Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

בחזית המהפכה הירוקה

בעשור האחרון מתרחשת בעולם מהפכה של ממש עם מעבר הדרגתי לתאורות לד חסכוניות בחשמל כמו גם ייצור חשמל באמצעות פאנלים סולאריים; מדינת ישראל הציבה לעצמה כיעד ליישר קו עם העולם בתחומים האלו, ובחזית העשייה נמצאת קבוצת ח.י. הוותיקה

מערכת סולארית ביתית בכפר ורדים (צילום: יח"צ)

משבר מכליות הנפט הפוקד לאחרונה את מימי המפרץ הפרסי תוך חשש מהתנגשות צבאית בין איראן לארה"ב מדגיש ביתר שאת את החשיבות העצומה שיש בפיתוחן של אנרגיות מתחדשות המהוות אלטרנטיבה לנפט, פחם או מזוט. אחת החברות המובילות את ענף האנרגיות המתחדשות  בישראל הינה קבוצת ח.י. אשר הקימה בשנים האחרונות אשכול אנרגיה, תחתיו פועלות שתי חברות בת של הקבוצה – ח.י. פתרונות חכמים העוסקת בהתייעלות אנרגטית בתחום התאורה וח.י. סולגל אנרגיה העוסקת בתחום המערכות הסולאריות. "הן סולגל והן ח.י. פתרונות חכמים מעניקות ללקוחות את כל הדרוש להם החל ממיפוי הצרכים האנרגטיים, דרך התכנון והתאמת הפתרונות הייעודיים וכלה במכירה, בהתקנה, אינטגרציה ובליווי הטכני לאורך חיי פעילות המוצרים שלנו," אומר אמיר שכטרמן, מנכ"ל אשכול חברות האנרגיה בקבוצה.

בוא נתחיל דווקא בתחום המערכות הסולאריות. המדינה יצאה לאחרונה בקמפיין המעודד התקנת פאנלים סולאריים. מדוע זה כה חשוב?
"המדינה החליטה ליישר קו עם מדינות מתקדמות בעולם ששמו להן למטרה לעשות שימוש הולך וגובר באנרגיות מתחדשות המאופיינות בידידותן לסביבה ובייצורן הזול יחסית. נכון להיום כושר הייצור של אנרגיות מתחדשות עומד על 4.5 אחוז ממשק האנרגיה הישראלי והמדינה שמה לה ליעד להגדיל את ההיקף הזה ל-10 אחוזים עד שנת 2020, ל-13 אחוזים עד שנת 2025 ול-17 אחוזים עד שנת 2030. על מנת להגיע ליעד הזה המדינה יצאה בקמפיין בו היא מעניקה תמריצים ללקוחות פרטיים וללקוחות מסחריים היכולים לעשות שימוש בגג הבית או הבניין שלהם שלהם לצורך ייצור חשמל משמש."

היכן אתם נכנסים לתמונה?
"סולגל אנרגיה היא החברה המובילה כיום בהתקנת פאנלים סולאריים ללקוחות פרטיים והיא חולשת על 25 אחוז משוק ההתקנות הביתיות."
לדברי שכטרמן התקנת פאנל סולארי רווחית מאוד עבור הצרכנים שכן במידה ויהיו להם עודפי חשמל הם יוכלו למכור אותם לחברת החשמל במה שניתן להגדיר כתחנת כח בזעיר אנפין. "המדינה מציעה ללקוחות הפרטיים לרכוש מהם חשמל למשך 25 שנים בתעריף של 48 אגורות לקוט"ש כך שהחשמל יכול לשמש לא רק לצרכים הביתיים אלא אף להפקת רווחים כספיים של ממש", הוא מסביר. "מה שצריך בסך הכל הוא גג רעפים או גג שטוח עליהם ניתן להתקין את הפאנלים."

כמה עולה להתקין מערכת על גג בית פרטי?
"מחירה של מערכת סולארית ביתית ממוצעת עומד על כ-60 אלף ש"ח כאשר החזר ההשקעה נע בין 6-10 שנים, בהתאם לגודל הגג."
לאחרונה נכנסה סולגל אנרגיה גם לתחום המסחרי והמוסדי והיא משווקת ומתקינה מערכות סולאריות על גגות, בתי ספר, גני ילדים, מבני עירייה, מבני תעשייה וכיו"ב. "אנו נמצאים כעת לפני השלב הבא במהפכת האנרגיות המתחדשות", אומר שכטרמן "ובמסגרת השלב הזה ייכנסו לשימוש מצברי ESS בהם ניתן יהיה לאחסן את החשמל שהמערכת הפיקה ולהשתמש בו בשעות ללא שמש. זה יקרה כיוון שבשלב מסוים המדינה תפסיק את האסדרה הקיימת והמחיר של 48 האגורות לקילו וואט יירד. על מנת שהחשמל לא ילך לאיבוד, הלקוחות יוכלו לאחסן אותו במצברי ה-ESS."

מה החזון שלכם בתחום המערכות הסולאריות?
"מטרת העל שלנו היא להנגיש את הטכנולוגיה הזו לכל בית בישראל ולהגדיל את היקף הפעילות. למגזר הפרטי יש את הצרכים המיוחדים שלו וסולגל יודעת לספק באמצעות שירותיות גבוהה, ידע רחב, ניסיון ואמינות שנצברו במשך למעלה מ-10 שנות פעילות."

תאורת מתחם הספורט החדש ברעננה (צילומים: יח"צ)

התמחות בתאורה חכמה

תחום נוסף בו עוסקת קבוצת ח.י. הוא כאמור תחום התאורה החכמה אותו מובילה בקבוצה חברת ח.י. פתרונות חכמים. במסגרת זו מספקת החברה פתרונות תאורת לד חסכונית ללקוחות מוסדיים ומסחריים. "בדיוק כמו בסולגל גם ח.י. פתרונות חכמים מהווה עבור הלקוח ONE STOP SHOP וזה כולל את מיפוי התאורה הקיימת במקום, ניתוח הוצאות החשמל בגין התאורה, בחינת עוצמת התאורה ואיכותה ולאחר מכן תכנון תאורת לד חסכונית על פי צרכי הלקוח וההוצאה החודשית הרצויה בגין חשמל עבור תאורה."

שכטרמן מציין כי החברה הוקמה במטרה לספק ללקוחותיה פתרונות תאורה מתקדמים תוך מתן דגש על חיסכון באנרגיה ושיפור איכות האור. "החברה מספקת מענה היקפי ומלא לפרויקטים שונים בתחום תאורת ה- LED. פתרונות התאורה של החברה מאפשרים מעבר לסביבה ירוקה וחסכונית על ידי התאמה והפחתה משמעותית של צריכת האנרגיה המביאים לחיסכון כללי של עד 80% בעלויות החשמל של התאורה בארגון", הוא אומר, "החברה מאפשרת ללקוחותיה ליווי ומתן פתרון מלא משלב תכנון הפרויקט, ההתייעלות האנרגטית, אינטגרציה, התקנה, תחזוקה ושירות בתחומי תאורת חוץ, תאורת רחוב ותאורת פנים. מבחינה מקצועית אנו מעסיקים את מיטב העובדים בתחומי תכנון התאורה, תפעול הפרויקטים, התקנות ואינטגרציה וכ-30 אחוזים מעובדינו הם מהנדסי חשמל המתמחים בתחום התאורה".

מיהם לקוחות החברה?
"קהל הלקוחות שלנו מורכב משני פלחים עיקריים – לקוחות עסקיים ולקוחות מוסדיים. בלקוחות עסקיים הכוונה לחברות, ארגונים, קניונים, אזורי תעשייה, מרכזים לוגיסטיים וכיו"ב ובלקוחות מוסדיים הכוונה היא למשטרה, בתי חולים, צבא, עיריות, רשויות מקומיות, רשויות אזוריות, בתי ספר, משרדי ממשלה ועוד."

במהלך שנות פעילותה ביצעה החברה פרויקטים רבים בהיקפים של מיליוני שקלים אשר חסכו ללקוחותיה עלויות חשמל במעל ל-50 אחוז, שיפרו את איכות האור והקטינו משמעותית את עלויות התחזוקה. כך בין השאר ביצעה החברה את החלפת כל גופי התאורה בקניון עזריאלי רמלה, החלפת כל גופי התאורה במכללה למנהל, החלפת כל גופי התאורה בסניפי מקדולנד'ס בישראל, החלפת כל גופי התאורה ביישובים סביון, ירכא ושגב שלום, החלפת גופי התאורה בסניפי רשת H&O ,שדרוג והארת שטחים בנמל חיפה, החלפת כל גופי התאורה ברציפי הפריקה והאחסנה של מספנות ישראל והחלפת כל גופי התאורה ברחובות ובמוסדות החינוך בעיר אריאל ובעיריית טמרה. החברה עובדת מול כל העיריות הגדולות בארץ ושכטרמן נחשב לאחד היועצים המובילים בישראל לענייני מעבר ללד כחלק מתהליך הצמיחה של "ערים חכמות".

מהם אחוזי החיסכון וזמני החזר ההשקעה הממוצעים בהסבה לתאורת לד?
"בתאורת פנים, החיסכון בחשמל עבור התאורה נע בין 60 אחוז ל-80 אחוז. על מנת לסבר את האוזן, אם נניח שלקוח היה רגיל לשלם 100 אלף ש"ח בחודש על חשבון חשמל בתאורת פנים, לאחר ההסבה הוא ישלם 35 אלף ₪ בלבד. זהו כמובן הבדל עצום. זמן החזר ההשקעה עבור הלקוח הממוצע שמדליק תאורה בין 10-12 שעות ביממה הוא פחות משנתיים, שזהו זמן קצר ביותר עבור החזר ההשקעה. יש מקומות כמו חניונים בהם התאורה דולקת 24/7 שבהם זמן החזר ההשקעה אף קצר יותר ועומד על פחות מחצי שנה. בתאורת חוץ, כמו למשל בכבישים או ברחובות הערים, החיסכון בחשמל מגיע ל-55 אחוז בממוצע וזמן החזר ההשקעה הוא 5.5 שנים."

מה היתרונות הגדולים שלכם מול המתחרים?
"ראשית, איכות גופי התאורה שאנחנו מספקים. כחברה בת של קבוצת ח.י. אנחנו מספקים ללקוחותינו את גופי התאורה האיכותיים ביותר בעולם. שנית, אנחנו מהווים ONE STOP SHOP עבור הלקוחות כי אנו גם משווקים אבל גם מספקים שירות ואחריות לכל אורך התקופה, כך שיש ללקוחות כתובת אחת לאורך כל הדרך ושלישית, אנו מציעים גמישות כספית רבה ומציעים ללקוחות אפשרות לשלם לנו מכספי החיסכון השנתיים שהם יחסכו בצריכת החשמל."

לאתר החברה לחצו כאן
טוב לדעת
נגישות