Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים חדש באתר: מגזין 'הירוק החדש' - כל הפרטים על תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל. לחצו כאן

איך מרוויחים יותר בביצוע

קבלני ביצוע מספרים כי שינוי הרגלים והתנהגות, וגם שימוש בעזרים כמערכת Just Manage, יביאו לפרויקטים רווחיים וגם איכותיים ובטיחותיים יותר

במציאות הענפית, אנו מוצאים לא מעט קבלנים פושטי רגל היוצרים מציאות של מחסור בקבלני ביצוע, בטח איכותיים. בדקנו אצל מספר קבלנים מובילים בשוק ומומחים כדי למצוא את עקרי הסיבות לכך.

בניה חדשנית , מאי 2019

ארי אוריאלי (צילום: יח"צ)

ארי אוריאלי, מי שהיה מנכ"ל תדהר בניה וכיום הבעלים של חברת Just Manage, לדבריו, מנסה לעזור לקבלנים להצליח יותר אומר כי "הרווח מתחיל בעסקה וממשיך בניהול. אם חתמת על חוזה מתחת לעלויות הביצוע, אז כנראה יהיה קשה מאוד למצוא את הקבלנים והספקים שיהיו מוכנים להפסיד במקומך. שם קבעת את המספרים הגדולים. עם זאת, אם חתמת על חוזה מרוויח, די קל למחוק את הרווח ולעבור להפסד. זה אפילו מצב די שכיח בענף."

עמידה בזמנים חיונית לרווחיות

חננאל כהן, מבעלי חברת הנקו, חברת ביצוע הבונה עבור חברות יזמיות ברחבי הארץ, מוסיף: "הרווח הוא בהוצאות. בפרויקטים מפסידים את הכסף הגדול בלוח הזמנים. פרויקט שמאחר, גורר אחריו עלויות תקורה שאין לנו הקבלנים את היכולת לשלמה. שלא לדבר על קנסות פיגורים. אחר כך ממשיכים להפסיד ברכש לקוי ובבעיות איכות. אבל קודם כל זמן".

מה החברות צריכות לעשות כדי שתוך תקופה, המציאות הזו תשתנה?

יניב שפטניצקי, מנכ"ל עץ השקד, מסביר כי "אין קסמים בבניין. כדי שנגיע לתוצאות אחרות בענף, הקבלנים צריכים להבין את שאנחנו הבנו. אחרי שאנו דואגים שיהיו לנו אנשים מצויינים בחברה, אנחנו משקיעים בניהול. זה אומר השקעה בטכנולוגיה ובתהליכים. בשנתיים האחרונות אנו מטמיעים את המערכת של Just Manage, לניהול לוח זמנים, איכות, בטיחות כדי ליצור עסק מנוהל. זה המפתח-ניהול".
ארז כרמלי, מנכ"ל חטיבת הביצוע של אבני דרך, מוסיף "גם אנחנו עובדים עם Just Manage, אין ספק שזה עושה את העבודה וזה כלי חשוב מאוד, אבל לא די בזה. מעבר לכלי, יש לנו בענף בעייה של תרבות. זה החלק הבסיסי והראשוני עליו הכל נבנה. קשה לשנות לאנשים התנהגויות והרגלים".

אז התרבות תנצח והקונסטרקשן-טק שמדברים עליו כל כך הרבה לא יחוללו השינוי?
אוריאלי: "אכן הבסיס זו התרבות, או במילים יותר ארציות יש לנו בעיה של הרגלים והתנהגויות של אנשים. אך יש מקום לאופטימיות. טכנולוגיה משנה התנהגויות, נכנסים לענף עובדים צעירים המבינים שניהול הוא הכרח, הם רגילים לטכנולוגיה ודברים משתנים. נכון, יש המון שמרנות וספקנות בענף, אך מי שמעז ויוצא למסע לשיפור רמות הניהול מרוויח. זה לא קורה בשנה, גם לא בשנתיים. זה מסע ארוך ומשתלם. אנחנו מלווים לא מעט קבלנים ויש תוצאות בשטח".

לא רק אוריאלי מאמין שקבלנים יכולים לאמץ טכנולוגיה ולשנות תרבות של התנהלות. שפטניצקי מסכים כי "אנשים משתנים. קשה לנו במציאות אחת לראות עתיד עם מציאות אחרת אבל זה קורה. יותר מכך, אין ברירה אחרת זה חייב לקרות. אם קבלנים לא ישנו את עצמם, יאמצו טכנולוגיה, ישקיעו בניהול, לוח זמנים, איכות, שרות, בטיחות. בהכאכל, לא ישרדו בשוק. נכון, קשה להאמין אבל זה יקרה".

טכנולוגיה לטובת הארגון

חננאל מוסיף כי "גם אנחנו במסע הזה עם Just Manage, הארגון משתנה וזה עוזר לנו לעמוד בלוח זמנים ולשפר איכות. משקיעים בזה הרבה זמן וכסף. לפעמים זה מתסכל, אבל זהו מסע הכרחי".
לסיכום, ניתן לומר כי גם אם המציאות היום עגומה, שיחה עם הקבלנים מוכיחה שיש אופטימיות ואמונה שדברים משתנים בענף. ימים יגידו האם באמת נפגוש פחות קבלנים פושטי רגל, קבלנים מרוויחים העומדים בזמן, בונים באיכות ועם פחות נפגעים והרוגים באתרים.

טוב לדעת
נגישות