Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

אלמינדה: ניטור מוחי לזיהוי ומניעה של מחלות מוחיות

הטכנולוגיה של אלמינדה מזהה סימנים לדמנציה הרבה לפני הופעת הסימפטומים הקליניים

(צילום: חברת אלמינדה)

פיתוח מהפכני של חברת אלמינדה הישראלית מאפשר כעת זיהוי מוקדם של מחלות ניווניות הפוגעות במוח וגורמות לדמנציה בראשן מחלת האלצהיימר, וכן להפרעות דיכאון וחרדה. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי נכון לשנת 2015, 47.5 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מדמנציה עם גידול של 7.7 מיליון מקרים חדשים בכל שנה. מחקרים מראים, כי מספר האנשים הסובלים מדמנציה צפוי להגיע ל-75.6 מיליון בשנת 2030. חברת הסטארט-אפ אלמינדה (Elminda), שהוקמה בשנת 2006 על ידי פרופסור אמיר גבע, פיתחה טכנולוגיה מתקדמת מבוססת בינה מלאכותית אשר מודדת את הפעילות החשמלית המוחית של הנבדק ומשווה אותה למצב האידאלי – הפעילות החשמלית המוחית אצל אדם בריא. המערכת מפיקה דו"ח תוצאות הנשמר בענן כך שהרופאים יוכלו לראות את התוצאות מכל מחשב ובזמן אמת.

רונן גדות (צילום: רפאל בן דור)

רונן גדות, משקיע ומנכ"ל חברת אלמינדה, אומר: "הטכנולוגיה שפתחנו אינה פולשנית. היא בוחנת את הפעילות המוחית התפקודית של הנבדק ומשווה אותה למצב נורמטיבי על פי דגימות של פעילות מוחית תקינה שאספנו מכ-500,000 איש בגילאים שונים, ומאפשרת גילוי מוקדם של בעיות זיכרון הקשורות לדמנציה, הרבה לפני הופעת הסימפטומים".

כיצד זה עובד?

"הבדיקה נעשית בשלושה שלבים: בשלב הראשון, מבוצע ניטור של הפעילות החשמלית המוחית של הנבדק באמצעות מכשור EEG –אלקטרודות המוצמדות לראש. הפעילות של רשתות תאי העצב מוקלטת ועוברת לשלב השני.

"בשלב השני, כל האינפורמציה שהתקבלה בבדיקה מועלית לענן לעיבוד מתקדם. תוכנת העיבוד המבוססת על AI ולמידת מכונה מנקה את הפעילות המוחית מ'רעשי רקע', ומפיקה תוצאות לגבי תפקודי מוח ספציפיים של הנבדק. המערכת מבצעת הצלבה לפי גיל, מגדר, מצבו הרפואי של הנבדק ופרמטרים נוספים ומשווה את תוצאותיו לתוצאות הנורמטיביות או הפתולוגיות של אדם בעל מאפיינים דומים."בשלב השלישי, המערכת מפיקה דו"ח של תוצאות הבדיקה: מידת התקינות של תפקודי המוח השונים של הנבדק ואינדיקציה לאפשרות של התחלה מוקדמת של מחלת מוח ניוונית. האנליזה וההמלצות מופקות באופן אוטומטי מהמערכת ונשלחות לרופא, בכדי לסייע לו לקבל החלטה נכונה יותר המבוססת על מדדים אובייקטיבים".

מה מאפשר הגילוי המוקדם של הדמנציה והאלצהיימר?

"במחלות מוח ניווניות, לגילוי המוקדם יש חשיבות רבה והוא מספק חלון הזדמנויות קריטי להתערבויות טיפוליות שיכולות להאט ואף למנוע את התקדמות המחלה. הרפואה המודרנית כולה מבוססת על זיהוי מוקדם ומניעת התפתחות של מחלות נוירודגנרטיביות (שגורמות לירידה קוגניטיבית). אנחנו יצאנו לדרך עם שלוש מטרות עיקריות: לשפר את התוצאות הטיפוליות, לחסוך בעלויות הבריאות, ולקדם את ההבנה של הפעילות המוחית לפני הופעת המחלה. "מציאת ופיתוח הפלטפורמה המתקדמת עם מסד הנתונים הגדול מסוגו בעולם שתדע לבצע את התהליכים הללו באופן אוטומטי ארכה שנים, וכיום אנו מספקים פתרונות פרקטיים לנוירולוגים ולפסיכיאטרים בתחומי בריאות המוח. הטכנולוגיה של אלמינדה נמצאת בשימוש ב-15 מרכזים רפואיים בעולם וכן זמינה במספר מרכזים בישראל".

אילו בעיות נוספות יכולה לאתר טכנולוגית ה- BNA (Brain Network Analytics) שפיתחתם?

"רתמנו את הטכנולוגיה גם לתחום הדיכאון קליני והחרדה. לטיפול בדיכאון ובחרדה יש שני אתגרים עיקריים: המגוון הרחב של התרופות מייצר מצב שרק בכ-40% מהפעמים הרופא מצליח להתאים למטופל את התרופה האפקטיבית ביותר בפעם הראשונה, והאתגר השני הוא, שלוקח זמן רב עד שמתחילים לראות את האפקט הטיפולי של התרופה."פיתחנו בדיקה מוחית המבוססת על טכנולוגית ה- BNA שלנו, המנטרת את גלי המוח של המטופל ומשווה אותם לתבניות של פעילות חשמלית מוחית של מטופלים שהגיבו לטיפולים שונים – גם תרופתיים וגם אחרים. בהתאם לתוצאות המתקבלות, הרופא יקבל המלצה באיזה טיפול לבחור עבור כל מטופל, תוך יכולת חיזוי הצלחת הטיפול של למעלה מ-75%. הטכנולוגיה הזו כיום בשלב הניסויים הקליניים באירופה ונוסתה בהצלחה גם בישראל בביה"ח באר יעקב.

"הכלי הנוסף שפתחנו שכבר אושר לשיווק, פועל במטרה להתמודד עם האתגר השני ומאפשר  לראות ישירות ממוחו של המטופל, האם הטיפול התרופתי אכן פועל, עוד בטרם המטופל מרגיש בשינוי. כך, אין צורך להמתין שבועות להחלפת התרופה, במידה והיא אינה מספקת את התוצאות הרצויות".

למידע נוסף: https://elminda.com/

טוב לדעת
נגישות