Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

"ברגע שהגיעו תוצאות הבדיקה – ידעתי שאני חייבת להציל את חיי"

ליסה כהן, מנכ"לית ומייסדת עמותת ברכה, פועלת כבר למעלה מעשור להגברת המודעות לחשיבות הבדיקות לאיתור מוטציות גנטיות המעלות משמעותית את הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים

ליסה כהן (צילום: Liat Kuttner)

דמיינו שתוכלו לקבל היום מידע שיציל את חייכם בעוד מספר שנים – מידע שיבהיר לכם כי אתם עלולים, בסיכון די גבוה, לחלות בסרטן. את המידע הזה פועלת ליסה כהן להפוך לנגיש עבור כל אדם במדינת ישראל – וגם מחוץ לגבולותיה.

ליסה כהן, מנכ"לית ומייסדת עמותת ברכה, הפועלת להגברת המודעות לסרטן תורשתי ותמיכה בקהילת הנשאים ונשאיות המוטציה בגן BRCA, הקימה את העמותה לפני למעלה מ-10 שנים בעקבות מות אמא ואחותה מסרטן השד.

כהן, ילידת בריטניה, מספרת כי לאחר שאמה ואחותה נפטרו, היא גילתה גוש בשד, והופנתה לבדיקה. "בזמן שעשיתי את הביופסיה היתה לי תחושה פנימית שגם אם עכשיו התוצאה תהיה שלילית – מתישהו אני אחלה". התוצאה אכן היתה שלילית אבל כהן, כאמור, לא היתה רגועה. עם התחושה הפנימית הזו היא הלכה, חקרה, בדקה ושאלה והבינה שאכן ישנן מוטציות גנטיות שונות המעלות משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן השד וסרטן השחלה, ושניתן לגלות אותן בבדיקה פשוטה יחסית. "למרות ניסיונות ההרגעה של הרופאים, דרשתי לעשות את הבדיקה, וזו העלתה שאני נשאית המוטציה הגנטית בגן BRCA", היא מספרת. "הבנתי שניתן היה להציל את אחותי. היא חלתה אחרי שאמנו חלתה, ואם היו מפנים אותה לעשות את הבדיקה הגנטית היו מגלים שגם היא נשאית ואולי מצילים את חייה".

כהן החליטה בעקבות הגילוי לעשות ניתוחים מניעתיים. "אני אם חד הורית ל-3 ילדים וידעתי שאני חייבת להציל את החיים שלי. וכך, בשנה אחת איבדתי את אמי, אחותי, וחלקים ממני" היא אומרת.

מתוך ההתמודדות הלא פשוטה הזו, נולד הרעיון להקים את עמותת ברכה. כהן, שרצתה להכיר את הנושא לעומק, השתתפה בכנס מיוחד של עמותה אמריקאית המקדמת את הגברת המודעות לתחום, ונדהמה מחוסר הידע בישראל. "חזרתי לארץ עם תחושת שליחות, עם הבנה כי ידע הוא כוח, ושלכל אדם צריכה להיות הזכות לדעת אם הוא או היא נשאים של מוטציה גנטית שעלולה לסכן את חייהם", היא אומרת.

כיום, מדי שנה מאובחנות בישראל מעל ל-300 נשים בסרטן השחלות וכ-5,000 מאובחנות בסרטן השד. מי שנושאת מוטציות בגנים BRCA1,2 היא בסיכון גבוה לפתח סרטן שד (סיכון של כ-87%, פי 7 יותר מהאוכלוסייה הכללית) וסרטן שחלות (סיכון של כ-50%, פי 30 יותר מהסיכון באוכלוסייה הכללית). מוטציות בגנים אלו נמצאו גם כמגבירות את הסיכון לחלות בסרטן הלבלב וסרטן הערמונית.

"1 מכל 40 יהודים נושא את המוטציה, לכן חשיבות איתור המוטציות כה קריטי. בנוסף, ל-50% מנושאי המוטציה אין סיפור משפחתי של סרטן ולכן הסיכוי כי יופנו לבדיקה לגילוי הנשאות – קטן", אומרת כהן. כיום, מי שבמשפחתם יש סיפור משפחתי של סרטן שד או שחלה יכולים לפנות לעמותת ברכה ולעבור בדיקה גנטית המאתרת 4,000 מוטציות בגנים BRCA1,2 ועוד מוטציות נוספות ב-23 גנים אחרים. כחלק מפעילות העמותה ניתן לבצע את הבדיקה המורחבת במעבדה בארץ במחיר מוזל.

הפעילות הענפה של העמותה במהלך השנים באה לידי ביטוי במגוון דרכים נוספות: הודות לפעילות נמרצת של העמותה נכנסה לסל התרופות תרופה לטיפול בנשאיות BRCA שחלו בסרטן שחלות. כמו כן, העמותה מקיימת כנסים במרכזים רפואיים ברחבי הארץ, בהם רופאים מתחומים שונים מספקים את המידע העדכני ביותר בתחום, והיא יוזמת פעילויות נוספות להגברת המודעות בקרב הקהל הרחב באמצעות פרסום, אירועים ומיזמים שונים. כמו כן מספקת העמותה תמיכה טלפונית ובמסגרת קבוצות תמיכה לנשאים ולנשאיות. בשנים האחרונות התרחבה פעילות העמותה מחוץ לגבולות הארץ וכיום היא פועלת גם בברזיל ובקניה.

הודות לפעילות נרחבת זו זכתה כהן לאורך השנים בפרסים שונים ביניהם אות נשיא המדינה למתנדב לשנת 2015, The Spirit of Empowerment Award from FORCE, USA ועוד.

הפעילות הרבה של העמותה נושאת פרי – כהן מציינת כי המודעות בקרב הציבור לחשיבות האיתור המוקדם של המוטציות נמצאת בעלייה משמעותית, כמו גם מספר הניתוחים המניעתיים – כ-60% מהנשאיות הבריאות בוחרות לעשות ניתוחים אלו.

"המטרה שלנו היא להציל כמה שיותר חיים", אומרת כהן, "השאיפה שלנו היא שכל אדם יהיה מודע לאפשרות לבצע בדיקות גנטיות, ולהשלכות שעשויות לתוצאות הבדיקות האלו על עתידו ועתיד ילדיו. כך עזרנו לאלפי משפחות עד כה ונמשיך לעשות זאת גם בעתיד".

טוב לדעת
נגישות