Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

בונים כבר היום את פארק עסקים של העתיד

פארק העסקים החכם של קיסריה מתפרש על כ-3,500 דונם וכולל כבר למעלה מ-850 אלף מ"ר בנוי. המנכ"ל וסגן יו"ר החברה לפיתוח קיסריה מסבירים מה סוד הצלחתו

מבנה אופק 10 בפארק העסקים החכם של קיסריה (צילום: אסף פינצ'וק)

פארק התעשייה והעסקים החכם של קיסריה מתפרש על פני כ-3,500 דונם ויש בו כבר כמעט מיליון מ"ר בנוי, מה שהופך אותו לאחד הפארקים הגדולים והמבוקשים בישראל.
המבקר בפארק אינו יכול להתעלם מתנופת הבנייה שהחברה לנכסי קיסריה והחברה לפיתוח קיסריה – זרועות הביצוע של קרן אדמונד דה רוטשילד – מייצרות בו, וכל זאת במטרה לעמוד בביקושים הגואים מצדם של חברות ויזמי היי טק, תעשיינים וחברות המפעילות מרכזים לוגיסטיים ומערכות איחסון חכמות.
בפארק קיסריה פועלים ללא הרף ובאמצעים טכנולוגיים פורצי דרך על מנת ליצור סביבה עסקית ואנושית (אקו-סיסטם) מהמובילות בעולם. סביבה ייחודית זו מאפשרת לחברות הפועלות בפארק לחסוך במשאבים, להעניק לעובדיהן איכות חיים, לדאוג לאיכות הסביבה – וכל זאת תוך שהן מאמצות סטנדרטים בינלאומיים. לא פלא ששניים מהאקזיטים הגדולים ביותר שנרשמו בישראל בשנים האחרונות נזקפו לזכות שתי חברות הפועלות בפארק.

מהו סוד ההצלחה?
מיקום הפארק? הנגישות שלו? ניהול פרו-אקטיבי וייזום על ידי חברה פרטית? סביבה מטופחת? קהילת עסקים פעילה? כנראה כל אלו גם יחד. כדי לנסות לפצח את הסוד, פגשנו את מיקי קליגר, סגן יו"ר החברה לפיתוח קיסריה והחברה לנכסי קיסריה, ואת מיכאל כרסנטי, מנכ"ל החברות, לשיחה מיוחדת למוסף.

כיצד אתם מאפיינים את האקו-סיסטם של פארק העסקים החכם של קיסריה?

מיקי קליגר (צילום: עומרי מירון)

מיקי קליגר: "המאפיין הבולט מבחינתנו של האקוסיסטם בפארק הוא כמובן ההון האנושי: 230 חברות המעסיקות למעלה מ-12,000 עובדים שמגיעים לכאן כל בוקר. בהרבה מובנים, הפארק הוא ביתם השני ואנו עושים כמיטב יכולתנו על מנת להעניק לעובדים אלה סביבת עבודה שירותית וייחודית.
"אפשר לציין בסיפוק, כי במיקום מושלם בין תל אביב לחיפה יצרנו כאן בשנים האחרונות ריכוז מרשים של מרכזי פיתוח בינלאומיים של תאגידים גלובליים מובילים בתחומם ושל חברות ישראליות הנמצאות בחזית התעשייה והטכנולוגיה, שמייצאות המון גאווה.

"מרכיבים נוספים באקו סיסטם הם מערכות החינוך של הרשויות המקומיות הסמוכות אל הפארק, שנהנות מפירותיו בהשקעה ישירה שלנו בהן, והתושבים של רשויות מקומיות אלו שמקבלים הזדמנויות לפרנסה ולתעסוקה – בין אם בחברות התעשייתיות שאנו גאים בהן או באחת מתוך 140 חברות ההיי והביו טק שקיימות בפארק. בעיניי, אין שום סיבה שבעולם שתושב הסביבה ייסע מדי בוקר במשך שעתיים לתל אביב על מנת להתפרנס בכבוד.

"כמו כן אנו גאים בקשר שלנו עם בית החולים האזורי "הלל יפה", ועם מוסדות אקדמאיים שונים, ובעיקר אנו גאים בקשר הישיר שלנו עם פורומים שונים בפארק במסגרת "שולחנות עגולים", החל מפורום המנכ"לים, שאת כל אחד מהם אנו מכירים באופן אישי, ועד פורום מנהלות משאבי אנוש וכדומה".

בועה של מצוינות?
קליגר: "מי שמכיר את ההיסטוריה והעשייה ה"רוטשילדית" במדינת ישראל, יודע שזוהי ממש לא בועה ולא אירוע חד פעמי אלא מופע מתמשך בהקמתה של מדינת ישראל ובהתפתחותה. החזון של משפחת רוטשילד והמחויבות שלה למדינת ישראל טובה יותר – נותרו כשהיו. תחת החזון הזה אנחנו מחויבים לפעול ולעשות ב "סטנדרט קיסריה" ולוודא שאנו מעצימים את כל בעלי העניין בכל מרחב שבו פועלת קרן אדמונד דה רוטשילד – הקרויה ע"ש מייסד הפארק, ומהווים מאיץ כלכלי לאזור כולו. באופן זה, לרבות מהחברות בפארק יש זיקה למכוני מחקר, לבתי חולים ולאוניברסיטאות בארץ, ושפע התעסוקה האיכותית שבמקום מהווה מעצים דמוגרפי, המושך לאור עקיבא ולכלל היישובים בסביבה אוכלוסייה משכילה ובעלת הכנסה פנויה שמעשירה אף היא את הכלכלה האזורית".

או שעושים בסטנדרט גבוה או שלא עושים בכלל

מיכאל כרסנטי  (צילום: הדס שאול)

מיכאל כרסנטי, אתה מנכ"ל הזרועות הביצועיות של קרן אדמונד דה רוטשילד – החברה לפיתוח קיסריה והחברה לנכסי קיסריה, שהן שתי החברות שמתפעלות, בין השאר, את הפארק. "פארק חכם" זו סיסמה שיווקית או שיש כאן באמת משהו מעבר?

כרסנטי: "החברות פועלות תחת האסטרטגיה ארוכת השנים והעקבית של משפחת רוטשילד: 'או שעושים ובסטנדרט גבוה או שלא עושים בכלל', ועל כן 'הפרחת סיסמאות' לא יכולה להיות תוכנית עבודה עבורנו. הפארק שלנו 'חכם', בין היתר, כי הוא מנוהל בכל היבט ברמה הטכנולוגית הגבוהה והעדכנית ביותר שקיימת. המאיצים הטכנולוגיים משמשים אותנו גם בניהול ופיתוח פארק העסקים וגם בעבודת ההנדסה, התשתית והקמת המבנים שלנו. זהו נדבך מרכזי ביכולת שלנו להשיג יתרון תחרותי, להיות יעילים ולהעניק שירות מעולה לדיירי הפארק – הלקוחות שלנו, במינימום תשומות. צורת ההפעלה החכמה והייחודית של הפארק זיכתה אותנו במקום הראשון ובהגדרה כ'חבילה האטרקטיבית ביותר' מכל פארקי התעשייה והעסקים בישראל עבור חברות ההי טק בישראל. כך, עלות השכירות במבנה היי-טק אצלנו – ברמת מעטפת, נעה בסביבות ה-45-50 שקלים למ"ר בממוצע ועלות שכירות לשטחי אחסנה במרלו"ג נעה בין 40 ל-45 שקלים למ"ר בממוצע.
בנוסף, אנו חוסכים לחברות ולדיירים בפארק מיליוני שקלים, במצטבר, בעלויות החשמל המים, בפינוי האשפה והן אפילו זוכות להנחות משמעותיות בפרמיות הביטוח שלהן".

וכל כך למה?
כרסנטי: "כי אנחנו רואים כל תנועה בפארק – ביום ובלילה ובכל מזג אוויר, ויש אצלנו אפס גניבות. כי מערך השליטה החכם שלנו – הקוקפיט, מתריע בזמן אמת על כל נזילת מים, ממקסם את יעילות ניצולת תאורת הלד והרחוב שהתקנו בפארק. בקרוב מאוד מרכז השליטה שלנו גם יפקח על חלוקת הגז הטבעי כמקור אנרגיה נקי שכבר מגיע לחברות ולמפעלים בפארק.

"שאלת אותי מה הסוד – לוקיישן? נגישות? ניהול פרו-אקטיבי ויוזם? סביבה מטופחת? קהילת עסקים פעילה? ואני אומר לך – הכל ביחד, תוך הקפדה על תפעול יעיל, רזה ובעיקר נגיש. הגישה השירותית שלנו היא one stop shop. כל מה שכל דייר צריך בקשר להתנהלות העסק שלו – הוא ימצא אצלנו בכתובת אחת – בקוקפיט. אנחנו מטפלים בכל – מא' ועד ת': שטחים להשכרה מכל סוג וגודל, חשמל ואנרגיה, מים וסיבים אופטיים לאינטרנט מהיר, ביטחון ואבטחה, קשר לשווקים חדשים בארץ ובחו"ל, ממשקים עם משקיעים ועם גופי ממשל, תכנון ורגולציה וכמובן כל שירותי המעטפת – החל בסניף בנק וסניף דואר, מסעדות ובתי קפה וכלה במסלולי ריצה ואופניים ואפילו גני שעשועים לילדים.

"סל השירותים שמעניקות החברה לנכסי קיסריה והחברה לפיתוח קיסריה ומנהלת הפארק לחברות, ליזמים ולעובדים כאן הוא המקיף ביותר בישראל, ומבחינת רמת השירות, המנכ"לים של החברות הפעילות כאן ועובדיהם מזכים אותנו בעקביות בציון נדיר של 93% שביעות רצון, שנה אחר שנה.
מאחר שאנחנו כאן כדי להישאר, אנחנו משקיעים ללא הרף בשדרוג התשתיות ומבטיחים שהאקו-סיסטם החכם שיצרנו כאן ימשיך להעניק לכל יזם את המעטפת הנדל"נית המתאימה לו ולצרכיו. האסטרטגיה הניהולית הפרו-אקטיבית שלנו מאפשרת לחברות כאן להתמקד בפיתוח העסקים שלהן, בין אם מדובר בתאגיד בינלאומי ששוכר מאיתנו מבנה משרדים שלם, תעשיין שבנינו עבורו מרלו"ג אוטונומי בשטח של 50,000 מ"ר לאחסנה אוטומטית בגובה של 35 מטר ובין אם זה לקוח, שכרגע, משכיר אצלנו רק עמדה בחלל עבודה משותף במרכז העסקים של REGUS או OPENVALLY .

הקוקפיט. מרכז השליטה והבקרה החכם של פארק התעשייה והעסקים של קיסריה (צילום: משה רוזנטולר)

האקו-סיסטם החכם שיצרנו בפארק העסקים של קיסריה, כולל כבר 9 מרכזי מו"פ בינלאומיים ומגוון חברות שהתחילו כסטארט-אפ ונרכשו ע"י תאגידים גלובליים; חברת , למשל, מפעילה בפארק את מרכז המו"פ שהקימה CISCO בפארק, מפתחים שבב חדש שצפוי להפעיל את אינטרנט העתיד. תאגיד הענק הסיני FOSUN שכר באחרונה מבנה שלם בקמפוס גרניט עבור מרכז החדשנות העולמי של חברת הדגל שלו למכשור רפואי קוסמטי – "אלמה לייזר", שצמחה בפארק עוד משלב הסטארט אפ, בטרם נרכשה על ידם. הסטארט-אפ הישראלי הבאנה לאבס נרכש לאחרונה ע"י ענקית השבבים האמריקאית intel באקזיט ענק של 2 מיליארד דולר ומזור רובוטיקס נרכשה ע"י מדטרוניקס שצומחת נפלא ושוכרת כעת מאתנו את מרבית קמפוס האשל שרק לאחרונה קיבל טופס 4.
אקו-סיסטם חכם לא מתבטא רק בהיי טק אלא גם במרכזים הלוגיסטיים הכי משוכללים שהקמנו בתפירה עילית – "TAILORMADE" ללקוחות כמו דלתא, פריץ, וורט, חברת התרופות רוקח ומקס שלאחרונה הכפילה את השטח המושכר במרלו"ג השיתופי שהקמנו כאן לכ-10,000 מ"ר. כל אחד מהלקוחות הללו אתגר אותנו בפרוגרמה הנדסית ייחודית – וקיבל בדיוק את המבנה הייחודי שביקש.
בסיבוב שעשינו בשני חלקי הפארק נראה שאתם לא מסתפקים בקיים.

כרסנטי: "ממש לא. כפי שראית, כמענה לביקוש אנו מממשים אסטרטגיה של צמיחה והגדלת הפורטפוליו של החברה לנכסים שכבר עומד על כמעט 200,000 מ"ר של מבנים בעלי טופס 4 שמושכרים ב–100% תפוסה.
"לאחרונה אישרנו ביחד עם לשכת התכנון המחוזית מסמך מדיניות תכנונית חדשה לפארק. הגדלנו בכמעט 800 דונם נוספים את שטחי הפארק, הגדלנו את זכויות בנייה מ-75% ל–200% ותתאפשר עלייה לגובה של עד 35 מטר.

"בדיוק עכשיו אנו נמצאים בשלבי ביצוע של פרויקטים של כמעט 100,000 מ"ר נוספים בהשקעה של למעלה מ-650 מיליון שקלים: אנו מקימים שני קמפוסים של היי-טק ומשרדים – קמפוס גרניט בהיקף של 32,000 מ"ר שכבר מקבל טופס 4 ושני שליש ממנו כבר מושכר וקמפוס הרכבת בהיקף של כ- 40,000 מ"ר שצפוי לקבל היתר בניה עד סוף השנה. בנוסף, אנו מקימים גם מרלו"ג ענק ומתקדם עבור לקוח בינלאומי ידוע מאוד, שלצערי אני עדיין מנוע מלחשוף.
"במקביל אנחנו מקפידים גם להמשיך ולשדרג את חווית העובד בפארק, מקימים שתי מסעדות נוספות, משדרגים את תשתיות הכבישים, שבילי האופניים, החנייה והפנאי לרווחת עובדי הפארק".

משרדי דלתא והמרלוג המשוכלל של החברה (צילום: עוזי פורת)

אי אפשר שלא לשים לב שאתם מדברים על הפארק כ"בייבי" שלכם…

קליגר: "בנדל"ן יש, כידוע, משמעות רבה לניסיון ולהתמחות ולהכרה יסודית וטובה של האזור שבו אתה פועל. אנו מכירים כל פסיק של הוראות התב"ע ומנהלים קשרי עבודה מצוינים עם הממשקים בגופי התכנון והבנייה במרחב".
כרסנטי: "הדבר מאפשר לנו ליישם אסטרטגיה של ערך מוסף ושל ביצוע הנדסי מהיר ואיכותי של המבנים שאנו מקימים בהתאמה מלאה לכל תוכנית של לקוח, מאתגרת ככל שתהיה. הכל מבוצע "בסטנדרט קיסריה" ובקצב חסר תקדים.

כשהתב"ע מאושרת – הקרקע זמינה וכאמור, ההתמחות שלנו בכל הליכי התכנון, הרישוי והבנייה מאפשרת קבלת היתר הבנייה בתוך חצי שנה מיום קבלת הפרוגרמה מהלקוח. וכמו שאתה רואה, בתוך 12 עד 18 חודשים לכל היותר, הבניין מוכן לטובת השוכר".
באחרונה גוברת ההבנה שלנוכח העומס בכבישים רבים מעדיפים עבודה מהבית.

קליגר: "בעולם מושלם ברור שרוב המועסקים היו מעדיפים לעבוד מביתם, עם זאת בעולם האמיתי ההתמודדות מורכבת יותר. פארק התעשייה והעסקים החכם של קיסריה נהנה מנגישות גבוהה ונוחה במיוחד, ולא פחות חשוב – ההגעה לכאן והיציאה מכאן היא תמיד בניגוד לכיוון הפקקים. אנחנו נהנים מגישה מהירה לכביש 2, לכביש 4 ולכביש 6 ונמצאים במרחק של כ-40 דקות נסיעה סך הכל הן מת"א, הן מחיפה.

"יתרון נוסף הוא שבפארק ממוקמת תחנת רכבת פעילה ביותר, הנהנית מתדירות גבוהה של רכבות לאורך רוב שעות היממה. רכבות אלה משתלבות במערך ההיסעים של הפארק עצמו, שאותו מפעילה מנהלת פארק העסקים, שנותן כיסוי מלא של הפארק".

שני קמפוסים חדשים להשכרה

בשל הביקושים למשרדים ולמרלו"גים בפארק התעשייה והעסקים החכם של קיסריה, מקימה כעת החברה שני מתחמי היי טק נוספים בקרבת תחנת הרכבת של הפארק.
קמפוס גרניט כולל שלושה מבנים יוקרתיים עם חיפוי ובידוד ייחודיים, בגובה של 4 קומות ובשטח כולל של 30,000 מ"ר. הקמפוס מוקם בהשקעה של כ-150 מיליון שקלים.
רן אלישע, סמנכ"ל החברה לנכסי קיסריה הבונה את המתחמים החדשים בפארק, מציין: "בקמפוס גרניט הקפדנו על גמישות מקסימלית שתאפשר לשוכרים מתעשיות ההייטק והביו-טק להתאים את המבנה לצורכיהם, בעלות מינימלית. הקמפוס נבנה סביב פארק ירוק ומרווח שישמש את העובדים ואת המבקרים. הוא מציע פינות ישיבה מוצלות, חיבור wi-fi, שבילי הליכה סביב אגם מלאכותי, אמפיתיאטרון ומרחבי דשא להתכנסויות בטבע. בסמוך ל'קמפוס גרניט' תוקם מסעדה חדשה נוספת לרווחת עובדי הקמפוס, עובדי הפארק ותושבי האזור".
במקביל מקדמת החברה לנכסי קיסריה, גם את הליכי התכנון של הקמפוס השני – קמפוס הרכבת. המתחם החדש צמוד לתחנת הרכבת שבפארק הצפוני, והוא ישתרע על פני שטח של 45,000 מ"ר. צפויים להיבנות 3 מבנים בני 6 קומות עם חנייה תת קרקעית, המיועדים למשרדים, מעבדות וחדרי ישיבות במפרט טכני עשיר עם גמישות להתאמת המבנה לצורכי כל לקוח. בקומות הקרקע של הבניינים המשוכללים יפעלו מתחמי מסחר ושירותי ההסעדה.

טוב לדעת
נגישות