Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

בצוותא – המודל לבניית שכונות חדשות בישראל

חברת שפיר, הבונה את השכונה השיתופית הראשונה בישראל, מתחייבת לקצר את זמן הבנייה של שכונה חדשה בישראל ב-7 שנים לפחות. יתרון נוסף הוא באפשרות להעניק ערך מוסף לתושבי השכונה ולחזק את הקהילתיות

הדמיית שכונת בצוותא של שפיר הנדסה בחריש (צילום: viewpoint)

בעשור האחרון נבנו מספר שכונות ענק ברחבי המדינה. השיטה בכולם זהה – מכרזי קרקע, יזמים זוכים במספר מגרשים, הרשויות מקדמות את בניית מבני הציבור ורשות מקרקעי ישראל מפתחת את התשתיות של השכונה. כמובן שהסנכרון בין כולם לא מלא, מכיוון ולכל גוף סדרי עדיפויות משלו.
היזם מנתח את המשמעויות לפרויקט שלו ספציפית ודואג להבליט בשיווק את היתרונות לעומת המתחרים. הרשות המקומית בונה את גני הילדים, בתי הספר והמתנ"ס השכונתי בהתאם לתקציב ורשות מקרקעי ישראל אמורה לסלול ולהכין את התשתיות לשכונה לבניית המגורים. ריבוי הגורמים וסדרי העדיפויות השונים מובילים לתוצאה ששכונה חדשה בישראל נבנית תוך כ-10-15 שנים. תהליך איטי ומסורבל.
במהלך 2017 החליטו במשרד הבינוי לנסות שיטה חדשה ופרסמו מכרז "תכנן ובנה" ראשון מסוגו. בדצמבר 2017 זכתה חברת שפיר במכרז שבמסגרתו היא יוזמת, מתכננת ובונה את כל שכונת בצוותא בחריש בבת אחת ובזמן קצוב של 40 חודשים. בצוותא תכלול 1,519 יח"ד ב-86 בניינים, שני בתי ספר יסודיים, 11 כיתות גן, מרכז מסחרי, מתנ"ס, אולם ספורט ומגרש ספורט משולב. כיום בצוותא נמצאת בבנייה מתקדמת כאשר שנה וחצי אחרי הזכייה במכרז מרבית הבניינים נמצאים כבר בגמר שלד.
"בשיטה החדשה אין בעיית סנכרון וסדרי עדיפויות", מסביר ארנון וולסקי, מנהל פרויקט בצוותא בחברת שפיר. "אנחנו יודעים לתזמן את חיבור תשתית הביוב לבניינים, מועד אספקת ציוד התאורה לרחובות ובמקביל לעבוד על ריצופי הבתים והתקנת מערכות הבטיחות בלובי הבניינים. כשיזם אחד אחראי להכל הוא יודע לסנכרן את כל הגופים ולייצר יעילות גבוהה מאוד. לא בכדי חצי שנה אחרי קבלת היתרים עשרות בניינים נמצאים כבר בסיום שלד".

מכרז "תכנן ובנה"

יתרון משמעותי נוסף במכרז "תכנן ובנה" הוא היכולת להעניק בידול וייחודיות לשכונה שלמה ולאו דווקא לפרויקט בודד בתוך השכונה. זו הסיבה שחברת שפיר השיקה את בצוותא – השכונה השיתופית הראשונה בישראל. טלי כהן, סמנכ"לית השיווק והמכירות בשפיר, מסבירה כי "תצורת המכרז של 'תכנן ובנה' יצר הזדמנות שבו ניתן לתכנן שכונה שלמה ולצקת לתוכה תוכן אמיתי לסביבת המגורים של התושבים ויצירת מתחמים שיתופיים".
בשכונה נבנה מרכז מצוינות והעשרה לרווחת התושבים. המרכז יספק לילדי השכונה מקום לקיום שיעורי העשרה, חוגים, פעילויות, סדנאות ושטחי לימוד משותפים. כמו כן יוקם חלל אירועים שיתופי לעריכת ימי הולדת, בר מצווה ועוד לתושבי השכונה. תוקם גינה שיתופית בה יעמדו לרשות תושבי השכונה ערוגות משפחתיות, כלי גינון, אמצעי השקיה, ומחסן שיתופי שיופעל בכל ימות השנה על ידי התושבים עצמם.
בנוסף תעמיד שפיר לרשות דייריה חללי עבודה עם מגוון שירותים: עמדות עבודה, אינטרנט אלחוטי, מטבחון ועוד. כלי שיתופי נוסף הוא בהעמדה לטובת תושבי השכונה, חנות שיתופית במרכז המסחרי שתבנה ב"בצוותא".
לדברי כהן, "השיטה הזו שבה נבנית שכונה שלמה בידי יזם אחד מספקת מענה לאחד מהקשיים הגדולים ביותר שיש לרוב לדייר הראשון שמתאכלס בשכונה חדשה. כיוון והבנייה נעשית במקביל לכל מבני השכונה: מגורים, ציבורי ומסחרי, כל הדיירים החל מהדייר הראשון ייהנו מכלל השירותים של השכונה מיומה הראשון ולא ייאלצו לגור באתר בנייה למשך זמן רב. זה יתרון עצום שמקל מאוד על כלל התושבים בשכונה".

טוב לדעת
נגישות