Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

המרלו"גים החדשים: ה-We Work  של הלוגיסטיקה

האתגר המקצועי בתכנון מרכז לוגיסטי הוא שילוב בין עיצוב אדריכלי, תכנון נכון ויעיל וטכנולוגיות מתקדמות ובמקביל מיתוג המשקף את פניו של הארגון בצורה הטובה ביותר

אדריכלית קרין קוזלובסקי-פוטש נדל"ן מרכזים לוגיסטיים
מרלו"ג בתכנון פוטש אדריכלים (צילום: יח"צ)

המרכזים הלוגיסטים ההולכים ומתפתחים כאובייקט חדש, הם פועל יוצא של הגידול והצמיחה בכלכלה, המייצרים האצה במסחר בכלל וצמיחה בערוצי המסחר הדיגיטלי בפרט.

ייעוד המרלו"גים הולך ומשתנה – מאלמנטי אחסנה עבור ארגונים בודדים, למערכים לוגיסטיים משולבים ומתוחכמים, המשלבים גורמים שונים תחת קורת גג אחת, תכנון המצריך גמישות ומודולריות.

המרכזים הלוגיסטיים כבר מזמן אינם משמשים כ"מחסן גדול" אלא קושרים בין עולמות תוכן רבים ומגוונים ומערבים טכנולוגיות מתקדמות (כגון מחשוב ורובוטיקה) עם פיתוח סביבתי, תנועה ונגישות, שיטות תפעול, הפעלה והפצה מתקדמות וכמובן היבטים כלכליים הנלווים תמיד לתהליך התכנוני.

צילום סמדר כפרי

תכנון ״מגה מחסן״ – מרלו״ג, בעל מימדים וקנה מידה חריגים, מצריך ראייה מקצועית ומקיפה ודורש היכרות מעמיקה עם טכנולוגיות מתקדמות ושיטות בנייה שונות וכן יכולת לימוד מהירה ומתודית של מבנה הארגון, מוצריו וצרכיו.

עבורנו, פוטש אדריכלים, האסטטיקה התעשייתית של המרכזים הלוגיסטים היא נושא מאתגר בפני עצמו ומצע ליצירה המשלבת עיצוב, פונקציונליות, מיתוג וטכנולוגיה לכדי שלמות אדריכלית אחת.

המוצר הסופי שיוצא תחת ידנו הוא מכונת ענק, הנמדדת בפרמטרים של יעילות תפקודית, מעוצבת ברגישות ומקדמת את המותג שהוא הארגון.
הקמת המרכזים הלוגיסטיים משרתת תפישת עולם גלובלית אשר פניה ללקוח, ומחליפה למעשה את המחסן שעיקר ייעודו במילוי צרכיו המקומיים של הארגון. שורשיה של תפישת המרלו"ג וגם הטרנדים העתידיים שלה נטועים במערכות צבאיות, שתפיסתן חלחלה לארגונים תעשייתים/יצרניים/שיווקיים, בעקבות חדירתן של מערכות ניהול חדשות.

הנושאים החשובים ביותר בתכנון מרכזים לוגיסטיים

• תהליך אפיון יסודי
סוגיות רבות בתכנון המרכז הלוגיסטי זקוקות למענה כבר בשלב כתיבת האפיון המתניע את התהליך התכנוני ומגדיר באופן מפורט את צרכי הארגון ומוצריו. בהתאם לאפיון, ניתן להחליט בנוגע למיקום, גודל ועיצוב המרכז הלוגיסטי. הנתונים שיכלול איפיון החברה: ניתוח המוצרים, תפוקות נדרשות, כמות מלאי, מס׳ הלקוחות ותפוצתם, היקפי מכירות וכדומה.

• מיקום- מיקום–מיקום
ייבחר בהתאם ליעדים האסטרטגיים והצרכים של החברה. זוהי אחת ההחלטות המהותיות בתהליך. אלמנטים שיכולים להשפיע על החלטה זו כוללים את עלויות הקרקע, סמיכות לעורקי תחבורה ראשיים, עלויות השינוע של מערך ההפצה, עלויות התחבורה של הספקים, זמינות ואיכות כוח האדם באזור ועוד.

• תכנון כולל על בסיס נתוני האפיון
המרכיב הדומיננטי בתכנון מוצלח של מרלו״ג, הינו הבנת צרכי הלקוח והטכנולוגיות הקיימות וביצוע תכנון אינטגרטבי מערכתי של כל ההיבטים הפיזיים, הסביבתיים, הטכנולוגיים וכמובן האנושיים.

תכנון כזה, משקלל את כלל המשתנים לכדי תכנית, שתאפשר למרכז הלוגיסטי לשרת את הארגון, את צרכיו הייחודיים ואת לקוחותיו, באופן היעיל והטוב ביותר, אשר יאפשר למשתמשים לעמוד בחזית הטכנולוגיה הלוגיסטית ועם זאת להישאר תחרותיים.

פוטש אדריכלים: תכנון מרלו״גים בטכנולוגיות מתקדמות

פוטש אדריכלים הינו משרד העוסק במשך שנים רבות ביריעה רחבה של פרויקטים בתחומי תכנון שונים ומגוונים, שעיקרם הינו תכנון מבנים מורכבים ועתירי מערכות (מבנים ומתקנים לוגיסטיים, מעבדות ומו״פ, מטבחים מוסדיים גדולים וכד׳), ניסיון המסייע למשרד לתת מענה תכנוני לנושא המורכב.
במשך שנים רבות עובד משרד פוטש אדריכלים עם מערכת הביטחון וחיל ההנדסה האמריקאי בתכנון פרויקטים לוגיסטיים אשר סייעו למשרד לבנות יכולת ייחודית בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים ובהתאם לצרכי הפרויקטים הנ"ל.

משרד פוטש אדריכלים הינו מחלוצי ה- BIM (Building Information Modeling) – שיטה המצריכה יכולות תכנון מתקדמות במסגרת מערכת משולבת, ומאפשרת שיתוף וסנכרון אינפורמציה בין גורמי התכנון, בהיותה מבוססת על מידול תלת מימדי מלא של המבנה ומערכותיו. מידול זה מאפשר ויזואליזציה שיתופית בכל אחת מהדיסציפלינות התכנוניות לכל שותפי התכנון, ומסייע בהבאת הפרוייקט לידי סיום בזמן הקצר ביותר וביעילות הגבוהה ביותר.
טכנולוגיית ה-BIM כוללת בתוכה מודולים המאפשרים חיסכון אנרגטי, בקרת תפעול וטיפול ואחזקה של מערכות ומתקנים. בגמר הביצוע מקבל הלקוח מודל אחזקה שמאפשר ניהול המבנה על כל מערכותיו, הכולל התראות זמן אמת על תקלות, זמני טיפול ואחזקה.

למודל זה, יחד עם שילוב יכולות ייחודיות של אוטומציה, ערך כלכלי רב לניהול יעיל של האחזקה השוטפת ולחיסכון משמעותי בעלויות.
התכנון בטכנולוגיות מתקדמות מחייב עבודה מתואמת היטב של כל הצוות ההנדסי, וניהול קפדני על מנת לעמוד בלוחות הזמנים וביעדי התקציב. בין השירותים המקצועיים הניתנים על ידי משרדנו, מועסקים על ידנו כל היועצים המקצועיים תחת משרד אדריכלים מוביל ושיתוף פעולה עם חברות האוטומציה המובילות בארץ, ובכך אנו ערוכים לספק את התכנון בכל הדיסציפלינות ההנדסיות, החל מהשלב הפרוגרמתי ועד למסירת המבנה, כ-Turn-key project.

טוב לדעת
נגישות