילה פרויקט חדש היא יוצאת בהנחת פריסייל. במקום פריסייל אנחנו פשוט מגרילים דירה במתנה לאחד מ-100 הרוכשים הראשונים בפרויקט מקרב דירות שאינן מחיר למשתכן. הסיכוי לקבל את הדירה ללא תשלום הוא מאוד גבוה לעומת הסיכוי לזכות בלוטו למשל".
במתחם הראשון החברה מקימה מגדל של 25 קומות ובניין בן 10 קומות ובמתחם השני החברה מקימה מרכז מסחרי שכונתי המשתרע על פני 7,000 מ"ר ומעליו 2 בניינים בני 14-15 קומות. היקף ההשקעה בפרויקט נאמד בכ-400 מיליון שקל.

טוב לדעת
נגישות