Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים חדש באתר: מגזין 'הירוק החדש' - כל הפרטים על תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל. לחצו כאן

בדרך אל ערי העתיד

התמורות שחלות על אוכלוסיית העולם מביאות מדינות להוביל מהלכים מרחיקי לכת, שישנו את המארג העירוני כפי שאנו מכירים כיום. במדינה כישראל נדרש כבר עתה שינוי מהותי בתכנון המארג העירוני. המתכננים במשרד V5 אדריכלים מציגים: כך תראה עיר העתיד

הבניין העתידי – מגורים משולבים במסחר, משרדים ומוסד ציבורי בחולון, תכנון: V5 (הדמיה: יח"צ)

ציפוף התושבים במרכזי האוכלוסין עתיד להוביל לשינוי משמעותי בתפישות העולם של הציבור ומומחים בתחום מתריעים כבר עשורים כי סביבת המגורים העתידית תהיה אינטנסיבית מאד: 'כיווני אוויר' יהפכו למצרך נדיר, הקשר של הרכוש הפרטי לקרקע יתנתק והקרקע תוקדש ברובה לציבור. קשה לחזות במדויק כיצד תיראנה הערים, אך דבר אחד ברור: הדרך למימוש החזון זרועה מהמורות רבות וכפי שזה נראה, רק מאמץ לאומי משולב, מנוהל בתיאום מלא בין הרשויות השלטוניות יאפשר להתמודד אתו.

"בנייני המגורים רק יוסיפו לגבוה עם השנים, יווצרו יותר ויותר בניינים רבי שימושים ובסופו של דבר יביא הציפוף ליצירת מגה-בניינים שיכילו את רוב הפונקציות העירוניות – מעין שכונות בזעיר אנפין, בהן ניתן יהיה לקיים את רוב הפעילויות של תושביהם", מעריך האדריכל ובונה הערים בני פרי, שותף ב-V5 אדריכלים, משרד המתמחה ביצירת סביבות מגורים עירוניות, תכנון מתחמי מסחר, תעסוקה וקהילה ועוסק מזה שנים רבות בהתחדשות עירונית בישראל.

"הבניינים יכללו, בנוסף למגורים, גם מסחר, משרדים ותעסוקה נקיה מבחינה סביבתית, שירותים אישיים, מקומות בילוי שעות הפנאי, מרכזי כושר גופני וספורט, מוסדות חינוך, בתי כנסת ודיור מוגן. בעתיד – רובע עירוני יהיה מורכב ממספר בתי-שכונה. כך ניתן לרכז מאות אלפי תושבים על יחידות שטח קטנות". הוא מוסיף.

אינטגרציה בין הדיירים

שותפים V5 אדריכלים. מימין: האדריכלים בני פרי, שלמה גנדלר, בני אנקשטיין (צילום: סאם יעקובסון)

לשיטתם של המתכננים במשרד V5 אדריכלים, בבנייני העתיד רבי השימושים, ידורו בכפיפה אחת צעירים וקשישים, משפחות ובודדים, בעלי מקצועות חופשיים ואנשי הצווארון הכחול. סביבת המגורים החדשה תאפשר יצירת אינטגרציה ושיתוף פעולה בין הדיירים: "הבניין עצמו ישמש מקור פרנסה לחלק מדייריו", מסביר אדריכל בני אנקשטיין. " לדוגמה: תפקיד האחראי על ניהול הבנין מטעם הדיירים, לרבות השכרה של דירות, שמירה על הבניין ואיסוף כספים יכול להיות מוטל על אחד הדיירים הגר בדירה המהווה רכוש משותף בקומת הקרקע, ששכרו ישולם בעצם הזכות למגורים בדירה שלו. דיירים אחרים יוכלו להפעיל בתשלום מועדונים משותפים בבניין לצורך קיום מפגשים חברתיים ואירועים משפחתיים של דיירים אחרים. או לנהל מוסדות מסחריים או ציבוריים המהווים חלק מהרכוש המשותף".
ומה יקרה לפקקי התנועה בסביבה הצפופה?
"למרבית הפלא תקטין צפיפות גבוהה את מספר כלי הרכב. בסביבה הצפופה יהיו כל השירותים מצויים בטווח הליכה", מסביר אנקשטיין. "ריכוז כל צרכי החיים בסביבה צפופה יקטין מאד את הצורך בשימוש בתחבורה, על כל חסרונותיה. התנועה הרגלית תאפשר הקטנת הזיהום בעיר ותשפר את הבריאות ואת איכות החיים של התושבים. התחבורה תוכל להצטמצם רק להעברת אנשים מרובע לרובע. בכך יתייתר הצורך ברכב מעוט נוסעים. רוב התנועה תוכל להתרכז במערכות תחבורה עתירות נוסעים".

תנאי הסף להצלחה

שותפים V5 אדריכלים. מימין: האדריכלים גיא כנען, טלי דראל, ומידד גנדלר (צילום: סאם יעקובסון)

לדברי אדריכל גיא כנען קיימים תנאי סף להצלחת הציפוף: "תנאי חשוב ומרכזי ליצירת חברה עירונית בריאה ומלוכדת שדואגת לצרכי הציבור הם חיי קהילה מגוונים. בניית קהילה שכזאת תתאפשר רק במידה ויינתנו לה שלושה תנאים הנדרשים לקיומה: מערכת חוקים ותקנות התומכים במטרותיה, מנגנוני אכיפה יעילים ותנאים פיסיים הולמים – המתבטאים בנוחות בשימוש, באחזקה ובתפעול מחד וביצירת תנאים מתאימים לשימוש על ידי הקהילה לצרכיה השונים מאידך. בתוך כך, מגה הבניינים חייבים להתקיים במשך שנים רבות על ידי טיפול ואחזקה בלתי פוסקים. כדי לתמוך בקיומה של קהיליית מגורים חזקה יש לחזק את כוחם של המנגנונים הוולונטריים- ועדי הבית. כל ועד בית חייב להיות מגובה במנגנוני אחזקה ותפעול מקצועיים חזקים".

איך זה יתבצע בפועל?
"יידרש חוק המסמיך אחראי אחזקה מטעם הדיירים ומחייב כל בניין בהעסקת מתחזק מקצועי", מסביר פרי. "החוק יחייב לתחזק כל בנין על פי הנדרש בתקן האחזקה של מכון התקנים ועל פי תכנית אחזקה רב שנתית. התקציב של כל בניין צריך להיות מבוקר ע”י רואה חשבון וצריך לכלול תקציב קיום הכולל ביטוח והפרשה לקרן פחת. תפקידו של ועד הבית הוא להצטמצם לביקורת והנחיה בלבד, בדומה לתפקידיה של מועצת מנהלים בחברה עסקית. זאת ועוד, כדי לעודד ריבוד של האוכלוסיה, יש לקבוע תמריצים כלכליים בשני מישורים: האחד – קביעת תעריף אחזקה נמוך לדירות שיוגדרו כ”בנות-השגה” והשני- פטור ממס על הוצאות אחזקת הבית לכל דיירי הבית המשותף.

"בתוך כך, כדי לנהל, לפקח ולבקר מיזם שכזה יש להקים רשות אחזקה ממלכתית: "זו עשויה להיות מבוססת על מנגנונים שהוקמו זה מכבר על ידי המדינה, כמו הרשות להתחדשות עירונית, למשל. בנוסף, יש להקים מנהלה עירונית שתפרוש חסותה על כל הבתים המשותפים בעיר, תנהל, תבקר ותפקח על המערכת ותייעץ לכל הזקוק לתמיכה ותאכוף את קיום החוקים והתקנות באמצעות הפיקוח העירוני".

התפתחות תרבות הפנאי

מגדל יוספי. תכנון: V5 אדריכלים (הדמיה: יח"צ)

תרבות הפנאי עתידה עתידה להתפתח גם היא באופן משמעותי, זאת עקב הזדקנות האוכלוסיה והתפתחות האוטומציה שתאפשר להקטין את מספר שעות העבודה ולהגדיל את מספר שעות הפנאי. "מוסדות הפנאי ישתלבו באופן אינטגרלי בשכונות המגורים", מסביר האדריכל שלמה גנדלר. "בתוך כך מתחמי כושר, גלריות משחקים וכיו"ב יהפכו לחלק מהמבנים המשולבים. גם אצטדיונים ואולמות ספורט יהפכו לחלק בלתי נפרד מהסביבה הבנויה ויהוו מתחמים לשימושים רב תכליתיים בכל שעות היממה וימות השבוע".
באילו אופנים?
"ניתן לדוגמה לפתח מתחת ליציעיו של אצטדיון שדרת בתי קפה, מסעדות, אזורי בילוי וחנויות, בעוד שהחלל המרכזי שלו יכול לשמש גם להופעות שונות ולקונצרטים המוניים".
"כבר עכשיו אנחנו רואים ניצנים למגמה הזאת" מוסיף האדריכל מידד גנדלר. "קחו לדוגמא את אולם הבאולינג הממוקם מתחת ליציעי אצטדיון רמת גן. השילוב של פונקציות מסחריות וציבוריות מגוונות במתקני ספורט נוח מאד לציבור. ניתן לחנות במגרשי החניה הנרחבים שלהם ולהשתמש גם בשטחים הציבוריים הסובבים אותם".

טוב לדעת
נגישות