Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

המהפכה הבאה בעיצוב בתי החולים וקופות החולים בישראל כבר כאן!

האדריכל אבי שטרנפלד מסביר כיצד ייראו קופות החולים ובתי החולים בעתיד הקרוב , איך זה קשור לקורונה ומדוע רואים לאחרונה יותר ויותר כיסאות עם ידיות בחדרי ההמתנה

מרפאת מכבי שירותי בריאות בעיצוב אדריכל אבי שטרנפלד (צילום: יח"צ)

האם חשבתם פעם על המראה הנשקף מול עיניכם כשאתם יושבים בחדר ההמתנה לרופא המשפחה במרפאה האזורית או אולי בחדר המיון בבית החולים? האם תהיתם מדוע נעשה שימוש בצבעים מסוימים בחדרים אלו או בעיצוב הקירות או הכיסאות עליהם אתם יושבים? מסתבר שכל אלמנט שכזה לא נמצא שם סתם כך ומי שאחראים על עיצוב ההרגשה שלכם במהלך שהייתכם בקופת החולים או בית החולים, הם משרדי האדריכלות. אחד מהמשרדים המובילים את המהפכה העיצובית הזו הוא אבי שטרנפלד אדריכלים המתמחה מעל 20 שנה בעיצוב פנים של בתי חולים ומרפאות מכבי, כללית ומאוחדת, בנוסף לעיצוב ביה"ח אסותא אשדוד.

"משבר הקורונה הביא לשיאן את הפרדיגמות העיצוביות החדשות המתבטאות ברצון בתי החולים וקופות החולים לצמצם עד כמה שניתן את הגעתם הפיזית של המטופלים הבאים בשעריהם ולספק לאלו שכן ב

אדריכל אבי שטרנפלד (צילום: יח"צ)

אים חווית שירות אחרת ומתקדמת", הוא מסביר. "במידה לא פחות חשובה הוא הוביל גם להקטנת החשיפה בין מטופלים בריאים המגיעים לבדיקות מעקב למטופלים המגיעים עקב מחלה ויכולים להדביק אותם".

"אם ניקח את קופות החולים כמקרה בוחן הרי שעולם הרפואה הקהילתית הולך יותר ויותר לכיוון של רפואה היברידית –דיגיטלית. הכוונה היא שיותר ויותר שירותים יהיו משולבים וייעשו באמצעים הדיגיטליים במהירות וביעילות. כך למשל במקום להגיע לרופא המשפחה או רופא מקצועי אחר נוכל לדבר איתם באמצעות הווידאו דרך האפליקציה של הקופה. אם יש לנו למשל שומה על העור, אנו פשוט נשלח צילום שלה לרופא והוא יאבחן אותה מידית. בהמשך גם הליך הזמנת התרופות ייעשה גם הוא דרך האינטרנט כאשר רשתות הפארם ישלחו לנו אותן עד הבית בתוך 24 שעות."

"איך מתרגמים את כל זה לעיצוב? 

"אחד הפיתוחים שאני עובד עליהם הוא שמטופל המגיע לסניף הקופה יזוהה על ידי מערכת זיהוי פנים בכניסה לסניף. המערכת תדע מלכתחילה מה מטרת בואו כיוון שהזין זאת מראש באפליקציה. היא תמדוד את חום גופו ותפנה אותו לחדר/קומה הרלוונטיים לביקורו. הכל ייעשה ללא מגע יד אדם וללא פגישה פנים אל פנים עם מזכירות הקבלה ועם מינימום אינטראקציה עם שאר המטופלים. משם זה ימשיך לחדרי ההמתנה עצמם שיהיו נפרדים בין חולים לבין מטופלים בריאים שמגיעים לצרכי מעקב וכן יושם דגש על כיסאות בעלות ידיות המאפשרות מרחב אישי בין האנשים. גם  הקירות  עצמם יעברו שינוי ובמקום תמונות אקראיות ורשימת המטופלים בסמוך לדלת הרופא יהיה  פס דיגיטלי עם תכנים ממוחשבים על הקירות כאשר המסך יתחלף גם כאשר המטופלים מתקדמים וגם כאשר הרופא מתחלף עם רופא אחר. יש מקומות בהם חלק מהאלמנטים האלו כבר קיימים."

זה קורה גם בבתי החולים?

"בתי חולים עדיין לא מתוקצבים לעבור לפעילות כזאת ולכן השינויים שם יותר איטיים. יחד עם זאת, נוכח העובדה שמרפאות החוץ הופכות להיות מקור הכנסה חשוב עבורן הן יעברו מתיחת פנים ויהפכו להיות נעימות עבור המטופל, כך שהחוויה כולה תהיה סימפטית יותר. כמו כן, וזה קשור ישירות לקורונה, בעתיד נראה בבתי החולים מחלקות משולבות – כלומר מחלקות רגילות בשגרה ההופכות במקרה של מגיפה למחלקות עבור חולי המגיפה. כאדריכלים זה אומר שעלינו לתכנן בתי חולים או מרפאות חדשות עם יכולת אטימה הרמטית של דלתות וחלונות בעת מגיפה. דרך אגב  זה כבר קיים היום באסותא אשדוד בגלל איום הטילים."

כמשרד האחראי בין היתר על שפת המיתוג של 'מכבי שרותי בריאות', מוביל שטרנפלד לשינוי תפיסתי בעיצוב מרפאות וקופות חולים בישראל – לא עוד מרפאה לבנה וסטרילית המשדרת למטופל קרות וריחוק, אלא מרפאה מרגיעה ושלווה ההופכת למקום המפלט של המטופל, מפחיתה חרדות, ומאפשרת לילדים להתחבר באופן נפשי וחווייתי לתהליך הטיפול. כך מספקים לילדים חולים חוויה של ג'ימבורי במקום בית חולים, ואל מבוגרים חולים מפסיקים להתייחס כמספרים, אלא כמטופלים וכאנשים.

"מחקרים רבים מצביעים על כך, שחוויית הביקור במרפאות היא אחת החוויות הטראומטיות ביותר, בעיקר עבור ילדים, כאשר לאווירה השורה בחלל המרפאה השפעה גדולה על אופן הטיפול, ועל יכולתו של המטופל להתמסר אליו", הוא מסביר. "שיטת העיצוב אותה פיתחנו במשרד הנובעת ישירות מ"חוויית המשתמש" החדשה נשענת על עוגנים פסיכולוגיים, חברתיים וטיפוליים – עיצוב ייחודי, המבוסס על בחירה נכונה של חומרי גמר, תחושת חמימות ונעימות, תאורה טבעית, שילוב מרקמים וצבעים מתאימים, ושימוש בחומרים טבעיים."

"באמצעות אלמנטים של תאורה, צבע וטקסטורות, ודרך תכנון ועיצוב טוטאלי עד לפרטים הקטנים, אנו מצליחים ליצור מרפאות בעלות אמירה עיצובית ייחודית. מרפאות ההופכות ל"אי של שקט" עבור המטופלים,  ומסייעות בהפחתת החששות והפחדים הטיפוליים."

ליצירת קשר: https://avisternfeld.com

טוב לדעת
נגישות