Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

אגרוטופ פורצת דרך

חברת אגרוטופ מביאה לישראל שיטת תכנון בתלת-מימד לענף המרכזים הלוגיסטיים

חסלט עלי קטיף, מרכז לוגיסטי מקורר, אזה"ת נעם (צילום יח"צ)

ענף המרכזים הלוגיסטיים (מרלו"גים) הוא מהתחומים הצומחים ביותר בעשור האחרון בישראל כמו במדינות רבות אחרות בעולם. הענף רשם צמיחה חזקה, כתוצאה מהגידול בצריכה הפרטית, הגאות בתחום המסחר האלקטרוני והצורך בהתייעלות והרחבת תדירות האספקה לסניפי רשתות השיווק והחברות הקמעונאיות.
ברמה הטכנולוגית, התבטאה צמיחה זו בתהליך של הטמעת טכנולוגיות לתפעול מחסנים, אוטומציה וניהול מלאי, במטרה לאפשר הגדלת נפח וצפיפות האחסון ושיפור היעילות התפעולית של כל מרכז לוגיסטי. אולם, הצמיחה המרשימה לא לוותה בהתפתחות דומה לגבי ההיבטים החשובים של התכנון האדריכלי המקדים ואופן ביצוע הפרויקטים להקמת המבנים של המרכזים הלוגיסטיים.

לאחרונה נרשמה פריצת דרך של ממש בתחום, עם הכניסה לארץ של השימוש בטכנולוגיית BIM (ראשי תיבות של – Building Information Modeling). ה-BIM (מידול האינפורמציה של המבנה) הינה שיטת ניהול מידע, המציגה במודל ממוחשב בתלת-מימד את המאפיינים הפיזיים והתפקודיים של כל פרויקט הקמת מרלו"ג, על כל מערכותיו.

שיטה חדשנית זו, ליצירה וניהול כלל המידע על הפרויקט, מספקת כלים מתקדמים לתכנון, ביצוע וניהול אפקטיביים לאורך כל חיי הפרויקט, תוך חיסכון מהותי בעלויות, מניעה מוקדמת של תקלות במהלך תהליך הבנייה ושליטה ובקרה תקציבית צמודה. בנוסף, היא מאפשרת ייצור מוקדם של מירב מרכיבי הפרויקט, דבר המקצר לוחות זמנים ומקטין את מספר עובדי השטח ומבטיחה עמידה בלוחות זמנים קשיחים.
בכל הקשור ליעילות אנרגטית והדרישות המשתנות של גורמי איכות סביבה, בתהליך המידול בשיטת ה-BIM ניתן להוסיף לכל אלמנט "ערכים ירוקים" כגון ארץ מוצא של חומרי הגלם, אורך חיים, שימוש בחומרים מתכלים, וכמו כן ניתן לבצע חישובי אור וצל לצורך מאזן וחיסכון אנרגטי.

אחת מחלוצות אימוץ השימוש בטכנולוגית BIM לביצוע פרויקטים של הקמת מרכזים לוגיסטיים, היא אגרוטופ, מהחברות המובילות בישראל לבנייה מתועשת לתעשייה, אשר הקימה מספר רב של מרכזים לוגיסטיים, בהם תנובה, שטראוס, פליינג קרגו, סודה סטרים, חסלט, אורדע פרינט, לורד סנדביץ׳ ועוד מרלו"גים רבים אחרים.
כחלק מההערכות להובלת הענף, הקימה אגרוטופ במהלך השנה חברה חדשה בשם BIMcraft אשר מציעה את השירותים המתקדמים ביותר של תכנון מבנים מבוסס תלת-מימד, כולל שימוש בסורק משוכלל לסריקות מבנים בתלת-מימד.
"כחברה קבלנית, המתמחה בהקמת פרויקטים לתעשייה ומסחר, אימוץ טכנולוגיות חדשניות, כמו ה-BIM מאפשר לנו לחזק עוד יותר את מעמדנו הדומיננטי בשוק הבנייה המתועשת", מציין מנכ"ל אגרוטופ רון בן חיים. "המידע המתקבל באמצעות המודלים של ה-BIM, מאפשר ללקוחות החברה לקבל בפעם הראשונה תמונה מקצועית אמיתית כיצד יראה הפרויקט העתידי שלהם במציאות, כבר בשלב הראשוני של התכנון".

יבולים, מרכז לוגיסטי לחמת, מסמיה (צילומים: יח"צ)

"אנו נלווה את כל הפרויקטים העתידיים של אגרוטופ, מהתפיסה הראשונית של הקמת מבנה תעשיה, דרך לוח השרטוט ועד למסירתו המוצלחת ללקוח הסופי", מדגיש זאב ליבנה, מייסד משותף וסגן נשיא טכני של BIMcraft, אשר אחראית בתקופה האחרונה לתכנון של מספר רב של פרויקטים מוצלחים עבור לקוחות גדולים במשק כדוגמת אינטל ורכבת ישראל. "תכנון מבוסס תלת-מימד יסייע ללקוחות אגרוטופ בתכנון נכון של לוחות זמני הביצוע, תיאום הנדסי, תיאום מערכות ואיסוף המידע הנדרש לקביעת תקציב מדויק של הפרויקט, דבר אשר יפחית את השינויים במהלך תהליך ההקמה".

טוב לדעת
נגישות