Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הדרך אל ליבם של המשקיעים

מנהלי השיווק של חברות הבניה מקווים שהורדת מס הרכישה תחזיר אליהם את המשקיעים הרבים שנדחקו בשנים האחרונות מהשוק

פרויקט גבעת אלונים בקריית אתא (צילום: סקייווקר צילומי רחפן)

לפני שנים לא רבות, המשקיעים היוו אחוז נכבד מהרוכשים בענף הנדל"ן. אבל, פעולות שונות, כמו מיסוי ההכנסות משכר דירה והעלאת מס הרכישה על דירות להשקעה, הדירו אותם. כעת, החלטת הממשלה ללכת צעד אחורה ולהפחית את מס הרכישה על דירות להשקעה, עשויה להחזיר לפחות חלק מהם. מנהלי השיווק בחברות הבנייה כבר מנסים להגיע לאותם קונים ובחלק מהאתרים טוענים שהם כבר הגיעו.

גל קסטל, מנהל השיווק בחברת אורון נדל"ן, מקבוצת אורון אחזקות והשקעות מסביר כי "משקיעים בנדל"ן בישראל הם מגוונים. חלקם צעירים, לפעמים כאלה שרכשו דירה באמצעות מחיר למשתכן, אבל לא מתכוונים לגור בה, כמו למשל מספר קטן של רוכשים שפגשנו בפרויקט שלנו בשכונת סיגליות בב"ש, שמתכוונים להשכיר את הדירה שרכשו ולהשתמש בדמי השכירות כדי לשכור דירה במרכז הארץ. בתום 5 השנים המחייבות, הם ימכרו את הדירה ברווח נחמד וייהנו ממקפצה לרכישה הבאה. המשקיעים היותר קונבנציונליים הם בעלי הון ש'אוספים' דירות או נדל"ן מניב, וכעת- עם הורדת מס הרכישה- נראה אותם חוזרים למשחק ולהשקעה בנדל"ן בארץ.

"הדמות הנוספת של המשקיע היא יהודי אירופה וארה"ב, שחיים שם כיום במצב מעולה אבל הרגישו מעורערים בשל הקורונה וכעת שוקלים את צעדיהם. הם עדיין לא חזרו לכאן בהמוניהם, אבל מי שיכול להרשות לעצמו מחפש כבר את הנדל"ן שלו להשקעה בישראל, כדי שיהיה לו לאן לעלות ביום פקודה. לאורך השנים ראינו גלים כאלה שנבעו בעיקר מעליית האנטישמיות בעולם, והקורונה כעת מעצימה את הגל הזה מחדש. השינוי המרכזי בקרב משקיעים אלה הוא באזורי הביקוש- אם התרגלנו בעבר למצוא אותם מחפשים ורוכשים דירות בעיקר בערי החוף- ת"א, הרצליה, נתניה, חדרה, אשדוד וכו', היום הם רוכשים בפרויקטים פחות נוצצים במרכז הארץ- רחובות, ראשל"צ, פ"ת, באר יעקב וכו'".

אלמוג כרמל מערב – טוטם (הדמיה: יח"צ)

כמה סוגי משקיעים

לדברי גידי שמרלינג סמנכ"ל שיווק ומכירות באאורה ישראל, "אנו מזהים כמה סוגים של קהלים בקרב המשקיעים, נתחיל במשקיעים, שלאור משבר הקורונה, ברחו משוק ההון  הפסידו לא מעט כסף וכעת מחפשים אפיקים יציבים וסולידיים. האלטרנטיבה הטובה ביותר בעבורם, בעת הזאת היא נדל"ן בישראל. שנית, אנחנו רואים, הרבה מאד תושבי חוץ , שנוהרים לישראל, בעיקר יהודים מהתפוצות, שחוששים כבר זמן רב מהאנטישמיות הגואה במדינתם, יחד עם התגברות נגיף הקורונה, בשילוב כמובן מניעים ציוניים, דוחפת אותם לרכוש נדל"ן בארץ, מעין דירת מפלט לכל צרה, שלא תבוא. בנוסף, יש את המשקיעים, שהשקיעו בעיקר בנדל"ן בחו"ל וחוזרים חזרה להשקיע בישראל. הקורונה הגבירה את התנועה בקרב המשקיעים ואני מעריך שפעילות המשקיעים לתך ותגבר גם לנוכח הפחתת מס הרכישה"."

שובם של יהודי התפוצות

המשקיעים חוזרים לארץ, והם מחפשים הזדמנויות נדל"ניות אטרקטיביות. על רקע הקורונה, בזכות מערכת הבריאות בארץ, בשל גל האנטישמיות – רבים מחפשים להשתקע בישראל, והם תרים אחר מגוון רחב של נכסים, מדירות קטנות ליוקרה. מתי פישביין סמנכ״ל שיווק ומכירות קרדן נדל"ן: "לאחרונה אנחנו מקבלים פניות מתושבי חוץ, בגילאים שונים שהחליטו בשלב הזה להתעניין ברכישת דירה בארץ – בין אם בשביל לעשות עליה או על מנת לרכוש נכס ליום שיבוא ולתחושת הביטחון האישית. ישנה התעניינות רבה בערים כגון ירושלים, סובב תל אביב כמו רמת גן ובצפון סובב חיפה כמו טירת כרמל. אין ספק כי הפחתת מס הרכישה גרמה לרבים, הן תושבי חוץ והן משקיעים מקומיים, להביע התעניינות ברכישת נכס להשקעה, כמו דירות 3-4 חדרים באזורים אטרקטיביים".

חגית לאניאדו (צילום: יח"צ)

חגית לאניאדו, יועצת שיווק ואסטרטגיה מסבירה כי תקופת הקורונה השפיעה על התנהגות שוק תושבי החוץ- יהודים החיים בחו"ל וישראלים לשעבר, מחפשים כיום נדלן כעוגן בישראל, שיוכל להיות עבורם מעין "בטוחה" למגורים במקרה שיאלצו לחזור לארץ עקב השפעת הקורונה על המצב הכלכלי והתעסוקתי הגלובלי. כמו כן, גם המשקיעים המקומיים, שחלקם הגדול נפגע מהתנודות בבורסה בחודשים האחרונים, הבינו שהבטוחה הגדולה והיציבה ביותר להשקעה כיום, היא נדלן באזורי הביקוש, שם לא רק שהמחירים לא נפגעים, הם גם במגמת עלייה מתמדת.

סיון פרץ, סמנכ"לית שיווק בוני התיכון: "אנחנו מקבלים פניות רבות ממשקיעים בחו"ל, בעיקר מארה"ב ורואים התעניינות הולכת וגדלה בפרויקטים בכל רחבי הארץ. רק לאחרונה, פנתה אליי קבוצת אמריקאים שהביעו נכונות לרכוש בניין שלם. בנוסף, ישנן פניות רבות לגבי פרויקטים של פינוי בינוי. המשקיעים היום הם בעלי פרופיל מגוון: תושבי חוץ מאירופה וארה"ב שרוצים לחפש כאן בית בשל התפשטות הקורונה, האנטישמיות ההולכת וגוברת בעולם ובשל הרגשת הבטחון והשייכות למדינת ישראל. מאידך, תושבי הארץ שברשותם דירה למגורים, ומחפשים אפיק השקעה יציב כתחליף לשוק ההון. הם מעדיפים דירות קטנות באזורים מבוקשים – דירות שמושכרות בקלות ובעלות תשואה יפה, או שמחפשים נכסי יוקרה ומגורים באיזורי תיירות ולאורך קו החוף".

גם אמיר כהן, סמנכ"ל השיווק בחברת י.ח דמרי מרגיש כמו פרץ: אמיר "אנו מרגישים עלייה בכמות הפנייה מצד משקיעים, יש את תושבי החוץ שמחפשים עוגן בישראל, בעיקר יוקרה לאור ההבנה שלהם שבית בישראל זה עוגן והן מצד משקיעים מקומיים שמחולקים למשקיעים סדרתיים, שמחפשים הזדמנויות שהתקופה מייצרת ומשקיעים סולידיים שלאחרונה חיפשו מעבר לים והיום מעדיפים לבחון השקעה בישראל ,בעיקר בערים שאינן יקרות וצפויות להתפתח כדוגמת אשקלון, חריש, נתיבות".

לדברי שימי מלכה, סמנכ"ל השיווק והמכירות בקבוצת יובלים, המשווקת פרויקט דירות קטנות ברחוב הרצל בתל אביב, המשקיעים מחו"ל שאוהבים את תל אביב שמים לב לשינוי המתחולל בה ומחפשים נכסים קטנים ואיכותיים בעיר: "המשקיעים, שמבינים שדרום תל אביב הולך ומשתבח מעוניינים בפרויקטים חדשים ולאו דווקא בדירות יד שניה או לקחת חלק מקבוצות רכישה, שכן האטרקטיביות באה לאו דווקא מהתשואה החודשית, אלא מנכס השומר על ערכו ומשביח לאורך שנים".

הילה פלז (צילום: יח"צ)

הילה פלז, מנהלת השיווק של חברת בריגה, הבונה בין השאר את פרויקט "בריגה טאוורס" בנתניה, מספרת כי "בחודש האחרון יש התעניינות גוברת של משקיעים שהינם יהודים הגרים בחו"ל לרכישת דירה בישראל. "הם אומרים שתמיד ישב בראשם הרעיון של לרכוש דירה בארץ, אלא שעכשיו הקורונה דחפה אותם לעשות מעשה ולרכוש. כך למשל, היו לנו בחודש האחרון בני זוג מדרום אפריקה שהיו על הקו. הם ראו את הדירה בפרוייקט בריגה טאוורס בנתניה בזום ורכשו אותה ב-6.4 מיליון שקל. יש לנו גם רוכשים מאנגליה וצרפת. הרוכש מצרפת חווה את מות אביו ושני אחיו מקורונה. אמר שמעדיף שאם יקרה משהו, נהיה בישראל לקבל את הטיפול הטוב ביותר".

עיר מקלט

עודד שיין מנהל השיווק והמכירות של קבוצת שפונדר-פדלון: "קשה לאפיין משקיעים על פי דפוס מסוים.  עדיין ניתן להבחין שרבים מתושבי החוץ שקונים דירות בישראל, בוחרים באזור גאוגרפי מסוים בגלל תסביך ה"גולה " והצורך שלהם ב "עיר מקלט". הם רואים בישראל מקום מבטחים עבורם, ולכן נכס להשקעה בארץ הוא תמיד משהו שנמצא על הפרק ומתגבר כאשר במקום מגוריהם האדמה פחות יציבה. התחושה היא כי ביום מן הימים, תמיד יהיה להם לאן לבוא. מעבר לכך, כיום גם כשמדובר בתושבי חוץ, אילו אינם בהכרח אותם אנשים שבעבר הגיעו לכאן עם הרבה כסף פנוי להשקעה בדירות יוקרה . מדובר בקהל שמחפש דירות צנועות יותר להשקעה  ולא רק בשוק היוקרה.  כמובן שההעדפות של קהל זה דומות – הוא מחפש ערים עם ים  וכן ערים בהן יש כבר קהילות גדולות  מארץ המוצא שלו.  אם נסתכל על הצרפתים כדוגמה – הם יחפשו ערים כמו בת ים, או אשדוד ואשקלון, שם מחירי הדירות על קו הים עוד נמוכים ביחס לתל אביב,  ומקומות כמו רעננה , שם ישנה קהילה גדולה של צרפתים ולכן גם מוסדות ציבור וקהילה , אולפנים ומקומות עבודה בהם קל יותר להשתלב במידה ויעברו לגור בארץ בעתיד ".

דולי אלרום (צילום: יח"צ)

דולי אלרום, מנהלת שיווק ומכירות בדן נדל"ן המשווקת את מגדל המגורים "פסגת דן" ברמת גן, אומרת כי, "המשקיעים תושבי החוץ ממשיכים להיות קהל משמעותי באזור גוש דן, ונראה כי הקורונה עשויה לחזק את המגמה. בפרויקט 'פסגת דן' ברמת גן יש כ-30 רוכשים צרפתיים שקנו בשלבים ראשונים של שיווק הפרויקט. לדבריה, אנו צפויים לראות התעניינות גוברת של רוכשים תושבי חוץ מאירופה, ארה"ב וקנדה בדירות במרכז הארץ ".

אלרום מסבירה כי "הרוכשים מתחלקים לשתי קבוצות עיקרית – יהודים וישראלים לשעבר שרוצים שיהיה להם בסיס כלשהו בישראל וששוקלים לעלות או לחזור לארץ בשנים הקרובות, ומהצד השני משקיעים נטו. אם בעבר הם חיפשו דירות בעיקר בתל אביב, כיום המחירים הגבוהים דוחפים אותם למעגל השני – רמת גן, גבעתיים, הרצליה וכו', שם הם מצליחים לקבל תמורה גבוהה יותר  עבור השקעתם. בתל אביב המחירים בשיא וקשה למצוא הזדמנויות, לעומת זאת, אם יוצאים כמה קילומטרים לכל כיוון קיימות הזדמנויות השקעה טובות עם מחיר שאינו משקף עדיין את מלוא פוטנציאל הנכס.

אלרום מזהה רוכשים חדשים שתרים אחר דירות ברף היוקרתי ביותר, לדבריה, "אנחנו משווקים פנטהאוזים אחרונים בפרויקט מגדל ארלוזורוב שהוא מהבולטים שנבנו בתל אביב בשנים האחרונות. בתקופה האחרונה מגיעים אלינו תושבי חוץ שלא פגשנו קודם ולא ניהלו איתנו משא ומתן בעבר, מתעניינים בפנטהאוז  ומצפים להנחה משמעותית בשל התקופה.

לדברי אמיר רוזנבלום, יועץ ניהול ותחזוקת מבנים המטפל בנכסי משקיעים ובעלי עידן ש.נ.י: מסתמנת בחודשים האחרונים מגמה שונה מבעבר בקרב המשקיעים שמגיעים ברובם ממערב אירופה, ארצות הברית, דרום אפריקה ואוסטרליה. אם עד לעבר הלא רחוק התעדוף היה בדירות יוקרה בקרבת הים בערים דוגמת נתניה, הרצליה, תל-אביב ובת-ים, כיום משקיעים חו"ל מעדיפים דווקא ערים "פנימיות" יותר דוגמת רמת-השרון ורעננה, תוך מתן עדיפות ברורה לצמודי קרקע או לדירות פרימיום בעלות מרפסת גדולה. כמו כן, מסתמנת מגמה של התעניינות מוגברת בפרויקטים המתאפיינים בעירוב שימושים, מגורים ומסחר, בהתחדשות עירונית ובמיוחד במגדלים הנבנים ברחבי גוש דן.

רוזנבלום מדגיש כי מכיוון שהמשקיעים הינם רובם ככולם יהודים בעלי זיקה למסורת, בכל המקרים הקירבה לבתי כנסת, בתי ספר ומוסדות ציבור ותרבות למיניהם הינם קריטית בשלבי הרכישה. יחד עם זאת, מדגיש רוזנבלום, כי בשלב זה עדיין מספר העסקאות מועט יחסית אולם הצפי הוא שבעקבות ההתעניינות הרבה יגדל מספרן במהלך השנה הקרובה. לדברי רוזנבלום, הורדת מס הרכישה מ-8 ל-5 אחוזים מסייעת במידת מה להתעוררות משקיעים, אולם איננה מספקת וחשוב לנקוט באמצעי תמרוץ נוספים.

השקעה בהון המשפחתי

אבי צרפתי, סמנכ"ל חברת צרפתי שמעון: "שמנו לב לתופעה מעניינת בפרויקט אותו אנו משווקים בשכונת אגמים באשקלון. משקיעים לרוב מחפשים נכס להשקעה לכל המשתמע מכך, כלומר שיניב תשואה משתלמת, שיוכלו למכור לאחר מספר שנים ברווח כלכלי ולהתקדם לעסקה הבאה. אנו רואים משקיעים חדשים, שאינם משקיעים כלכליים אלא משקיעים בהון האנושי בתוך משפחתם. כך למשל הורים רוכשים דירה נוספת לדירה שבבעלותם, ומעניקים אותה למגורים לילד שלהם העומד להתחתן או שכבר התחתן. כאמור הדירה נשארת על שמם ולכן ההשקעה כאן היא לא בהון הכלכלי אלא בהון המשפחתי וזאת במקום לסייע לזוג הצעיר בהון עצמי ראשוני. צעד זה מבטיח שהנכס הנרכש יישאר ברשות המשפחה לאורך זמן. חשוב לי לציין כי הפחתת מס המשקיעים ב-3% לא תהווה במקרה הזה שיקול מכריע האם לרכוש או לא לרכוש כעת את הדירה, אך אין ספק שזה יסייע".

רז שרייבר, סמנכ"ל השיווק של קבוצת אלמוג הבונה בין השאר בתל אביב, הרצליה, יבנה, שוהם, מודיעין ועוד, אומר מסכים כי "המשקיעים העיקריים שאנחנו רואים בימים אלה הם המשפחה הישראלית הסטנדרטית שרואה בדירה נכס לטווח ארוך ומשקיעה כאפיק פנסיוני שיספק לה ביטחון והכנסה כחלופה להשקעות פיננסיות אחרות שנפגעו בעקבות המשברים האחרונים , ושבעתיד ניתן גם יהיה למכור אותו בתשואה יפה".

שרייבר אומר כי פרויקט בולט של הקבוצה אשר המשקיעים מזהים אותו כהזדמנות הוא אלמוג כרמל מערב בחיפה, פרויקט התחדשות עירונית רחב היקף הכולל את מגדלי המגורים הגבוהים בעיר, הממוקם במרחק מאות מטרים מהים ועם נוף לים מכל הדירות.

שרייבר אומר כי הרוכשים בשכונה מגיעים הן מתוך העיר והן מחוצה לה – "חיפאים מעוניינים לרכוש קרוב לבית, במקום שהם מכירים ושיהיה להם קל להגיע אליו, להשכיר, וגם לצפות לעליית ערך ודאית במכירת הנכס. המשקיעים שמגיעים מחוץ לעיר אוהבים את הפוטנציאל הנובע מהקרבה לים, ובאופן כללי מחפשים שכונות שיש בהן אפשרות להשבחה גבוהה, כמו במקרה זה של שכונה ותיקה במיקום מצוין שעוברת התחדשות מקיפה שתשנה אותה לחלוטין. לצד הפרויקט שלנו בשכונה קיימים שני פרויקטים גדולים נוספים של התחדשות עירונית, וכולם יחד מעלים משמעותית את ערך הנכסים בשכונה".

על 4 משקיעים

דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלים של חברת דרא שיווק נדל"ן, חילק את המשקיעים לארבעה סגמנטים עיקריים: משקיעים צעירים רוכשי דירה ראשונה, משקיעים סדרתיים, משקיעים לצרכי פנסיה שרוכשים דירה שנייה\שלישית ותושבי חוץ.

"נהוג לחשוב על משקיע נדל"ן כעל איש עסקים בעל הון, בעל יכולות כספיות גבוהות וכו', אבל בפועל הוא יכול להיות רווק או זוג צעיר מחוסרי דיור, עם הון עצמי מינימלי, והם מפרידים בין רצונם להתגורר בתל אביב או בעיר מרכזית אחרת לבין נכונותם לרכוש דירה ולהשכיר אותה. רבים מהצעירים עשו סוויץ' בראש והפרידו בין הרצון שלהם להתגורר במיקום כלשהו לבין רצונם לרכוש נדל"ן, והמדיניות הקלוקלת של שר האוצר הקודם כמו גם מחירי הדיור היקרים, גרמה לרבים מהם לרכוש דירה להשקעה בחו"ל ולהמשיך להתגורר בשכירות בתל אביב או בפתח תקווה. הצעירים האלה הם משקיעי נדל"ן שאנחנו רוצים שירכשו כאן בישראל ולא יברחו לשווקים זולים בחו"ל.

"הסגמנט השני הם המשקיעים הסדרתיים – אנשי עסקים ובעלי מקצועות חופשיים שמצליחים לייצר מדי שנה-שנתיים מספיק הון עצמי כדי לקנות דירה עם משכנתא. הסגמנט השלישי הם בדרך כלל מקבוצת הגיל השלישי, חלקם חברים במועדוני צרכנות כמו 'חבר' והם רוכשים דירה להשקעה שתייצר הכנסה פסיבית לפנסיה. "הסגמנט הרביעי הם תושבי החוץ החוזרים לשוק הישראלי – בעיקר מאז פריצת מגפת הקורונה. מדובר באמריקאים או אירופאים שמכינים אלטרנטיבה בישראל על כל צרה שתבוא ותתרגש על העולם. הדתיים שבניהם מחפשים דירות בירושלים וביו"ש. החילוניים בתל אביב ולאורך רצועת החוף של ישראל".

לדברי עוזי עבדה, סמנכ"ל שיווק בחברת גרופין, המתמחה בייזום וביצוע פרוייקטי תמ"א, "המשקיעים אלו אנשים פרטיים, רובם פנסיונריים, שחושבים על היום שאחרי, מבקשים לרכוש נכס מניב לטובת העתיד. מחפשים תשואה בטוחה לכסף, הם פוחדים משוק ההון הלא יציב והמענה עבורם הוא בנדל"ן".

דירות נופש

יפה סדן (צילום: יח"צ)

לדברי יפה סדן, סמנכ"לית השיווק והמכירות בחברת יוסי אברהמי, "אילת מטבעה מושכת אליה משקיעים רבים, שרואים בנכסים בעיר השקעה משתלמת. בפרויקטים שאנו בונים ומשווקים באילת אנחנו מוכרים דירות שמתאימות לכל סוגי המשקיעים: דירות סטודיו, דירות 2 ו- 3 חדרים, דירות נופש ועוד. המשקיעים הרוכשים בפרויקטים מגוונים: בין אם אלה המשקיעים הקלאסיים, שרוכשים דירה קטנה להשקעה ומשכירים אותה לטווחים קצרים או לטווח הארוך, דבר משתלם במיוחד לאור התשואות באילת, שבמיוחד כאשר מדובר בדירות להשכרה לטווח קצר, הן גבוהות במיוחד. ישנם גם משקיעים שהם תושבי חוץ, בעיקר יהודים, שרוכשים דירה שמשמשת אותם כדירת נופש ובשאר הזמן היא מושכרת. לאחרונה שמנו לב למגמה שגם משפחות צעירות רוכשות דירה באילת כדירה שנייה שמהווה דירת נופש".

השפעת הקורונה

לדברי הילה מילר, סמנכ"לית השיווק של חברת מ.אביב: "בעקבות הקורונה נוצר מהפך בהעדפות המשקיעים. ברוב המכריע של המקרים הינה לדירות "מיוחדות" דוגמת פנטהאוזים, דירות גן ודירות גדולות עם מרפסת גדולה במיוחד, מה שיאפשר ישיבה באוויר הפתוח גם בימים טרופים אלה.

לדברי מילר, עיקר המשקיעים בפרויקט "לב העיר" בירושלים מגיעים ממערב אירופה ובמיוחד מצרפת, שוויץ וכן מארצות הברית. כשהשילוב של "דירה בארץ הקודש" ובמיוחד בירושלים, יחד עם הקורונה והאנטישמיות בחו"ל, מעניקים לרוכש הן תחושת שייכות והן תחושת בטחון לעתידם. מילר מדגישה כי ברוב המקרים הרוכשים אינם קונים למטרת מגורים מיידית, אלא כשהשקעה עם תשואה של 3-4 אחוזים. כך למשל דירת 4 חדרים בעלות 2.4 מיליון שקלים מניבה שכירות של 6,800 שקלים, עם אופציה חשובה מבחינתם למגורים אפשריים בעתיד הקרוב או הרחוק.

דן גינגיס (צילום: אלדר שיווק)

הכנסה פאסיבית וארוכת טווח

דן גינגיס, סמנכ"ל שיווק ומכירות אפריקה ישראל מגורים: "באופן מסורתי מאז ומתמיד גם עבור מי שמחזיק בהון קטן, השקעה בנדל"ן לישראלים נתפסת כאחד האפיקים האטרקטיביים להשקעה מבחינת התשואה והביטחון שהיא מספקת. היא נתפסת כדרך הנכונה ליצור הכנסה קבועה פאסיבית וארוכת טווח וכהזדמנות לצבור את ההון הנדרש לרכוש דירת מגורים. ולכן בתנאי השוק הקיימים, קניית דירה נתפסת כאפיק השקעה אטרקטיבי למשקיע הישראלי המתכנן את צעדיו לקראת גיל הפרישה כמו גם מעניינת שכבות נוספות באוכלוסייה. כדוגמת אלה המתגוררים בשכירות באזור המועדף על ידם ובוחרים להשקיע באזור אטרקטיבי פחות ולו רק, שיחזיר להם את ההשקעה מהשכירות ויאפשר להם לחסוך לדירת המגורים המבוקשת".

לצד זאת, מוסיף גינגיס, "כפי שקרה בעבר, מאז הקמת המדינה ועד היום,  לאחר משברים רבים בהיסטוריה התעצם נושא העלייה לישראל בקרב הקהילות היהודיות ברחבי העולם. וכך גם, משבר הקורונה, יביא עימו גל של תושבי חוץ שיבקשו לעלות לישראל  לצד ישראלים רבים המתגוררים בחו"ל ומרגישים את הרצון לחזור הביתה ולרכוש דירה בישראל".

לדבריו, משפחות רבות מאנגליה, צרפת, בלגיה ודרום אפריקה מגלות עניין רב בעיר נתניה. אחת מהערים האטרקטיביות ביותר בישראל שהפכה למוקד משיכה למבקשים לגור קרוב לרצועת החוף: "אם בעבר תושבי החוץ חיפשו דירות קטנות להשקעה או נופש בלבד לאחרונה אנו עדים להתעניינות גוברת של משפחות לדירות למגורים מרווחות בפרויקט "מגדלי סביון סיטי", המוקם בלב העיר המתחדשת והתוססת, עם בונוס נחשק: מגורים בפרויקט המשקיף לרצועת ים כחולה ובמרחק הליכה רגלי קצר למקומות אסטרטגיים בעיר. מה שמאפשר להשאיר את הרכב בחניה כי הכל נמצא במרחק הליכה. הפרויקט כולל 4 מגדלי יוקרה הגבוהים ביותר בסביבתם בעיצובו של האדריכל הנחשב חיימי שניידר. שני מגדלים לכיוון מזרח בני 24 קומות, ושני מגדלים לכיוון מערב בני 26 קומות הכוללים 388 יח"ד בנות 4-5 חדרים ומיני פנטהאוזים ופנטהאוזים".

בגינדי החזקות כבר הורידו את מס הרכישה

לדברי  סמנכלית השיווק של גינדי החזקות, רוני טננבאום, הורדת מס רכישה ע״י האוצר הוא מהלך ראשון במעלה בהזרקת חמצן לשוק הנדלן שמניע במובן מסויים את כל כלכלת ישראל: "בגינדי החזקות, עד כדי כך מאמינים במהלך שכן הורדנו את מס הרכישה מהדירות עוד לפני החלטת הממשלה".

רוני טננבאום (צילום: יח"צ)

האם ניתן לאפיין את המשקיעים?

טננבאום: "בפרוייקטים המרכזיים של גינדי החזקות לא ניתן למצוא מכנה משותף למשקיעים. אנו מכירים זוגות צעירים שמשתמשים בכספי החתונה לרכישת דירה להשקעה ראשונה אצלנו, משקיעים מבוססים שרוכשים נכסים במספרים דו ספרתיים במהלך אחד או אפילו עובדים בחברה שמשקיעים את כספם בפרויקטים שהם עצמם מקימים ועל כך איני יכולה להגיד שיש פסיפס מסויים של משקיעים חוץ מהרצון להשיג עסקה מעולה הרבה לפני שהשוק מדביק אותה וזה משהו שתמיד היה נכון לגבי משקיעים".

לדבריה, דירה להשקעה בישראל, על פי כל התחזיות, לא תרד בערכה, "בישראל בכלל ובאיזור המרכז בפרט, האוכלוסייה גדולה הרבה יותר מהיצע הדירות ועל כך נראה שנמשיך לראות עליית מחירים, גם אם סולידיות ביחס לשוק ההון". טננבאום מסבירה כי משקיעים ורוכשים פרטיים זהים מבחינת מיסוי. ההבדל המרכזי הוא בין קניה ע״י חברה וקנייה ע״י בנאדם פרטי. מס הרכישה זהה בין שני הסוגים למרות שעבור אדם פרטי, השקעה נחשבת רק החל מהדירה השניה וכאשר בחברה, זה חל כבר מהדירה מהראשונה. בנוסף,  אדם פרטי ישלם מעל תקרת המינימום מס הכנסה של 10% מדמי השכירות ובשלב מסויים מס הכנסה מלא (מהנכס העשירי ומעלה לרוב), כאשר בחברה תמיד ישלם 25% מס חברות. מס שבח זהה לשני סוגי הרוכשים.

טוב לדעת
נגישות