Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

בני ברק: 7,600 יח"ד בשכונות חדשות ובהתחדשות

ביוזמת ראש העיר אברהם רובינשטיין, לאחר קפאון ושנים של מצוקת דיור, נראה שבני ברק עומדת בפני תנופת בנייה, במסגרת שכונות חדשות, פינוי בינוי של שכונת פרדס כץ הותיקה וקאנטרי חדש

מרכז העסקים ה-BBC, בני ברק ביזנס סנטר (צילום: יח"צ)

העיר בני ברק נחשבת לאחת הערים הצפופות בישראל. העיר משתרעת על 7,000 דונם במרכז הארץ ומתוגררים בה 207 אלף תושבים, כלומר 33 נפש לדונם. לאחר שנים של מצוקת דיור, נראה שהעיר עומדת בפני תנופת בניה גדולה, במסגרת ייבנו בתוך מספר שנים 4,600 יח"ד בשכונות חדשות ובהמשך, יתווספו עוד כ-3,000 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית בשכונת פרדס כץ הותיקה.

אברהם רובינשטיין (צילום: יח"צ)

אברהם רובינשטיין ראש עיריית בני ברק שמוביל את המהפיכה העירונית מספר כי התוכנית הגדולה וגם זו שקרובה ביותר למימוש, היא תוכנית ותמ"ל 1045, או תב"ע 572, הכוללת 2,100 יח"ד, 1.2 מיליון מ"ר תעסוקה ו-350 דונם פארק.

התוכנית, על שטח של 1,500 דונם בצפונה של בני ברק, על ציר אם המושבות-רחוב ששת הימים ומבצע קדש, כבר מאושרת ונמצאת בהליכי פיתוח ובניה. 1,075 דירות ראשונות שווקו במסגרת פרויקט מחיר למשתכן וכבר נבחרו קבלן זוכה – ארזי הנגב.
לדברי רובינשטיין: התוכנית היא חלק ממתחם בן 1,500 דונם שבו רשות מקרקעי ישראל נתנה לבני ברק באמצעות החברה הכלכלית בני ברק, מיליארד שקל לעבודות פיתוח. במהלך 2020 הוא מוסיף, ישוווקו את יתר היחידות בפרויקט ואכלוסה צפוי במחצית 2023.
לדבריו, "כבר הוצאנו מכרז ראשון בהיקף עבודות של 100 מיליון שקל עבודות עפר, בו זכתה חברת אוליצקי שכבר עובדת. בקרוב יצאו מכרזים בהיקף של למעלה מ-300 מיליון שקל לביצוע תשתיות עיליות".

מי הם הדיירים הזוכים במכרז למשתכן?
"למעלה מ-50% היו בני מקום. על פי תנאי המכרז היה חובה להקצות 20% מהדירות בלבד לבני מקום, אבל כך היתה ההתפלגות של המתעניינים. צריך לזכור כי זו בכל זאת שכונה בציביון דתי ולכן משכה בעיקר קהל מתוך העיר. זו בעצם השכונה הדתית הגדולה ביותר שנבנית במרכז מזה שנים. היא כוללת 40 דונם מוסדות ציבור, בתי ספר וכו'".

קאנטרי חדש

כחלק מפיתוח השכונה, נבנה במתחם פארק מטרופוליני בן 350 דונם, על גדות הירקון, אשר יהיה קרוב לאיזור התעסוקה של בני ברק. הפארק יתן מענה, מאמין רובינשטיין למצוקת השטחים הירוקים והפארקים בעיר והוא מספר כי הוא גדול יותר, למשל, מפארק רעננה. הפארק יכלול, בהסכמת רבנים, גם קאנטרי קלאב וגם מתקני ספורט ושטחים ירוקים, כמו הפארקים המובילים בישראל.
לפי דברי ראש העיר בני ברק, ר' אברהם רובינשטיין, העירייה מתכננת את הקמתה של הבריכה הציבורית הראשונה במימון עירוני בשטחי בני ברק. לא ייאמן, והפלא יהיה כפול: גם בריכה לגברים וגם אחת נפרדת לנשים, וכולן בגודל הנחשב אולימפי. 'בגודל תקני', מדגיש רובינשטיין, משום שבבני ברק אין תחרויות ספורט ושחייה. אכן. הצדק עמו.

מדרום לשם, בצמוד לכביש 4, מול שכונת אם המושבות, מתוכננת שכונה נוספת. מדובר ב-135 דונם של קרקע בבעלות רשות מקרקעי ישראל, עליה ייבנו כ-900 יחידות דיור. יהודה מורגנשטרן מנכ״ל החברה הכלכלית של בני ברק מספר כי התוכנית נמצאת בבדיקות לפני הוראה להפקדה בועדה המחוזית. יש לה נקודת השקה עם ותמ"ל 1045 וגם שם, הוא מספר, יבוצעו עבודות פיתוח בהיקף של 300 מיליון שקל, כאשר מודל השכונה דומה – גם כן עם פארק גדול.

תוכנית שלישית היא תב"ע ברחוב הירקון. התב"ע ההיסטורית היתה תב"ע 580, היום זו תוכנית חדשה של 1,466 יח"ד שמקודמת במחוזית ונמצאת בשלבי התנגדויות.
התוכנית משתרעת על קרקע מינהל בהיקף של כ-100 דונם, בצפון מערב בני ברק, סמולרחוב הירקון. מורגשטרן מסביר כי החברה הכלכלית קיבלה את המתחם לטיפולה בשנת 2010, כאשר על השטח התגוררו כ-100 אנשים לא מוסדרים, חלקם פולשים, חלק דיירי עמידר וכו'.
עד כה פונו בפועל כרגע מהתושבים, כאשר באיזורים שפונו, כבר הוקמו בניינים חדשים בתב"ע מקומית, זאת לצד הישורת האחרונה של תוכנית ל-1,466 יח'ד. התוכנית, הוא מספר, תכלול 38 דונם בבניינים והשאר כבישים, שטחים ירוקים וכו' – כלומר 60% תומכי ציבור.

התחדשות עירונית בפרדס כץ

תוכנית גדולה נוספת בעיר, היא התוכנית להתחדשות עירונית של כל שכונת פרדס כץ. תוכנית זו היא חלק מחזון ראש העירייה לחיבור העיר הותיקה מדרום לז'בוטינסקי, עם העיר החדשה שמצפון לו – אותן שכונות חדשות, כאשר ההתחדשות העירונית היא הכלי המרכזי לחיבור כל איזורי העיר.
העירייה מקדמת את התוכניות להתחדשות עירונית באמצעות החברה הכלכלית שמונתה לשמש כמנהלת להתחדשות עירונית של עיריית בני ברק.
מורגנשטרן מספר כי לצורך הפרויקט מכינים תב"ע שתחלק את השכונה ל-10 מתחמים של התחדשות במסגרת אחוד וחלוקה. המטרה היא לחדש את השכונה כך שתשתלב עם העיר הישנה ועם השכונות החדשות.
התכנון, הוא מסביר, מותאם לעיר, שבה לא בונים יותר מ-6 קומות ומאידך, רמת המינוע בה נמוכה מאוד – רק 24% מבתי אב הם בעלי רכבים פרטיים. לכן, הוא קובע, זו עיר שהולכים בה הרבה מאוד ברגל ואופי העיר בהתאם, כמו כפר, יש דגש על עסקים שכונתיים, שבילי הליכי נוחים וכו'. סה"כ, מדובר על תוספת של כ-3,000 יחידות דיור במסגרת פינוי בינוי.

ממשיכים להשקיע בתעסוקה

לצד מהפיכת הדיור, בעירייה מבינים כי המשך פיתוח איזור התעסוקה, חיוני כדי לאפשר את התפתחות העיר.
מגדלי משרדים ענקיים שמכסים את שמי בני ברק כבר 'מפרנסים' את קופת העירייה ומעבירים את תקציבה באופן חלק, ועוד אחד עשר נוספים בשלבי תכנון ובנייה שונים.
והקשר ברור: עיר כמו בני ברק אינה יכולה להתקיים על הארנונה של תושביה. אך כשלצד הבינוי מתקדם גם אזור משרדים מכניס, אין כל בעיה לקדם כל מיזם עירוני ציבורי שהוא. בנוסף, ראש העירייה וגם קודמיו, נקטו בצעד מחוכם: מרבית ההקצאות למבני ציבור, נמצאים בשטחי הצפון המסחריים או על גבול השכונה החדשה, ובכולם העירייה משתתפת בבינוי הקומות הראשונות.
המטרה: הותרת החנייה וקומות המסחר התחתונות כגורם מכניס קבוע לקופת העירייה. גם מול יזמים שקיבלו היתרים ל-800% משטח המגרש, חתכה העירייה 10% שישמשו לה להקצאות ציבוריות ולמקורות הכנסה, בהתאם למיקום המגרש ולאטרקטיביות שלו.
בשטחי המסחר והתעסוקה שבאזור מגדלי המשרדים – שכאמור יהיו נפרדים מאזורי המגורים, מעודדת העירייה בעלי אולמות ולחבור לשורה של אולמות שכבר פעילים בהצלחה רבה כבר כיום באזורי התעסוקה המתחדשים בצפון העיר. בכך, גם אזורי התעסוקה יהיו פעילים בשעות הלילה במרבית ימות השנה, והרווח המשני הוא לתועלת תושבי העיר הוותיקה: בכך, מאמינים בעירייה, יעברו מן העולם הפקקים הענקיים שנוצרים דרך קבע ברחובות הצרים והצפופים בגזרת עזרא-שלמה המלך-כהנמן, כשכמעט כל האולמות הגדולים בעיר מתרכזים באזור אחד בעיר בלבד.

חניון ציבורי לתושבי מתחם ה-BBC

לצד הצלחת מתחם BBC, בעירייה מודעים למצוקת החניה באיזור, בעיה מוכרת במתחמי תעסוקה. לכן, החלו בהקמת פרויקט חניון עירוני במתחם חניון דן.
זו יוזמה שגם משרתת מטרה ציבורית וגם בעלת ערך מוסף כלכלי נאה. מדובר בחניון קרקעי בהיקף של 1,200 מקומות חניה, ב-4 מפלסים, המוקם על ידי חברת מנרב שזכתה במכרז להקמתו.

"זר שיגיע לעיר בני ברק בעוד מספר שנים. יראה עיר מפותחת של חיי תורה ומסחר שוקקים כאשר העיר הוותיקה לצד שכונות הצפון החדשות והמתחדשות, הפארק הענק ומגדלי המסחר הקיימים ושיבנו בקרוב מהווים מארג קסום של עיר מודרנית המהווה את אחת הערים המובילות המשמשות כדוגמא ומופת בגוש דן בפרט ובישראל בכלל לשילוב ראוי ואיזון נכון של מגורים, לצד תעשייה ומסחר", מסכם הרב רובינשטיין את חזונו הקורם עור וגידים והופך אט אט למציאות בשטח.

טוב לדעת
נגישות