Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הסרת שומות ונגעים מהעור – האם זה רק הליך קוסמטי?

מעטים יודעים זאת, אך העור שלנו, שהוא האיבר הגדול ביותר בגופנו, נוצר מאותו מקור שממנו נוצר המוח. על סמך הקשר הזה מנסים החוקרים לפתח שיטות טיפול חדשניות, ובארה"ב פותחה שיטה להסרת נגעים שאינם סרטניים מהעור, המבוססת על מיצוי נוזל תאי גזע

העור שלנו הינו האיבר הגדול ביותר בגופנו. משקלו של העור באדם בוגר בגובה 1.70 מ' הוא כ-20 ק"ג ללא שכבת השומן שמתחתיו. הוא מכסה בצורה מופלאה את כל הגוף, מגן מפני מים וזיהומים, נושם, מסייע בשמירה על טמפרטורת הגוף, ומכיל סוגים רבים של אברונים לחישה שטחית ועמוקה, מגע ולחץ, חום וקור. העור מכיל שערות הצומחות מתוך זקיקים, בלוטות שומן ובלוטות זיעה. יש בו גם תאים המייצרים מלנין – הנוצר כתגובה לחשיפה לשמש ומעניק לעור מראה שזוף.

העור בנוי משלוש שכבות. השכבה החיצונית מתחלפת מדי 28 יום ונקראת אפידרמיס. התאים נעים כלפי חוץ ויוצרים שכבה מתה של קרטין המצפה את גופנו. בתחתית האפידרמיס קיימים מספר סוגי תאים חשובים: מלנוציטים היוצרים את צבע העור (מפרישים מלנין), תאים המוכנים להילחם בדלקת (תאי לנגרהנס – המצויידים בקולטנים המאפשרים להם לזהות גופים זרים שחדרו לאפידרמיס, ולדווח על הפלישה הזו למערכת החיסון דרך מערכת הלימפה), ותאים החשים מגע (תאי מרקל). התאים חשובים ביותר למאמר זה הם תאי גזע – תאים שיכולים להתחיל להתחלק וליצור תאים המתמיינים לפי הגירוי שהם מקבלים. למה זה חשוב? כי מזה שנים חוקרים אנשי המדע והרפואה איך להפעילם בזמן פציעה על מנת ליצור עור בריא וחדש ולמנוע היווצרות צלקת.

השכבה השנייה נקראת דרמיס והיא מכילה כלי דם תאים פיברובלסטים לבניית החיבור, אך גם ליצירת צלקות. תאים אלה אחראיים גם ליצירת הקולאגן והאלסטין היוצרים את המראה המתוח והרענן של העור. בדרמיס יש גם קצות עצבים, גופיפי חישה, תאים היוצרים תגובה דלקתית בעור (תאי מסט). השכבה השלישית נקראת היפודרמיס והיא מכילה את כל המצוי בדרמיס אך בצורה דלילה יותר. ההיפודרמיס מכיל בעיקר תאי שומן המגנים על חום הגוף ויוצרים בידוד. מתחת לעור, בחלק גדול של הגוף, נמצאים שרירים. בפנים שרירים אלה אחראים על ההבעה ועל קמטי ההבעה. מעטים יודעים שבחיים העובריים מקור המוח ומקור העור זהה. שניהם נוצרים מהשכבה החיצונית של ראשית העובר המתהווה. זה כנראה המקור לכך שיש מחלות במערכת העצבים המרכזית המתבטאות בעור. חלקן מולדות וחלקן קשורות לזיהומים.

מחלות המתבטאות במוח ובעור

נזכיר כאן רק כמה מחלות מסוג זה, על מנת לתת דוגמה לכך שהתקשורת והקשר בין המוח לעור הינם מעבר למה שאנו מבינים. מחלות זיהומיות, כמו סוג מסוים של דלקת קרום המוח מחיידק בשם מנינגוקוק, יכולות להתחיל בפריחה בעור. זיהומים ויראליים כמו הרפס יכולים ליצור פריחות כואבות בעור, בעוד שהוירוס יושב במערכת העצבים המרכזית. המחלה הידועה מסוג זה הינה שלבקת חוגרת (מווירוס בשם הרפס זוסטר) הגורמת לכאבים ופריחה לאורך עצבוב של עצב, בדרך כלל באזור בית החזה. קיימות גם מחלות מולדות הגורמות לנגעים בעור ובמוח. למשל, נוירופיברומטוזיס הגורמת לגידולים קטנים בעור ושינויים בעצבי המוח, ופקומטוזיס (תסמונת נוירולוגית עורית) הפוגעת בעיקר בעור הפנים ובעיניים.

המקור לשומות ולנגעי עור חדשים

תופעות מוחיות חדשות לעיתים משפיעות על הופעת שינויים בעור, כפי שקורה לעיתים לאחר אוטם מוחי (שבץ). בנוסף, בדיוק כפי שתזונה משפיעה על כל תפקודי הגוף, כך היא משפיעה גם על העור. תזונה חסרה בחומרי מזון חיוניים יכולה להשפיע על הופעת נגעים בעור. בין התופעות המוכרות ביותר נמצא החוסר בוויטמינים כגון חוסר בוויטמין כמו, ויטמין A, ויטמין E, ברזל ועוד. אולם הרשימה הינה ארוכה והידע המצטבר הינו רב. גם עודפים במזון יכולים להשפיע על בריאות העור. למשל עודף שומנים רוויים. זה בולט יותר בגיל ההתבגרות, אך משפיע לאורך כל החיים.

 הקשר בין נגעי עור למוח

בעולם הרפואה, איננו יודעים עדיין מה בדיוק גורם להופעת נגעים וכתמים חדשים בעור. אולם אין להניח שאין שום קשר לאיזון בין המוח לעור – מכיוון שמצבי לחץ ופחד כן יכולים להשפיע על מצב העור. ישנם לא מעט דיווחים בספרות המקצועית על מצבי לחץ ומתח שלוו בהופעת יבלות ויראליות במקומות שונים בגוף, כשהמקום השכיח ביותר הוא בכפות הידיים. מעניין מאוד לבדוק את דיווח המטופלים על שינויים בהרגשתם הכללית לאחר הסרת נגעים בצד אחד של הפנים. אין מחקר תומך, אך הדיווחים אינם מעטים ולכן יש בהם עניין. יש מטופלים המדווחים על שינה טובה יותר, רוגע, ירידה בהפרעת הקשב ועוד, אפילו שינויים בהרגלי אכילה.

הסרת נגעי עור – לא רק למטרה קוסמטית

קוסמטיקה הינה חשובה. חשובה יותר הרגשתו של המטופל עם עצמו לאחר הטיפול. אם זה תורם לנינוחות ולהרגשה הטובה – זה ממש חשוב. מעבר לכך – הנגעים אינם סטאטיים. הם חיים על עור חי בתוך גוף חי. חלקם משתנים מבפנים וגדלים. חלקם עוברים שינויים סרטניים. חלקם משתפשפים תדירות ומשתנים. לכן כדאי ורצוי להסיר חלק לא מבוטל מהנגעים למטרות בריאות עתידית של העור. כפי שהוסבר קודם לכן, קיימות תצפיות המוכיחות שהסרת נגעים לא סימטריים בעור הפנים והחזה, תורמת להרגשה טובה יותר ולתפקוד משופר בקרב חלק לא מבוטל מהמטופלים.

 השיטות להסרת נגעי עור

מאחר שעולם הקוסמטיקה ועולם רפואת העור הינם עולמות רחבים וגדולים; ומאחר שכמות נגעי העור השפירים וגם הממאירים היא עצומה – התפתחו שיטות רבות להסרת נגעי העור. כשמדובר בנגעים ממאירים, כדאי להסירם באמצעות ניתוח כדי להגיע מספיק עמוק ולהשאיר שולי עור בריאים מסביב לנגע. ישנן גישות ניתוחיות שונות, אך לא נפרטן כאן. יש להזכיר שתמיד נותרת צלקת בעור בעקבות הניתוח.

שיטות אחרות להסרת נגעים שאינם ממאירים מתחלקות לשלוש שיטות עיקריות:

הראשונה היא הסרה באמצעות חנקן נוזלי – החנקן הופך לנוזל בטמפרטורה נמוכה מאוד (מינוס 195.6 מעלות צלסיוס). מריחת החנקן על נגע העור גורמת מיד לקפיאת השכבה העליונה, מוות שלה ונשירה לאחר מספר ימים. זוהי שיטה המתאימה רק לנגעים שטחיים מאוד. נגעים עמוקים יותר מושפעים רק חלקית. בשיעור לא מבוטל מהמקרים הנגעים המוסרים חוזרים, לעיתים נותרת צלקת בעקבות הטיפול.

השיטה השנייה היא הסרה באמצעות לייזר – צריבת השכבה העליונה על ידי אנרגיית אור מרוכזת. צריבה זו מגיעה עמוק יותר מחנקן נוזלי, אך נותרת רק באפידרמיס ולכן חלק ניכר של הנגעים לא מוסר בשלמותו ("מהשורש"). לעיתים נותרת צלקת.

השיטה השלישית היא שימוש בחומצה חריפה עם PH נמוך כדי לצרוב את הנגע. החומצה הידועה מזה שנים הייתה TCA (חומצה טרי כלורו אצטית). אנשים שונים הוסיפו לתמיסה תוספות שונות. הדיווחים על ההצלחה משתנים. רבים מדווחים על תוצאות טובות.

שיטה חדשה טבעית להסרת נגעים, שאינה משאירה צלקות

מזה כ-20 שנה שד"ר עדיאל תל אורן, המתגורר בארה"ב, מטפל בהסרת נגעי עור באמצעות נוזל המבוסס על ה-TCA אשר בו יש גם חומרי מזון ומיצוי מנוזל של תאי גזע. ד"ר תל אורן הוא רופא בהשכלתו, כירופרקטור ותזונאי – בין המובילים את גישת הרפואה הפונקציונלית בארה"ב.

הוא טיפל בכרבע מיליון אמריקאים בהצלחה (בלי אף תביעה), ואף הסמיך רופאים בודדים בארץ לטיפול בשיטתו. בטיפול מצליחים להסיר נגעים גדולים, בולטים, שטוחים, עמוקים (כמו ציסטה שומנית), יבלות ויראליות, כתמי לידה ועוד. הטיפול אינו מיועד להסרת נגעים סרטניים, אותם נכון להסיר באמצעות ניתוח הכולל ביופסיה.

השיטה שפיתח ד"ר תל אורך מצליחה ברוב המקרים בטיפול אחד או שניים. כמעט שאף פעם לא נותרים סימנים או צלקת לאחר ההסרה.

ד"ר עודד שראל הוא רופא, פיזיולוג, משפטן, מוסמך ברפואה אסטטית. ליצירת קשר: sarel@gmail.com
טוב לדעת
נגישות