Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הוצאת אזרחות פורטוגלית ליהודי ספרד

החוק החדש שנחקק בפורטוגל באפריל 2015 מקל על הוצאת אזרחות פורטוגלית אלא שכעת ממשלת פורטוגל שוקלת לשנות את החוק ולהחמיר בדרישות לקבלת האזרחות. עו"ד ונוטריון הילה פינקו מסבירה על תהליך הוצאת האזרחות הפורטוגלית והשינויים המוצאים בחוק

עו"ד הילה פינקו (ראשונה משמאל) וצוות המשרד | צילום: עמית שיבק

בשנת 2015, פורטוגל יישמה חוק חדש במטרה לכפר על רדיפת היהודים בתקופת האינקוויזיציה, ומאפשר לצאצאיהם לקבל אזרחות פורטוגלית על מנת לחדש את הקשר עם פורטוגל. עו"ד הילה פינקו שותפה במשרד עורכי דין ונוטריון פינקו-ברקן, מספרת בקצרה על ההיסטוריה שקדמה לחוק ועל השינויים המוצעים:

"מי שזכאי לקבל אזרחות פורטוגלית כיום, הוא אדם המוכיח כי הוא צאצא של אחת המדינות אליהן ברחו היהודים מפורטוגל. לרוב מדובר ביהודים מעדות המזרח, יוצאי: לוב, טוניס, אלג'יר, מרוקו, טורקיה, ועוד, בעלי שם משפחה ספרדי. "החוק העניק לקהילות היהודיות בפורטו ובליסבון את הסמכות לקבוע מי הוא יהודי ספרדי שהמקור שלו בפורטוגל ולפיכך זכאי לבקש את האזרחות הפורטוגלית".

כיצד הקהילות היהודיות הללו קובעים את הזכאות?

"הקהילות עובדות עם היסטוריונים, גנאלוגים ורבנים בעלי ידע רב בתחום. הם בודקים את הבקשה  הכוללת עץ משפחה ומסמכים התומכים בכך שלמבקש יש שם משפחה ספרדי וארץ מוצא.

"לאחר שמתקבל האישור של הקהילה היהודית, ניתן להגיש את הבקשה לאזרחות פורטוגלית למשרד הפנים הפורטוגלי. חשוב להדגיש כי תנאי בל יעבור לקבלת אזרחות פורטוגלית הוא שאין למבקש עבר פלילי. בסיום התהליך, מקבלים תעודת לידה פורטוגלית המהווה את אישור האזרחות עבור המבקש, ואז ניתן להצטלם לתעודת זהות ולדרכון פורטוגלי".

עבור קטינים ניתן לבקש אזרחות רק לאחר שההורה או בן הזוג הנשוי קיבל את האזרחות הפורטוגלית, ואז יש לבצע הליך של רישום נישואין לפני בקשת האזרחות עבור הצאצא הקטין או עבור בן הזוג הנשוי".

"אכן. אנחנו מלווים גם בקשות לנישואין אזרחיים בפורטוגל, והמדינה מאפשרת גם למי שלא גר בפורטוגל לערוך טקס נישואין אזרחי, גם לזוגות סטרייטים וגם לזוגות מהקהילה הלהטבי"ת".

מדוע ממשלת פורטוגל שוקלת להחמיר בדרישות?

"בשנים האחרונות, קמו חברות מסחריות המציעות למכירה את האזרחות הפורטוגלית, הן בישראל והן בטורקיה. חברות אלו פרסמו את הדרכונים הפורטוגלים בכל מקום, והדבר העלה את חמתה של ממשלת פורטוגל. עלתה הצעת חוק להחמיר בדרישות לאישור האזרחות, והוספת זיקות נוספות לפורטוגל כגון: לימוד שפה, חברות באגודת פורטוגליות שונות, רכישת דירה בפורטוגל וכד'. השינוי יחול רק על בקשות שיוגשו החל מיום 1.1.2022".

מדוע מומלץ להיעזר במשרדכם המומחה בתחום האזרחויות, להוצאת אזרחות פורטוגלית?

"מדובר בשירות משפטי לכל דבר ולכן חשוב להיעזר במשרד עורכי דין מוכר וידוע בתחום. השירות שלנו אישי וישיר ואנו כפופים לכללי האתיקה של לשכת עורכי הדין שמטרתם, בין היתר, להגן על הלקוח. התהליך ארוך ואורך לפחות כשנתיים. אנו מתחייבים ללקוח ברמה האישית ואין ביננו ובין הלקוח מעטה של מסך התאגדות של חברה בע"מ, או סכנה שהחברה בע"מ תיסגר במהלך התהליך.  אנו מעבר לכך, ואיננו מסתתרים מאחורי מסך ההתאגדות. בעיקר יש להיזהר מחברות שקמו בתחום רק בעקבות החוק האמור . פנו אליי לקוחות ששילמו אלפי שקלים לחברות ולאחר התשלום הללו נעלמו ולא ענו להם יותר לטלפון או שלאחר התשלום לא קיבלו שירות הולם כפי שהובטח.

"כמו כן, משרדנו הוא משרד ותיק העוסק ומתמחה באזרחויות אירופאיות. אנחנו מלווים בתהליך של אזרחות רומנית – אירופאית כבר משנת 2007 – עוד בטרם יצא החוק בפורטוגל.

"אנו מלווים בתהליך מאות לקוחות ורבים מהם כבר קיבלו את האזרחות שלהם. יש לנו לקוחות רבים מהארץ ומכל העולם.

"יתרון נוסף הוא שלמשרדנו סניף בפורטוגל המנוהל ע"י עורכת דין יהודייה שהיא חלק מהצוות של המשרד שלנו והיא חברה פעילה בקהילה היהודית בפורטוגל.

"את כל המסמכים הכרוכים בהוצאת אזרחויות, לרבות התרגומים והאישורים הנוטריונים, אנו מכינים במשרד על ידי צוות עובדים מיומן ומנוסה, דוברי פורטוגזית כשפת אם. כל שירות הוצאת האזרחות ניתן בחבילה אחת אינהאוס, במשרד אחד ובקשר אישי וישיר. כחלק מהשירות אנחנו גם משיגים את המסמכים הנדרשים ממשרד הפנים וזאת על מנת לא לטרטר את הלקוח בהשגת מסמכים ובבירוקרטיה מול הרשויות והצוות שלנו מלווה את הלקוח מתחילת התהליך ועד סופו".

אתר האינטרנט של הדרכון הפורטוגלי:  https://euro-pass.org
האינטרנט של הדרכון הרומני: https://barkan-law.com

טוב לדעת
נגישות