Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

האם תמה התמ"א? יזמים וועדי בתים מאיצים היום פרויקטי תמ"א 38

בחברת מכלול המתמחה במימון חוץ בנקאי של פרויקטים בתחום המגורים מציעים ליזמים ולוועדי הבתים שירות שהוא לא רק פיננסי

איילת רוסק מנכ"לית ומבעלי חברת מכלול | צילום: הדר יואביאן

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, באוקטובר 2022, תמ"א 83 – תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה תשנה את פניה וחוקי המשחק ישתנו. ניתן להתווכח לגבי יעילותה של התוכנית, אבל בפועל במסגרת התוכנית חוזקו או נבנו מחדש אלפי דירות בישראל ושיפרו לאין שיעור את סביבת המגורים של בעלי הדירות ואת ערכי הנכסים שבבעלותם ללא השקעה מצידם.
תמ"א 38 במתכונתה האחת (1/38) נועדה לחזק בניין בודד בפני רעידות אדמה. במסגרת פרויקטים כאלה חודשה המעטפת של הבניין, הלובי, גרם המדרגות והשטחים המשותפים, נוספה מעלית וכל בעלי הדירות זכו גם לתוספת בנייה של ממ"ד ומרפסת שמש. בתמורה לכך, היזם זכה לבנות עוד 2.5 קומות בראש הבניין ולמכור את הדירות בשוק החופשי. בתמ"א 2/38, כמו בפינוי בינוי, הבניין נהרס ובעלי הדירות קיבלו דירה חדשה בבניין מודרני.
מנהל התכנון החליט לבטל את התוכנית בגלל מספר סיבות, התנגדות הרשויות המקומיות לתוכנית שלא היתה בסמכותם, הקושי של הרשויות לממן תשתיות מתאימות בשכונות שעברו התחדשות מבלי לגבות היטלי השבחה מהפרויקטים ואי יעילותה לחיזוק מבנים בפריפריה.
ירון בלנק מבעלי חברת מכלול העוסקת במימון וליווי פרויקטים למגורים, מציין כי ליזמים ולבעלי הדירות יש היום חלון הזדמנויות לקדם פרויקטים במסגרת תמ"א 38 ולהגיש בקשות להיתר בנייה עד לחודש אוקטובר 2022. על מנת לצלוח את החסמים הכרוכים בקידום הפרויקטים ולעמוד בזמנים מוטב להתקשר עם גופים בעלי ניסיון מוכח בקידום פרויקטים של התחדשות גם על מנת ליזום פרויקטים חדשים וגם על מנת לחלץ פרויקטים שמתעכבים בגלל חסמים כאלו או אחרים. יש כיום מאות פרויקטי תמ"א 38 בישראל הנמצאים בשלבים שונים טרם בקשת ההיתר, תהליכים שהחלו להתקדם בקרב בעלי דירות וועדי בתים מול עורכי דין, אדריכלים, יזמים וגופי מימון אך הם נעצרו מסיבות שונות וזקוקים לגוף מחלץ.

מכלול – לא רק ליווי פיננסי מעולה

חברת מכלול הוקמה ע"י אורי פז, לשעבר מנכ"ל בנק ירושלים והיום שותף מנהל בקרן פנינסולה, איילת רוסק שניהלה את סקטור ליווי בנייה בבנק ירושלים וירון בלנק בעל השליטה בקבוצת גלים.
החברה מתמחה במימון חוץ בנקאי של פרויקטים למגורים. החברה באמצעות שותפות עם חברת כלל ביטוח ופיננסים מעניקה חבילת מימון הכוללת את כל מרכיבי המימון הנחוצים ליזמים בתחום הבניה למגורים, לרבות השלמת הון, אשראי בכיר וערבויות חוק מכר. היקף פעילות אשראי במכלול הנו כמיליארד שקלים הפרוסים על למעלה מ 150 פרויקטים כאשר הפרויקט הצפוני ביותר ממוקם בקריות והדרומי ביותר נמצא בעיר אשדוד.
איילת רוסק מנכ"לית ומבעלי חברת מכלול מציינת כי בתקופה של חוסר ודאות כמו תקופת הקורונה, בולט היתרון שלנו במכלול ביכולת לספק פתרונות גמישים ומהירים מתוך היכרותנו רבת השנים עם הענף. היכולת לזהות סיכונים ולנטר אותם. בחודשי הקורונה הראשונים המערכת הבנקאית עצרה כמעט לגמרי מתן אישורים לעסקאות נדל"ן חדשות, ויזמים שעבדו מול הבנקים נתקלו בפחות גמישות. במכלול בניגוד לכך, המשכנו לאשר ולממן עסקאות חדשות וקיימות, תוך התאמת התנאים לתוספת הסיכון.
מכלול מאפשרת ללקוחות המערכת הבנקאית לגוון את מקורות המימון שלהם ומציעה להם חבילות מימון תחרותיות, יצירתיות ומקצועיות מאוד. התהליך במכלול אורך זמן קצר בהרבה מזה של המערכת הבנקאית, הגמישות גדולה בשיעור ניכר והבירוקרטיה נמוכה עשרות מונים.
"למרות הביטול הצפוי של תמ"א 38, בשטח ניכר שיש יותר ויותר פרויקטים שיוצאים לדרך, כאשר יזמים רבים מנסים היום להאיץ פרויקטים בתחום תמ"א 38 לפני שהתוכנית תפוג וגם בגלל המהירות היחסית למימושם. הודות לפעילות של חברת מכלול, מימון הפרויקטים כבר לא מהווה חסם בשוק, ואשראי חוץ בנקאי בהחלט נותן מענה מקיף ומקצועי לפרויקטים המורכבים של התחדשות עירונית".

טוב לדעת
נגישות