Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הטרנד הבא בשוק הנדל"ן – CO LIVING

מצוקת הדיור והצורך לייצר פתרונות מגורים זולים לקהל צעיר, הביא לשוק מודל שכירות חדש שכולל דירות קטנות יחסית, לצד שטחים משותפים נרחבים

שוק הנדל"ן למגורים עובר תמורות רבות במהלך העשרים שנה האחרונות, מפתרונות דיור (פונקציונלי) עברנו ל"חוויות מגורים" (שילוב בין פונקציונליות לרגש).
אם בעבר רכישת דירה הייתה מתבצעת פעם-פעמיים בחיים ועיקר השוק היה משפחות, המודרניזציה, הפתיחות לעולם וקצב השינויים גרם ויגרום לכך שישנם עוד קהלי מטרה רבים להם יש לתת פתרונות מגורים.
בניתוח זה נתרכז בצעירים בגילאי 21-30. הבעיה המרכזית הנה ששוק הדיור הנוכחי אינו מותאם לצרכים ולתקופה וזאת על שום שמה שנבנה בעבר היו שכונות מגורים בהם דירות לזוגות צעירים ומשפרי דיור שהיוו את רב השוק.
כיום בערים הגדולות יש מחסור משמעותי בדירות קטנות, דירות 1-2 חדרים שמתאימות ליחידים. בנייתם בעבר הקרוב לא הייתה כלכלית כמו בניית דירות גדולות של 4-5 חדרים.
נתון נוסף שמהווה שיקוף של בעיית הדיור של הצעירים בגילאי 21-30, הינו הגיל הממוצע לנישואין שעלה בשני העשורים האחרונים מממוצע גיל של 27/24 (נשים)/(גברים) לממוצע של 30/27 בהתאמה, כלומר גם בפרמטר הזה ניתן לראות שיש צורך בפתרונות דיור לקהלים צעירים.
בעולם ניתן לראות שצעירים בגילאי 21-30 מאופיינים בעיקר על ידי: נישואין מאוחרים, מחפשים חברה וקשר בערים הגדולות, מעריכים גמישות וניידות, מעדיפים תפיסה (חווית מגורים) על בעלות, מינימום חיכוך עם בירוקרטיה, ערך ה"אני" על פני "אנחנו".
הפתרון החדשני לבעיה העולמית של הקהל הצעיר, כבר מתחיל להיות מיושם במספר מקומות בעולם.

שיתופיות במקום בעלות

ההגדרה של CO-LIVING היא מודל מגורים משותפים המבוסס השכרה לטווח ארוך מופעל על-ידי חברת ניהול היוצרת מעטפת מלאה לדייר.

בני קרת (צילום: יח"צ)

חברת הניהול אחראית על התפעול הלוגיסטי של בנין המגורים לרבות: הדיירים, מתן שירותי דיור כוללים ויצירת חוויה ושירותי-קהילה.
כמו WEWORK ששינו את התפיסה לגבי משרדים, לתפיסה שיתופית גם CO-LIVING תשנה את התפיסה לשיתופיות במקום בעלות.
במקום לנצל רק כ-50% משטח דיור נתון, ניתן להקטין את שטח הדיור לדירות סטודיו של חדר/חדר וחצי בגודל של 30-35 מ"ר, שיכלול גם חדר רחצה ושירותים וגם מטבחון. יתר החללים כגון לובי (מרחבי לימוד/עבודה), חדרי כביסה, מרפסת גג/גן וכו' – הם שיתופיים.
היתרונות העיקריים לצעירים ברורים: יכולת לצאת למגורים עצמאיים (כיום רוב הצעירים בשל הנסיבות עדיין גרים בבית ודוחים את יציאתם לחיים עצמאיים), חסכון בשכ״ד, אין צורך לדאוג לתפעול כמו שירותי אחזקה של מלון וחווית קהילה.

בעקבות לונדון ומנהטן

הדוגמא העדכנית לנושא במלואו נמצאת בפרויקט Old Oak London The Collective במרכז לונדון. הבניין הוקם ונחנך ב-2016 תחת תקנות של מעונות סטודנטים, גודל הפרויקט הינו כ-16,000 מ"ר, בו מתגוררים כ-600 איש ביחידות סטודיו ומיקרו סטודיו.
מתקנים ומרחבים משותפים: בקומת הכניסה – קבלה וחללים משותפים. מטבח משותף בכל קומת מגורים, ספא, ספרייה, חדר הרצאות, חדר קולנוע, גג ועוד.
כמובן לזה מתווספים שירותים בתשלום שקיימים במתחם כגון: חדר כושר, פאב – מסעדה, סופרמרקט ועוד שממוקמים בקומת הרחוב המסחרית.
החברה המנהלת עוסקת ומצליחה בניסיון מתמשך לייצר חוויית קהילתיות בתוך קבוצת הדיירים הגדולה בבניין.
מ-2016 ניתן לראות התפתחות של הטרנד בעיקר בלונדון ובמנהטן, אך גם בת"א. VENN שפירא תא, BE מגורי סטודנטים בצפון של קב' ברזילי בשיתוף גלעד מור ועוד.
קיים ערך רב למרכזי הערים הגדולות שנמצאות בתהליך של התחדשות עירונית, קיים ערך רב לעיר במתחמי מגורים משותפים שיעודדו הישארות של צעירים בעיר וזאת באמצעות יצירת הצעת ערך חדשה: חווית מגורים קהילתית וברת קיימא.
אין כל ספק שזהו רעיון חדשני להתחדשות עירונית, חסכוני בשטח אך מייצר מתחמים עירוניים תוססים עבור הצעירים בעיר.

תמונות ופרטים:

https://venn.city/
https://www.thecollective.com/

טוב לדעת
נגישות