Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הדרך פתוחה?

מה זו הצלחה, כיצד יוצרים אותה, אילו אתגרים יש לנשים המבקשות להצליח ועד כמה מסכימה לכך החברה * שלוש מומחיות עונות על כל השאלות - וגם מומחה אחד

ביקשנו לעסוק בהצלחה. להבין מה זה בכלל אומר, להצליח, ועם מה עלינו להתמודד בדרך להצלחה. רצינו לדעת האם יש לנשים אתגרים ייחודיים בדרך זו, השונים מהאתגרים שיש לגברים. ביקשנו לעשות זאת כדי שהנשים המצליחות בתחומן לא רק יהוו מודל השראה, אלא גם כדי לתת לנשים תובנות וכלים בדרך לשם.

לשם כך פנינו לארבעה אנשים מצליחים, כל אחד בתחומו: גאלה רחמינוביץ', יזמית עסקית בתחום האופנה והלייף סטייל ומלווה עסקים להצלחה; עו"ד ומגשרת אדוה פרי אבישי, יו"ר לשכת המאמנים בישראל, מאמנת אישית ומאמנת הורים, מרצה ומנחת סדנאות; חן הילה דורון, מנכ"לית ובעלים-שותפה של ארגון "עצמאית" – קהילת נטוורקינג נשית מקדמת תוצאות; ואלון אולמן, מייסד ובעלים של קבוצת קוד המנצח להתפתחות אישית והצלחה מעשית, מחבר רב המכר "פריצת גבולות – כיצד להגשים את החיים שתמיד רצית".

מה מגדירים הצלחה?

רחמינוביץ': "האפשרות לעסוק במה שאני מאמינה בו ואוהבת, לא לוותר למרות כל האתגרים והמכשולים ופשוט לעשות". אולמן אומר כי "הצלחה זו היכולת של אדם להשיג את המטרות שלו ולחיות את החיים שתמיד רצה בכל תחומי הזהב של החיים: זוגיות, הורות, קריירה ומימוש עצמי".

לדברי הילה דורון, "הצלחה היא היכולת לפעול בנחישות, להיכשל פעם אחר פעם ולהבין שכל כישלון הוא בסך הכל מכשול בדרך להצלחה. כל פעם שנפלתי למדתי לקום ולעשות משהו קצת אחרת כדי לעקוף את המכשול שיגיע שוב; וכשמשהו עבד טוב, שחזרתי את זה אחד לאחד ודייקתי עוד יותר עד שהגעתי ליעד הנכסף, בדרך ליעד הבא".

עו"ד פרי אבישי אומרת כי "הצלחה היא פנימית, ומבוססת על היכולת לפתח מנהיגות פנימית. כלומר, להצליח לחיות בשלמות פנימית יומיומית עם ההחלטות והבחירות שבחיי מתוך מודעות לרווחים ולמחירים שבכל בחירה, ולהרגיש שאני מתנהלת מרצונות כנים ואותנטיים נטולי מסיכות וריצוי".

מה דרוש כדי להצליח?

"רצון, נחישות ומחויבות", אומרת הילה דורון. "כאשר אנחנו מחויבות לרצון שלנו להצליח, לעשות הבדל, להשפיע בעולם, הנחישות תהיה לנו אבן דרך. ולא, אף אחד אחר לא שולט באופציה אם נצליח או לא. זה שלנו ב-100%".

רחמינוביץ' מוסיפה ואומרת כי "מי שמודע לעצמו, ליכולותיו, ליתרונותיו ולחסרונותיו – ויודע להשלים בעשייה את הפערים האלה – יצליח. מי שנכנע לתכתיבים, לא יצירתי ולא מוכן לשלם מחיר אישי על הבחירות שלו – לא יצליח. בשביל להצליח צריך להיות חזקים, מאוד מפוקסים במטרה ובדרך הנכונה לכל אחד להגיע אליה, לנקות רעשי רקע ולזרוק מהחיים כל מיני אנשים מרעילים. צריך לראות את מה שחשוב ולבקר כל הזמן את הדרך והמטרה, לשנות את מה שצריך תוך כדי ריצה ופשוט לעשות. אדם שמחכה שאחרים יעשו בשבילו/ במקומו – לא יוכל להצליח".

זו החלטה, עונה אולמן על השאלה. "החלטה מה יחשב מבחינתו של האדם הצלחה, ולאחר שהגדיר זאת אז לבנות תמונה מנצחת. קרי, איך תראה אותה הצלחה בדיוק. אז כל מה שנותר זה לבנות תוכנית פעולה שתביא את האדם ליעד. זה אומר לעבוד בפרויקט המרכזי של החיים שלך – החיים שלך. הנכס הכי מניב שלנו זה אנחנו ואנשים לא עובדים בזה. אם אתה לא עובד אז מי כן? מי שעובד בחיים של עצמו רואה תוצאות. זה תלוי בעיקר באדם עצמו".

עו"ד פרי אבישי אומרת ש"מאחר והצלחה היא בעיני מנהיגות פנימית, הרי שהיא תלויה אך ורק בי ומה שבכוחי לשנות. מה דרוש? סקרנות לגלות רבדים חדשים על עצמי, אומץ  להיות אותנטית וחשופה בפני עצמי, כולל האומץ לשנות תפיסות ותיקות. דרושה אותנטיות – להיות מי שאני ולא מה שמצפים ממני להיות; דרושה גמישות – להרחיב את הראייה ולשים סימני שאלה במקום סימני קריאה, כי אם אנהג כפי שנהגתי בעבר לא אוכל להתפתח; דרושה נחישות, סבלנות, מיקוד בתהליך; ובעיקר דרושה אנרגיה גבוהה, מנוע חזק שמבעיר בנו את התשוקה; ודרושה היכולת לדעת במי ובמה להיעזר".

מהם האתגרים שנשים מתמודדות איתם בדרך להצלחה?

"אחד האתגרים שנשים מתמודדות איתו בדרכן להצלחה הוא האומץ להשיל לעיתים את גלימת הוונדרוומן", אומרת עו"ד פרי אבישי. "מאחוריה יש פחד, האם יאהבו אותי גם אם לא אהיה מושלמת. צריך אומץ להפסיק לעסוק בריצוי תמידי ולהתחיל להתחבר לרצון שלי. את האתגרים הנשיים – הריונות, לידות וחופשות לידה – שקוטעים רצף ושגרה אני רואה כהזדמנות להתחבר מחדש ולבדוק מה עכשיו נכון לי במציאות החדשה".

"רוב הזמן מתייחסים אליי כאל 'ילדה עם גחמות' למרות גילי ולמרות קבלותיי", מספרת רחמינוביץ'. "למה? כי אני דורשת שוויון, כי אני דורשת לעשות את מה שאני מאמינה בו ולעשות את זה בדרך שאני מאמינה בה. גבר שמתנהל כך הוא אסרטיבי, חזק ומוביל. מאוד קל להקטין ולהקל ראש ברצינות ובאסרטיביות של נשים – אבל זה תמיד כיף להוכיח לגברים שמולי שאני צודקת. בנוסף, חוש הומור גברי נתפס כנהדר בעסקים אבל חוש הומור לאישה הופך אותה לקלת דעת ולא רצינית. על הצלחות גבר יקבל פי אלף יותר הכרה מאשר אישה, וירימו לו על מהלך אחד טוב במשך שנים. את ההצלחה של אישה ישכחו כבר בדרך לפרויקט הבא".

הילה דורון אומרת בתשובה כי "אחד האתגרים שאנחנו כנשים מתמודדות איתם הוא האומץ. אני מוצאת שאנחנו לא תמיד אמיצות כדי לדרוש את מה שמגיע לנו, כולל לבקש כסף עבור המוצר/השירות שלנו. מעבר לכך אנחנו מלאות בתירוצים של זמן ומומנטום, ואנחנו ממלאות את עצמנו בכל מיני אילוצים שכביכול מגבילים אותנו לפרוץ דרך. בגדול אנחנו הרבה יותר זהירות, בוחנות יותר את השטח והרבה יותר חוששות לעשות צעדים משמעותיים עבור עצמנו. גברים רואים ישר קדימה ורעשי רקע פחות משפיעים עליהם. לכן נראה שהם הרבה יותר חדורי מטרה מאיתנו".

אולמן לעומתן אומר כי אנשים מתמודדים עם אתגרים דומים. "נשים אולי מתמודדות יותר עם המקום של האימהות מול הקריירה וזו פחות שאלה שמעסיקה גברים, אבל בסופו של יום, הקשיים דומים. רוב האנשים לא משיגים את מה שהם רוצים ולא חיים את החיים שהם רוצים בגלל אותם חסמים". מהם אותם החסמים? "הראשון הוא משום שאנשים לא מכירים את החוקים. יש בעולם חוקים פנימיים ויש חוקים חיצוניים, וכאשר אנחנו מכירים את החוקים, אנחנו יכולים לפעול איך שאנחנו רוצים ולהשיג את המטרות שלנו. השני הוא העובדה שאנשים הם לא יודעים מה הם רוצים. מה האפשרות לקלוע חץ ללב המטרה, כשאני לא יודע איפה הלוח של החיצים?

"החסם השלישי הוא פחד. רוב הפחדים שלנו הם מדומים, מחשבה שאנחנו מספרים לעצמנו שעלול לקרות בהמשך, אשר משתקת אותנו. החסם הרביעי הם הרגלים, והכוונה להרגלים לא מקדמים, כמו לעשן, לאכול אכילת יתר, להוציא יותר כסף ממה שאתה מכניס. הרגלים שברור שהם לא מקדמים אותנו לאן שאנחנו רוצים, ועדיין אנחנו עושים אותם".

עד כמה החברה פתוחה להצלחה של נשים?

"אני חושב שהחברה הישראלית מאד פתוחה להצלחה של נשים", אומר אולמן. "אין גבול לנשים, בטח בחברה החילונית, הליברלית. המעצורים בדרך כלל אישיים, פנימיים של כל אחד עבור עצמו. זה 'הסיפור הפנימי' שכל אחד מספר לעצמו, האמונות והתפיסות של מה הוא יכול ומה אפשרי או לא אפשרי. זה מה שעוצר נשים מלהצליח יותר והחדשות הטובות שזה ניתן לשינוי". רחמינוביץ' אינה מסכימה: "החברה שלנו עדיין מתייחסת בזלזול לנשים מצליחות. התפיסה היא שגבר יותר חכם וחזק ואישה יכולה להתקדם רק באחת משתי דרכים: או דרך המיטה או דרך הקשרים והכסף של אבא. יש לחברה שלנו נטייה להקטין הצלחות של נשים ובעיקר את שבירת תקרות הזכוכית. מאחר והצלחה זו הרגשה אישית, גם אם שברת תקרת זכוכית ולא קיבלת את ההכרה הראויה, זה לא משנה, כי את מה שעשית ואת הדרך שפרצת לנשים אחרות אף אחד לא יכול לקחת ממך".

"עדיין יש פער בין השיח על נשים מצליחות לבין המציאות", אומרת הילה דורון, "אך אני מאמינה שאם השיח כבר פתוח, לאט-לאט גם ההטמעה במציאות תגיע. לצערי, עדיין לגיטימי לשאול נשים בראיון עבודה על גידול ילדים והחלטות בדבר הריון, לידה, זוגיות וזמן משפחה, ולפעמים לפני השאלות על תנאי השכר ועל היכולות. אך אני מאמינה שבכוחנו לשנות את המציאות".

עו"ד פרי אבישי מסכמת ואומרת כי "כשאני מנהיגה את חיי, יש לי יכולת רבה יותר לבחור באיזו תפיסה להיאחז ועד כמה להיות מושפעת מקולות חיצוניים שתמיד יהיו שם. השאלה היא כמה חזק ואיתן יהיה הקול הפנימי שלי".

טוב לדעת
נגישות