Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הנחות, אופציות לביטול ועוד הטבות

ענף הנדל"ן מנסה לחזור לשגרה ומנהלי השיווק מבינים שיש לנקוט בפעולות כדי להרגיע ולהחזיר את הלקוחות

מגדלי הקונסוליה בירושלים | צילום: סלע בינוי

ענף הנדל"ן הוכרז בזמן משבר הקורונה כענף חיוני למשק ואתרי הבניה המשיכו בעבודתם. עם זאת, ערים בשוק לעובדה כי מצב המשק מצריך לא רק להמשיך בבניה אלא גם להציע לרוכשים תנאי מסגרת וחתימה שיחזקו את ביטחונם במצב של אי בהירות כלכלית.

אבי צרפתי | צילום: יח"צ

אבי צרפתי סמנכ"ל בחברת צרפתי שמעון אומר כי "מוקדם להגיע למסקנה נחרצת בנוגע להשפעת מגפת הקורונה על שוק הדיור בישראל ועל איך יראה השיווק מעתה. אחת הסיבות לכך היא שנדל"ן פה בארץ מהווה צורך קיומי. כל שנה מתווספים כ-55 אלף משקי בית חדשים הזקוקים לקורת גג והדבר מעלה את הביקוש לדיור. אנשים רבים נלחצו מהמצב החדש והעדיפו שלא לצאת מהבית ערב התפרצות הקורונה. הדבר בא לידי ביטוי ב-3 אלמנטים: הימנעות מהגעה פיזית לפגישות בשטח ומשרדי המכירות אף נסגרו לשלב מסוים בשל הנחיות משרד הבריאות; אי וודאות כלכלית – ענפים רבים נפגעו כלכלית בעיקר בתחומי תיירות, אירועים ותרבות וישנה אי וודאות כללית במשק כולו ולאו דווקא בענף הנדל"ן. ישנם משקיעים אשר חוו מפולות בשוק ההון והפסידו כספים, חלק הוציאו את הונם ומחפשים אפיקי השקעה עם תשואה מובטחת ובטוחה; חשש הולך וגובר מפני צניחת מחירי הדיור בישראל. העדפת "ישיבה על הגדר" והמתנה לראות מה יוליד יום.

"אולם, לאור החששות הללו ניכר כי המצב מתחיל לחזור לשגרה ובסופו של יום אדם קונה דירה אחרי שראה במו עיניו את הנכס. בבחינת מקרים דומים בהם נעצר שוק הנדל"ן למספר חודשים (מחאת האוהלים, תכנית מע"מ 0, משבר הסאב פריים בשנת 2008 מלחמות וכו'), כאשר רוכשים היססו לבצע עסקאות, ראינו לאורך ההיסטוריה תמיד תיקון של המחיר ואף עליות. בסופו של יום השוק מונע מהיצע וביקוש. ההיצע בשנים האחרונות לא גדל אך הביקושים מאמירים. הקורונה החזירה לשוק את המשקיעים ולכן אני מאמין כי שהמחירים ימשיכו לעלות".

לדבריו, "אנו עתידים לראות תופעה של עלייה במשפרי דיור המחפשים אחר מרפסת גדולה, גינה, חדר נוסף לעבודה מהבית – כל אלו הובהרו כעת כנחוצים מאוד. על מנת להרגיע את הרוכשים אנו סיפקנו ועדיין מספקים אפשרויות של פגישה טלפונית או פגישת וידיאו וכן קיימת אפשרות לשליחת כל חומרי השיווק בצורה מקוונת. בהחלט ניכר כי מי שמגיע למשרד המכירות מוגדר כלקוח רציני אשר באמת מגיע לרכוש דירה ואין לו כל לבטים בנושא".

אפשרות לביטול עסקה

עם תחילת משבר הקורונה, החליטה חברת הבניה מגידו לשלוח מכתב למאות רוכשי הדירות בפרויקטים שהיא בונה בנתיבות, עפולה ואופקים. במכתב ציינה החברה כי עקב המצב השורר במשק כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה ומתוך רצון להקל על הרוכשים ולהימנע ממצב בו הם חלילה יינזקו כתוצאה מעיכוב בביצוע תשלומים בגין הדירה, היא מאפשרת למי שכבר רכשו ממנה דירות, דחייה בביצוע התשלומים למשך שלושה חודשים, ללא הטלת קנסות וריבית פיגורים.

יגאל קרני יו"ר ומייסד קבוצת מגידו אומר כי "חוסר הוודאות נוכח משבר הקורונה משותף לכולם – חברות קבלניות ורוכשים כאחד. דחייה וולונטרית של תשלומי רוכשים הוא מהלך שמבקש להקל, ולו במעט, על החששות והנזקים הכלכליים שמביא עימו המשבר". עוד ציין קרני כי מתוך רצון לסיים את בניית הדירות במועד "החברה החליטה להגביר את קצב הביצוע ואף נערכה להלין בישראל עובדי בניין פלשתיניים, אשר בימים כתיקונם חוזרים לביתם בתום יום העבודה".

"על מנת להתמודד עם החששות ואי הודאות מצד המתעניינים, גיבשנו מבצע לו קראנו "מבצע קורונה". הוא בא לתת מענה לשאלות של רוכשים פוטנציאליים לגבי יכולתם בעתיד לעמוד בהתחייבויות התשלומים על הדירה. המבצע בא לאפשר להם לבטל את הרכישה בטווח של חצי השנה הקרובה". כך אומר גלעד יפרח מנכ"ל גלעד מאי. "השוק נענה בחיוב לשמחתנו . נסגרו כ-25 חוזים בעיקר בפרויקטים שלנו בשדרות ובנתיבות בשוק החופשי, ומצד שני נרשמו ביטולים מעטים בלבד".
גם חברת "אמירי גן" המשווקת בימים אלה את השלב האחרון בפרויקט "אמירי פארק חדרה" בשכונת הפארק בחדרה, החליטה להעניק לרוכשים דירה בתקופה זו אופציית ביטול חוזה מכל סיבה שהיא, למשך 45 יום מיום מעמד החתימה.

לדברי אלי ויצמן, משווק פרויקט "אמירי פארק חדרה" של חברת אמירי גן "החלטנו להתאים את העבודה מול הלקוח כך שתהליך הרכישה לא יפגע. החלטה על תנאי הביטול ושינוי דרך ההתקשרות עם הלקוחות נובעת מהבנה אמיתית של הסיטואציה ורצון שלנו כחברה להעניק להם את השירות הטוב ביותר במצב הנוכחי. אני מעריך כי מחירי הנדל"ן גם ביום שאחרי המשבר, אינם צפויים לרדת ולכן, עבור המתעניינים זוהי הזדמנות לרכוש דירה במחירים נמוכים ביחס לשוק הנדל"ן באזור השרון בפרט וביחס למחירי הנדל"ן העתידיים ובתנאים אופטימליים למשפחות צעירות ומשפרי דיור".

לשלם אחרי המשבר

יורם אביסרור (צילום: יח"צ)

יורם אביסרור סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת אביסרור משה ובניו מסביר כי "מדינת ישראל כמו מדינות רבות עולם נמצאת במשבר כלכלי , שבאופן טבעי גורם לחוסר ודאות . חלק מרוכשי הדירות חוששים כעת, שלא יצליחו לעמוד בתשלומים בעבור הדירות ולכן מתמהמהים בהחלטה אם לרכוש דירה כעת. אנחנו כבר בסמוך לפרוץ משבר הקורונה, הבנו את המצב והערכנו מה יקרה בשוק , אי לכך החברה מיד התאימה עצמה למצב החדש שנוצר וכמובן לצורכי ויכולות הציבור. אנחנו, יצאנו במהלך מיוחד, הצענו לרוכשי דירות פוטנציאליים לשריין דירה באחד הפרויקטים שלנו ולשלם רק 10,000 שקלים כמקדמה ואת כל היתר בתשלומים רק לאחר תום משבר הקורונה. מדובר בעיסקה משתלמת ביותר, שכן הרוכשים מקבעים לעצמם את המחיר וגם יכולים לשריין דירה כמעט ללא עלות. בנוסף, נתנו את האופציה לבטל את העיסקה ללא התחייבות. זה נתן ביטחון לרוכשים פוטנציאליים ושקט נפשי בתקופה של חוסר ודאות כלכלית במשק. ההיענות הייתה יפה מאד, קיבלנו הרבה מאד פניות וגם מכרנו 10 דירות".

גם בחברת "רמות בעיר" של ישראל לוי וקבוצת יובלים, יצאו כבר בימים הראשונים של הקורונה במבצע בשם "100% ביטחון", במסגרתו מאפשרים לרוכשי הדירות בפרויקט "רמות השרון" שכולל 4 מגדלים ברמת השרון, לרכוש דירה עם אופציה לביטול חוזה למשך תקופה של חצי שנה מיום הרכישה. החברה מאפשרת ללקוחותיה לקבל את כספם בחזרה במלואו. בנוסף, מאפשרת החברה בימים אלו לרכוש דירות ולקבל פטור מהצמדה למדד. הפרויקט כבר אכלס מגדל אחד, מגדל שני בבנייה מתקדמת ואכלוס צפוי בעוד כשנה. בפרויקט דירות 4,5 חדרים דירות גן, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים.

ננה חן מנכ"לית ראדקו התחדשות עירונית מקבוצת רפאלי מסכימה כי "אחד האתגרים המרכזיים הוא להפיג את החששות בקרב רוכשי הדירות פן יתקשו לעמוד בתשלומים השוטפים. אנחנו בחברה, דואגים להתאים לכל רוכש פוטנציאלי, פריסת תשלומים שתעזור לו לרכוש את הדירה בלי שהעול הכלכלי יכביד עליו. זאת תקופה, שצריך לבוא לקראת הרוכשים
כך למשל בחלק מהפרויקטים, אנו מאפשרים לרוכשי הדירות לשלם רק 20% במעמד חתימת חוזה וכל היתר רק בקבלת מפתח".

עד 100 אלף שקל הנחה

מתי פישביין (צילום: יעל בר פסח)

חברת "קרדן נדל"ן" יצאה גם היא בימי הקורונה הראשונים בהטבה ללקוחותיה בפרויקט הבוטיק "קרדן בטירת הכרמל", ומאפשרת הנחה של עד 100 אלף שקלים, תנאי תשלום גמישים ופטור מהצמדה, על כל הדירות בפרויקט שבנייתו בעיצומה. מתי פישביין, סמנכ"ל השיווק של החברה, מספר כי כבר בתחילת המשבר הפנה 90% מתקציב הפרסום והשיווק החודשי של הפרויקטים השונים לטובת פרסום וקידום בגוגל, בפייסבוק וקידום כתבות תוכן שיווקיות, כחלק מפעילות ממוקדת שהביאה את מרבית הפניות והלידים ובסופו של תהליך הובילה לקיום פגישות במשרדי המכירות ולחתימת חוזים. אנחנו גמישים מבחינת שעות הפעילות של משרדי המכירות ולגבי היכולת להיפגש עם המתעניינים, כשפגישות אלו מתקיימות יחד עם כל המגבלות והתקנות.
"אני חושב ששילוט חוצות, פרסום בעיתונות ופרסום על אוטובוסים, עדיין יהיה, אם כי בפרופיל נמוך וכחלק מתמיכה בקמפיינים ממוקדי קהל באינטרנט. עדיין נראה קמפיינים תדמיתיים בטלוויזיה וברדיו, אולם התקציבים יהיו נמוכים יותר".

פגישות מקוונות

לדברי יעל דקל-הניג, סמנכ"לית שיווק באפגד המשווקת ובונה פרויקטים למגורים "מגדלי אפגד" בעכו ו"אפגד עיר היין" באשקלון :"משבר הקורונה לא פסח גם על ענף הנדל"ן, וגרם למתעניינים רבים ברכישה למגורים ולהשקעה, להישאר "על הגדר" ולהמתין לחזרה מלאה לשגרה. כחברה יזמית ומבצעת בכל הארץ, היינו עדים למצב של הקפאה בתהליכי רכישת הדירות במהלך חודש אפריל. משרדי המכירות לא אוישו ומעטנו לבצע חוזים. עם זאת, המשכנו לקיים פגישות מקוונות מול מתעניינים. כעת חוזרים לשגרה במובן המלא של המילה, משרדי המכירות מאוישים ויש התעניינות מחדש. אני מעריכה עם אופטימיות זהירה שהשוק יחזור למסלולו גם בקרב קהל רוכשי הדירות למגורים וגם בקרב קהל המשקיעים. עדות לכך אנו רואים כבר בימים אלה כאשר מו"מ שנעצרו עקב הקורונה חוזרים ונקבעות פגישות חדשות להמשך".

רחלי בריזל (צילום: יח"צ)

רחלי בריזל, סמנכ"לית השיווק של חברת אשדר מקבוצת אשטרום מספרת כי "מפרוץ הקורונה ומהרגע שהבנו שללקוחות עשויה להיות בעיה להגיע פיזית למשרדי המכירות, חיזקנו את המדיות האינטרנטיות שלנו כך שכל מחפש דירה, יכול להיכנס לאתר של אשדר, לכל אחד מהפרויקטים ולצפות בסרטון הפרויקט, הסטטוס המעודכן של הבניה, צילומים מהדירות לדוגמה ומהלוביים של הבניינים, ולעבור על תכניות דירה מפורטות ונוחות לשימוש. התאמנו את האתר כך שיוכל להמחיש ולהנגיש ככל הניתן את הדירה המוצעת למכירה. יחד עם זאת, אני מאמינה שאין תחליף לפגישה האישית ברכישת מוצר במעורבות רגשית כל כך גדולה, ושדירות למשפרי דיור ולזוגות צעירים לא באמת נקנות מעל "גלי הדיגיטל". משרדי המכירות הותאמו לרוח התקופה על פי כל ההנחיות ומקיימים פגישות וסיורים בדירות".

"ישנן מדיות מסורתיות שאני מאמינה בהן מאז ומתמיד ואין להן תחליף, דוגמת שילוט חוצות, בעיקר כשהוא בסמוך לפרויקט ומהווה הכוונה וכן מעורר עניין והמדיה הכתובה, שמשמשת אותנו בעיקר לשימור תדמית החברה. אני לא צופה כי אלו ישתנו והאסטרטגיה השיווקית לגביהן נשארת כמות שהיא. יחד עם זאת, עיקר המשאבים השיווקיים שלנו מופנים כעת למדיה דיגיטלית כגון מנועי חיפוש בתחום הנדל"ן, יד 2 , ווייז, נדלן.קום וכמובן רשתות חברתיות- פייסבוק ואינסטגרם", אומרת בריזל.

בנוגע לשיטות שיווק ומבצעים אומרת בריזל: "אנחנו מבינים את הקושי של הרוכשים במימון העסקה ולכן מאמצי השיווק שלנו מתרכזים במתן תנאי מימון אטרקטיביים ומציעים פתרונות יצירתיים וגמישים, דוגמת סבסוד נתח מהמשכנתא לתקופות קצרות, הקפאת המדד עד סוף השנה וכן תפירת חליפה ייחודית ללקוח על פי צרכיו".

עו"ד נדב בריח, בעלים של חברת השיווק בי נדל"ן המשווק פרויקטים למגורים עבור חברות נדל"ן במרכז הארץ, באזור השרון והשפלה, המשיך לאורך כל תקופת הסגר לשווק את הפרויקטים בעזרת טכנולוגיות לשיחה מרחוק. "באמצעות פלטפורמות הווידאו אנו מקיימים פגישות אונליין, שהתחלנו בהן עוד לפני שהוחמרו הוראות משרד הבריאות שלא להתרחק יותר מ-100 מטר מהבית. מדובר למעשה בסוג של משרד מכירות וירטואלי. אלמנט נוסף שהוספנו בחלק מאתרי הבניה לאור המצב וכדי לאפשר מקסימום מידע ללקוח, הוא מצלמות שמשדרות 'בשידור חי' לאתר אינטרנט נגיש ללקוחות הפרויקט. המצלמות מראות את התקדמות הבנייה ואת קצב העבודות. דווקא בתקופה של חוסר ודאות וחוסר יכולת לבקר באתרי הבנייה, עדכון מהשטח באמצעי פשוט כל כך יכול להקל מאוד על שירות הלקוחות בחברות ולאפשר ללקוחות להישאר מודעים לנעשה בשטח".

אלטרנטיבת השקעה

דן גינגיס (צילום: אלדר שיווק)

דן גינגיס, סמנכ"ל שיווק ומכירות אפריקה ישראל מגורים מסביר כי "משבר הקורונה גרם לאי וודאות כלכלית ולחשש בקרב ציבור הרוכשים בכל הקשור להבטחת זרם הכנסה ממשכורת קבועה ומהתחייבויות ארוכות טווח. אולם לצד זאת, היות ושוק הדיור למגורים בישראל מראה יציבות מרשימה בעשור האחרון דווקא בעתות של משברים הוא יכול להוות אלטרנטיבת השקעה לשווקים אחרים.
אם בעבר מהלך רכישת דירה חדשה נתפס כצעד הכי משמעותי אותו מבצע כל אדם במהלך חייו הרי, שהיום צעד זה קיבל משנה תוקף. ולכן, בתקופה הקרובה נהיה עדים יותר מתמיד להתנהגות צרכנית מחושבת ומוקפדת בכל הקשור בתזרים המזומנים העתידי של כל בית אב".

לדבריו, "אנחנו באפריקה ישראל מגורים קשובים לרחשי הלב של הציבור ופועלים רבות למול השותפים שלנו לדרך על מנת להקנות לרוכשים תחושת ביטחון ושקט נפשי באמצעות יצירת פתרונות מימון התואמים לאתגרי התקופה. כחלק מכך, בימים אלה אנו יוצאים במבצע משותף יחד עם בנק מזרחי טפחות במסגרתו תוצע לרוכשים "משכנתה מתחשבת", משכנתה המאפשרת לרוכשים דחיית תשלומי הקרן במהלך המשכנתה ומתן מענק כספי לכיסוי תשלומי ריבית המשכנתא למשך שנתיים. וזאת, לצד הטבות נוספות כדוגמת הנחות אטרקטיביות ותנאי תשלום של 20% במעמד חתימת החוזה והיתרה במעמד האכלוס".

הקלות ומבצעים

דורית סדן (צילום:יח"צ)

דורית סדן סמנכ"לית שיווק שיכון ובינוי: "לציבור הרוכשים שפוטר או הוצא לחל"ת אין אפשרות להתחייב לרכוש דירה בתקופה זו, ואנחנו כחברה גדולה יכולים לנסות ולהקל עליהם. אנחנו מאפשרים להם לעשות בקשת רכישה לחודש ימים עד שהדברים יתבהרו, מאפשרים פריסת תשלומים נוחה בהתאמה לכל לקוח. כמו כן אנו נערכים למבצע במהלך יוני עם קרנות השוטרים, מד"א, שב"ס וארגון המורים – צוותי כוחות הביטחון וההצלה והמורים שלא יצאו לחלת ומצדיעים להם במבצע הנחות ייחודי במגוון פרויקטים ברחבי הארץ".

הילה מילר, סמנכ"לית השיווק, חברת מ. אביב מוסיפה כי "איש, לא אנחנו ולא הרוכשים, יודע מתי ואיך תסתיים התקופה. כעת, כעבור חודשיים, התמונה בהחלט מתחילה להתבהר. מבחינתנו, בפרויקט דוגמת "לב העיר" בירושלים, היו עסקאות יפות עד למחצית מרץ, יום תחילת הסגר ובשבועיים האחרונים, מאז הקלות הסגר, חזרו הלקוחות למשרדי המכירות, בתחילה באמצעות טלפונים ו"זום" וכעת גם לפגישות פנים אל פנים וביקור בדירות עצמן. חשוב לזכור שהמצב הבסיסי של שוק הדיור, היצע קטן ביחס לביקוש גדול, לא השתנה כלל ועיקר בעקבות משבר הקורונה. נהפוך הוא: ימי הסגר של הקורונה, בהפוך על הפוך, העצימו עוד יותר את הצורך בפתרון מגורים, איכותי נגיש ונוח. במיוחד עלה הצורך הן בפרטיות והן במרפסת פתוחה או גינה אל האוויר ואל הנוף שמסביב. זה הזמן שהמדינה ובמיוחד הבנקים יטו שכם, יסייעו למשק בחזרה לשגרה, ללוקחי המשכנתאות בדחיית התשלום והורדת הריבית. גם המדינה צריכה לתמוך בענף שהוגדר כחיוני ולבטל בהוראת שעה את מס הרכישה או לפחות לבצע הפחתות משמעותיות לתקופה קצובה, דבר שיניע מחדש את שוק הדיור".

שינויים בתכנון

יוסי קורן | צילום: אייל טואג

יוסי קורן, סמנכ"ל השיווק בקבוצת MORE סבור כי בעקבות הקורונה יש כמה דברים שבוודאות יהוו גורם בתכנון סביבת החיים: "הראשון הוא טווח 500 המטרים – תכנון סביבת המגורים האורבנית כסביבת חיים שלמה המאפשרת להגיע מהבית ברגל ובקלות לשירותים מסחר תעסוקה ופנאי – יהי גורם מפתח בתכנון האורבני הבא. נושא השכן והשכונה – המגע האנושי – הקשר הבלתי אמצעי שבא חדי ביטוי במרפסת יהוו כלי לחיזוק הקשר האנושי.
"נושא השליחויות והקשר הנוח עם שליח שמביא חפצים ומאפשר להם לנחות קרוב אל המזמין אם באמצעים טכנולוגיים או פיזיים, כמו גם שימוש בשליחים ושליחויות גם בעסקים ונותני שירות שלא עשו זאת עד היום.
ואחרון – תכנון המערך הדיגיטלי והתקשורת בתוך הבית ומחוצה לה כדי ליצר פגישות מפגשים וזירות עבודה בסביבה הקרובה".

גידור מדד התשומות

אלי אבוחצירא, בעלים ומנכ"ל חברת סטרינג אסטייט, שיווק נדל"ן למגורים מעריך כי "נראה שעד כה המשבר לא הביא לירידת המחירים באגף הנדל"ן למגורים, אלא רק לקיפאון חולף בשוק. יחד עם זאת, צל המגיפה עדיין מרחף ועל מנת לנטרל מחסומים הנראים כרגע תיאורטיים, ישנה נטייה מצד חברות הבנייה להגמיש את תנאי התשלום וליצור גידור בסעיפים שהינם על תקן משתנה ברכישת דירה. אחד הסעיפים הבולטים שזכו לגידור בעקבות המשבר הוא מדד תשומות הבנייה. החשש המוצדק בקרב הלקוחות הוא כי מדד זה ירקיע שחקים בשל עליית מחירי חומרי הגלם וההיצע הנמוך של עובדי הבניין, ועל כן גידרנו את ההצמדה למדד כך שלא יעלה על 2% בציון שנתי ובחישוב סך התמורות כהתחייבות חוזית".

סיוע ממשלתי

רמי צרפתי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי צרפתי מסביר כי "משבר הקורונה גרם לקבלנים לעצור כמעט לחלוטין את הבנייה, וגם לרוכשי הדירות לשבת על הגדר ולחכות עם ההחלטה לרכישת דירה עד שתהיה יציבות בתעסוקה ובפרנסה. כדי להחזיר את שני הצדדים לשוק ביום שאחרי, המדינה חייבת לנקוט מספר צעדים שיספקו להם ודאות וביטחון: הראשון, הוזלת עלות האשראי על רכישת הדירות; השני, גמישות בהחזר התשלומים בעתיד ככל שתהיה פגיעה במקור ההכנסה של נוטלי המשכנתאות; השלישי , לעודד את הרוכשים באמצעות תמריצים כספיים בדמות הקטנת מס הרכישה; הרביעי, הוזלת עלויות האשראי לקבלנים וכן פישוט תהליך קבלת המימון של הקבלנים; והחמישי, העמדת אשראי לקבלנים לעידוד הבנייה ובייחוד על מנת לתמוך בקבלנים שברשותם מלאי דירות מוכנות לא מכורות, על מנת לחלצם ממצוקה תזרימית זמנית".

פניה לתושבי חוץ

יפה סדן (צילום: יוסי אברהמי)

יפה סדן, סמנכ"לית השיווק והמכירות בחברת 'יוסי אברהמי' קובעת כי "ראינו שבמהלך תקופת הסגר מהלכי שיווק מרחוק החליפו את משרדי המכירות והירידים, ולהערכתי חלק יעבור גם ליום שאחרי – הצגה דיגיטלית של תוכניות הדירה, שליחת החוזים החתומים במייל או בדואר או על ידי שליחים, שיחות הזום עם עורכי הדין לאימות, ואפילו הצגת הדירה באופן וירטואלי".
סדן מוסיפה כי "רוכשי הדירות יבקשו גמישות מבחינת זמן ופריסת תשלומים – דבר שאנו מאפשרים לאור המצב. גם משפרי הדיור יהיו להערכתי מחושבים יותר בכל הקשור למפרטים ולא ימהרו לשדרג למוצרים יקרים יותר, אבל בכל מקרה, מי שצריך דירה עדיין יקנה דירה – גם בימים שאחרי הקורונה, ואנחנו כבר רואים את משרדי המכירות מתמלאים מחדש. גם בגזרת תושבי החוץ צפויה עלייה במכירות ביום שאחרי – עליית ערך היורו מהווה מבחינתם הזדמנות ומדינת ישראל נתפסת בעיניהם כמדינה שטיפלה במשבר הקורונה בצורה אחראית ונתפסת כיותר בטוחה, והם צפויים לחזור ולרכוש. לאור זאת, העלינו כבר לפני כמה שבועות קמפיין לקידום הפרויקטים שלנו בקרב קהל תושבי אירופה: אנגליה, בלגיה וצרפת, וכן בארה"ב, ואנו מתכוונים להמשיך במאמצי השיווק לאוכלוסיות הללו ".

חוזרים לשגרה

גל קסטל (צילום: יח"צ)

גל קסטל, מנהל השיווק בחברת אורון נדל"ן, מקבוצת אורון אחזקות והשקעות מסביר כי "בסופו של יום, אנחנו אמנם מריחים את הסוף אבל עדיין בעיצומו של משבר הקורונה והמשק לא חזר לעצמו במאה אחוז. אחרי שנחזור לשגרה מלאה, נוכל לראות שהביקושים הקשיחים נשארו כשהיו, ומי שתכנן לקנות דירה ערב הקורונה ככל הנראה ירכוש בקרוב את הדירה שרצה.
"גם פעילותם של משרדי המכירות חוזרים אט אט לשגרה וחברות רבות כבר מחפשות את הגימיק הבא, המבצע הבא או ההנחות המשמעותיות שניתן לתת, הכל במטרה להחזיר לעצמן – מהר ככל האפשר – את האטה בקצב המכירות של תקופת הקורונה. חברת אורון נדל"ן אמורה היתה להשיק ערב הקורונה את קמפיין דירה לדוגמה בפרויקט סיגליות בב"ש, שמביא איתו גם הנחה ברכישת הדירה, ואנחנו מחדשים אותו כעת. בימים האחרונים הפניות בכל הפרויקטים שלנו התחדשו וניכר שהשוק חוזר לקצב, אומנם בהססנות, אבל בהחלט חוזר.
"לצד כל זאת, סביר להניח שאוכלוסיה שפוטרה, או שמקום עבודתה נסגר בעקבות המשבר ונקלעה כעת לחוסר ודאות כלכלית, תשהה כל החלטה לרכישת דירה, עד שעתידה יתבהר".

טוב לדעת
נגישות