Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

ברשות להתחדשות עירונית מעריכים שהשיא עוד לפנינו

חיים אביטן יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מסביר מדוע אנחנו עומדים לפני תנופת תכנון אדירה לחידוש פניה של ישראל

פרויקט תמ"א 38 (צילום: יח"צ)

שנה וחצי לאחר הקמתה, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מפרסמת דו"ח לסיכום ההתחדשות העירונית 2018 אשר כולל, בין היתר, נתונים לגבי מכירות דירות בהתחדשות עירונית, דירוג של הערים המובילות בהתחדשות עירוני וכן נתונים לגבי עמידה ביעדי הממשלה
מהדו"ח עולה למשל כי אחת מכל שבע דירות חדשות בישראל נמכרת במסגרת תכניות של התחדשות עירונית, נתון אשר מדגיש את החשיבות ההולכת וגדלה של תהליכי ההתחדשות העירונית ואת הצורך בהסדרת הפעילות בתחום על ידי גורמים דוגמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית.

הרשות הוקמה על ידי המשלה מכוח חוק בשנת 2016 ככלי נוסף לקידום יעדיה של התכנית האסטרטגית לדיור 2040, אשר צופה כי אוכלוסיית המדינה תכפיל את עצמה בעוד כ-20 שנה. כדי למנוע משבר דיור – במיוחד לאור המחסור בקרקעות מדינה לבנייה חדשה יש להרחיב את היקפי הבנייה לגובה, במקביל לחיזוק ולמיגון של המבנים הישנים, אשר הוקמו כמעונות לעולים החדשים בשנות ה-50 וה-60. הרשות מחולקת לשלושה אגפים: אגף מדיניות וחקיקה, אגף תכנון, ואגף קשרי קהילה – אשר מתמקד בליווי חברתי של הדיירים בפרויקטים של התחדשות

חיים אביטן (צילום: שלומי אמסלם)

עירונית. יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, מספר בריאיון על המבנה, ההישגים והתוכניות לעתיד.

מהן המנהלות להתחדשות עירונית ומדוע הן כל כך קריטיות בפרויקטים של התחדשות עירונית?
"בשנה החולפת, במקביל להקמת הרשות הקמנו כ-30 מינהלות חברתיות עירוניות ברחבי הארץ שמטרתן ליווי וארגון הדיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית מרגע ההתאגדות של נציגות הדיירים ועד לקבלת הדירה החדשה. בנוסף, המנהלת מהווה גם כתובת ליזמים מול הרשויות".

אביטן מוסיף כי "את המינהלות הקמנו כשהבנו כי האתגר הראשון והמשמעותי ביותר להנעת תהליך התחדשות עירונית הוא רתימת הדיירים, אשר מעוניינים, ובצדק, לוודא כי לא יפסידו את הנכס הכלכלי המשמעותי שלהם – את ביתם. המנהלות מלוות, עורכות כנסי הסברה, מסייעות בבדיקת תנאי החוזים ומגדילות את הוודאות עבור כל הצדדים לעיסקה. במקביל יזמנו חקיקה המסדירה את זכויותיהם של בעלי הדירות והיזמים, כמו 'חוק המארגנים' למשל. פרסמנו גם 'הסכם מדף' אשר מסייע לדיירים להבין אילו סעיפים חייבים להופיע בהסכמי פינוי בינוי ואנו מקדמים הסכמים דומים לעסקאות של תמ"א 38".

יצירת תשתית תכנונית

מה לגבי תכנון?
"אנחנו יודעים שללא תוכניות לא יהיו פרויקטים. ולכן אנו פועלים כדי ליצור וודאות באמצעות יצירת תשתית תכנונית להתחדשות עירונית בכל רחבי הארץ. לשם כך, הקצינו בשנת 2018 סכום של כ-50 מיליון שקלים מתוך התקציב השנתי, שעומד על כ-80 מליון שקלים, לתכנון".
"בפרויקט של פינוי בינוי למשל אנו זקוקים למליוני שקלים רק עבור תכנון הפרויקט והתשתית הסביבתית. ברשויות המקומיות יש בעיות תקציביות ואני, כראש עיר לשעבר, מכיר מקרוב את הצרכים השוטפים ויודע כמה קשה לראש עיר להחליט שהוא מקצה מיליונים כל שנה רק עבור תכנון, על חשבון תקציבי החינוך, הרווחה והתרבות. הממשלה הבינה כי היא צריכה להקצות משאבים ורשות ממשלתית שתוכל לממן ולפקח על ביצוע התכנון, שבלעדיו לא יוכלו להתקיים פרויקטים בהתחדשות עירונית. אני רואה בהתחדשות העירונית משימה לאומית וצדק חברתי ובמקביל הענקת פתרון ומענה למיגון מפני טילים והגנה בפני רעידות אדמה. לא אתפלא אם בעתיד הקרוב יוחלט על הקמתו של משרד ממשלתי ייעודי לתחום ההתחדשות העירונית עם תקציב מתאים אשר יאפשר לשר להוביל את פרויקט חידוש פניה של ישראל בעשורים הקרובים", מסביר אביטן.

ומה חלקם של היזמים?
"בסופו של דבר מבצעי הפרויקטים אלו היזמים, בשיתוף עם הדיירים – בעלי הנכס, ועל כן אנחנו ברשות רואים אותם כשותפים מלאים לתהליך. תפקידנו לייצר עבורם את הוודאות התכנונית וגם את הכדאיות הכלכלית לגבי הפרויקטים, במיוחד באיזורי פריפריה גאוגרפית וחברתית".
לאחרונה נשמעו טענות באשר לתמ"א 38, על כך שעבר זמנה?

"התמ"א לא מתה, התמ"א טובה כשהיא מגיעה באריזה כוללת של תוכנית התחדשות עירונית. האג'נדה שלנו היא להוביל תכנון של שכונות ורבעים שבהם מאות ואלפי דירות, ולא להתמקד ברמת הבניין הבודד. ניקח את כל השכונה, נתכנן אותה מחדש, נדאג לתשתיות, למבני הציבור, בית כנסת, גנים. תופרים את חליפת ההתחדשות המתאימה לצרכים באותה השכונה והעיר. אז אפשר בתוכנית כזו להשאיר גם כמה בניינים שיעברו תמ"א 38 ולא רק בניינים בפינוי בינוי, לא נפסול זאת".

לסיום, תחת איזה משרד תרצה להיות בקואליציה?
"אני שמח לגלות שהעומדים בראש משרדי הממשלה השונים מבינים את חשיבות ההתחדשות העירונית כמשימה לאומית, מבינים שכאן ההווה והעתיד של המדינה ושזהו הכלי המרכזי להתמודדות עם אתגרי הדיור. לא חשוב לנו היכן נהיה, כל עוד המשרד שיקבל אותנו יפעל להקצאת המשאבים הנדרשים לעשיית הצדק החברתי האמיתי שהרשות שלנו מקדמת".

טוב לדעת
נגישות