Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הכל נשאר במשפחה

כיצד משבר הקורונה משפיע על כספי הירושה ומה ניתן לעשות כדי להגן על הכספים והנכסים בעת משבר כלכלי? מה עושים במקרים בהם נכתבו צוואות בשתי מדינות שונות? עו"ד משה יונאי, שמשרדו מתמחה בין היתר בתחום הצוואות והירושות, מבהיר סוגיות מרתקות ושנויות במחלוקת

עו"ד משה יונאי | צילום: דורון גולן

'אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון'. על פי הפרסומים בתקשורת – אלו היו דבריה של עו"ד סיגל יעקבי, כונסת הנכסים הרשמית ומ"מ מנכ"לית משרד המשפטים בראשית חודש יולי השנה, בועידת 'עושים שוק'.

"עו"ד יעקבי התייחסה להשפעת מגפת הקורונה על העסקים בישראל, והעריכה כי אנו צפויים לקריסה של 60,000 עסקים בתקופה הקרובה" אומר עו"ד משה יונאי, שותף מייסד של משרד 'רולוף & יונאי עו“ד ונוטריונים' המתמחה בין היתר, בתחום הצוואות והירושות.

"כאשר אדם נקלע לקשיים כלכליים, מבקשים הנושים השונים להיפרע ממנו ולקבל מקסימום של כסף ורכוש שניתן לקבל" מסביר עו"ד יונאי ומפרט: "מרבית החייבים לא מודעים לעובדה, כי הנושים יכולים להיפרע (לגבות את החוב אשר אדם חייב להם) גם מתוך נכסי עיזבון – מתוך הירושה אשר אותו חייב אמור לקבל".

ומהי הבעייתיות בכך?

"המורישים אמנם כבר לא יהיו בין החיים, אך לו היו חוזרים לשעה קלה לעולמנו בוודאי היו נעצבים לגלות כי הרכוש עליו עמלו – נבלע 'בחור השחור' של חובות הצאצא אשר נקלע למשבר כלכלי. אם החייב יעביר לנושים שלו את הכספים והנכסים שאמור לרשת, אזי  גם ילדיו (הנכדים של המוריש), לא יזכו ליהנות מהרכוש אשר נצבר במשפחה".

מה הפתרון האפשרי לכך?

"בנושא זה הפתרון אחד הוא: 'סוף מעשה במחשבה תחילה'. המורישים הפוטנציאליים יכולים לפעול בדרך של עריכת צוואה או שינוי צוואה קיימת ולצוות את עיזבונם לנכדים או לנינים שלהם – לילדים או לנכדים של מי אשר קרס כלכלית ובכך 'לדלג' מעל אותו בן משפחה אשר נקלע לחובות. בדרך זו  הרכוש 'נשאר במשפחה'. על כן, מי אשר נקלע למשבר כלכלי – אל לו להסתיר הדבר מפני קרוביו, ואלו צריכים לפנות לייעוץ משפטי מתאים כדי לעדכן את צוואתם בהתאם לנסיבות החדשות".

בשנים האחרונות אנחנו עדים לאנשים אשר להם רכוש גם בישראל וגם בחו"ל – מה יקרה ביום בו אדם כזה ילך לעולמו?

"מקרה מעניין הגיע למשרדנו: אדם אשר חלק זמנו ורכושו בין ישראל לבין ארה"ב ערך צוואה בישראל, והדגיש כי צוואתו הינה לרכוש שלו בישראל. בצוואה זו, הוא ציווה את רכושו אשר בישראל לקרוב משפחתו המתגורר פה.

מאוחר יותר, ערך אותו אדם צוואה בארה"ב ובה ציווה את הרוכש לקרוב משפחה אחר, המתגורר בארה"ב.

"היורש האמריקאי 'גרר' את היורש הישראלי מבית משפט לענייני משפחה אל בית המשפט המחוזי וממנו עד לבית המשפט העליון, בכדי לזכות בעיזבון הקיים בישראל, בנוסף לרכוש אשר היה בארה"ב. בית המשפט מצא עצמו בדילמה: האם לפסוק בהתאם ללשון המפורשת של הצוואה בארה"ב, או לפעול לפי כוונת המנוח?

"עורך הדין האמריקאי השתמש בנוסח סטנדרטי של צוואה, נוסח באנגלית (אשר לא הייתה כל כך שגורה בפיו של המצווה) ובנוסח זה כלול המשפט: 'צוואתי זו מבטלת כל צוואה קודמת'. ברור היה כי אותו אדם התכוון לבטל כל צוואה קודמת אשר נערכה בארה"ב, ולא לפגוע בהוראות שנתן בישראל.

"הגענו לבית המשפט העליון מצוידים במילונים לתרגום ופירוש המונחים באנגלית, ואז התברר כי בין השופטים נמצא כבוד השופט העליון, ניר הנדל, יליד ארה"ב אשר למד ועבד כעורך דין בניו יורק, טרם עלייתו לישראל, והשפה האנגלית מוכרת לו היטב… "

"בסופו של יום, נחסכה מבית המשפט העליון מלאכת הפרשנות וההכרעה: הצדדים התפשרו, ואנחנו למדנו שיעור נוסף אודות חשיבות ההקפדה על הניסוח, הן בעברית והן באנגלית".

למידע נוסף – משרד 'רולוף & יונאי עו“ד ונוטוריונים':  http://www.ry-law.co.il

טוב לדעת
נגישות