עד כלות

עד כלות

סקסיות וזוהרות כמו בטקס האוסקר - כך ייראו שמלות הכלה בעונת החתונות הקרובה. "השמלות הנפוחות צפויות לעשות קאמבק, כאילו מארי אנטואנט קמה לתחייה", מגלה דני מזרחי, מעצב שמלות הכלה הוותיק, וגם המלביש של הגברת שרה נתניהו לאירועים הרשמיים. ראיון מיוחד

מאת: לימור קלר
סגנון חיים שמנת

שכבות של בד, שקיפות, מפתחים חושפניים, גימורים כסופים, פיסות בד ופרחים הנשזרים ברוך על שמלות הכלה והערב של דני מזרחי, אינם מעידים על המקום שממנו הגיע אחד ממעצבי האופנה הידועים והוותיקים בישראל, והמעצב שמלביש גם את שרה נתניהו, אשת ראש הממשלה, בהופעותיה הרשמיות.

מזרחי, עם דיסלקציה מוכחת שלא אפשרה לו לסיים את מסגרות הלימוד, פסע צעד אחר צעד בעולם האופנה, העז לעשות מה שלא עשו מעצבים לפניו, והצליח לפרוץ את גבולות הגזרה בדרך לחו"ל. היום, כשבגדיו נתפרים מחומרי גלם יקרים, עם דגש על איכויות וגימורים, הוא יכול להתגאות ברשימה מכובדת של נשים אותן הלביש: גלית גוטמן, ששימשה דוגמנית הבית שלו, אילנית לוי, לינור אברג'יל, סיון קליין, שירז טל, סיגל שחמון, טיטי איינאו, טהוניה רובל, דנה אינטרנשיונל, מורן אטיאס, גל גדות (שמלת כלה) ודוגמנית-העל הרוסייה אירינה שייק.

מזרחי נולד במנשייה, תל אביב-יפו, בן למשפחה ובה חמישה ילדים. בשל מצבה הכלכלי הקשה של המשפחה, עבר בגיל תשע לכפר נוער ושהה בו חמש שנים, אז פתחו אחיו הגדולים את אחת מרשתות האופנה הידועות בהיסטוריה של האופנה המקומית, "ראש אינדיאני". "הייתי גהצן, עברתי לתפירה, ואחר כך נכנסתי לתחום השיווק", מספר מזרחי על דרכו בחסות המשפחה. בשנות ה-80 יזם את קניית רשת "טופר".

   שמלת כלה בעיצובו של דני מזרחי (צילום: יח"צ)

עקב מחלוקות שהתגלעו, ומיאוס שגילה בתחום ה-ready to wear, החליט מזרחי לפנות לדרך עצמאית. נקודת הזינוק חקוקה היטב בדפי העיתונים והתקשורת בכלל. הייתה זו שמלת החתונה של גיסתו, אשת אחיו הקטן, אותה החליט לעצב בהתאם למה שחזה בדמיונו.

"ראיתי בעיני רוחי שמלה בגזרת ראביט עם עליוניות וכריות, רקומה באבני סוורובסקי. אי אפשר היה להשיג את האבנים האלה בארץ והזמנתי אותן מחו"ל. רקמתי אותן אחת אחת. רק חומר הגלם עלה בסביבות 7,000 דולר. כשזה לא הספיק, הזמנתי עוד אבנים ב-2,000 דולר, ובסופו של דבר הוצאתי לפועל את מה שדמיינתי", נזכר מזרחי.

עיצובה של השמלה עורר הדים, ודוגמניות החלו לפנות למעצב פורץ הדרך, כדי שיפזר את אבקת הקסמים שלו גם על מלבושיהן. "תמיד חלמתי לעשות דברים גדולים מהחיים, עד שהפכתי להוט-קוטוריסט". כך הגיע להלביש גם את הגברת נתניהו.

"לקראת הנסיעה של בני הזוג נתניהו לוושינגטון, פנו אליי ניקול ראידמן וסנדרה רינגלר ושאלו אם אפשר להתאים לשרה שמלות עם גרסאות יותר מורכבות לצורך מפגשים רשמיים. לא חששתי מהאתגר, ואכן אחרי התאמתה של השמלה הראשונה, הוחלט שמעתה אדאג ללבוש הפורמלי שלה".

אי אפשר שלא לשאול על המפגש ביניכם.

"היא נעימה ואדיבה, אישה חכמה מאוד, משלמת על כל דבר שהיא רוכשת, אפילו הצלחתי לחבב ולאהוב אותה. כל מי שדורך אצלי ומכבד אותי, אני מכבד אותו כפליים, ואין אצלי איפה ואיפה, או חלוקה לפי דעות פוליטיות. שמחתי לגלות שמה שכותבים בתקשורת הפוך מהמציאות. נפגשנו כל כך הרבה פעמים, כך שאני חשוף לכל האמת, ומי שמכיר אותה מקרוב, מופתע לגמרי".

לפני שנתיים פתח מזרחי אולם תצוגה לשמלות כלה בניו יורק, עם שותפה אמריקאית, שרק חיכתה לרגע שמזרחי יאמר לה "הולכים על זה". "הגעתי לשוק האמריקאי קצת מאוחר, אחרי שכל הישראלים כבר הגיעו לשם. הייתה לי בעבר חנות בלונדון. עייפתי מהמאמצים שהשקעתי בחו"ל והחלטתי שאני ממשיך בארץ. אחרי שראיתי שכולם כבר שם, עושים חיל, החלטתי שגם אני רוצה".

 דני מזרחי, מתוך שבוע האופנה
 בניו יורק (צילום: יח"צ. לחצו להגדלה)

ומה אומרים בניו יורק?

"התקשורת מפרגנת, אפילו הופתעתי עד כמה. אני מוכר בעיקר לישראלים שחיים שם, אבל באתי כדי להשיג חשיפה עולמית. כשהגעתי, לא חשבתי על הפן הכלכלי. מושכת אותי התהילה. אולי בגלל החסרים שחוויתי בילדות, אולי בגלל שלא למדתי ועד היום אני מתקשה בקריאה ובכתיבה בגלל הדיסלקציה".

כך הוא נע ונד בין הארץ לבין ארצות הברית, מגיע לשם פעמיים בשנה, נוכח בתערוכות ומקבל פניות גם מהמזרח הרחוק.

יש הבדל בין הכלות הישראליות לבין הכלות האמריקאיות?

"הכלות הישראליות יותר מעזות, אם כי במיאמי, למשל, הן מתנהלות כמו ישראליות, כנראה בגלל מזג האוויר. כשהטמפרטורה נמוכה וקר, הסגנון יותר שמרני, אבל אני מתייחס בעיקר לפרופורציות הגוף והאופי.

"אני קפדן בגזרה ובתפירה, ומתאים לכל אחת מה שהיא צריכה, גם אם הגב קצת כפוף או החלק התחתון צר או רחב. 80% מבני האדם לא בנויים בצורה מושלמת, אז אני משתדל לתפור לכל אחת את החלום שלה".

יש למזרחי את הטוויסטים שלו, אותם צבר בעשרות שנות עבודה ואיתם הוא פותר דיספרופורציות או בעיות מבעיות שונות: כיווץ בבטן לשמלה חלקה, מפתחים עם זוויות להקטנת חזה, חיתוכי בד לטשטוש עקמת בגב, ועוד.

לבן זה IN או OUT?

"הצבע החביב עליי בעיצוב שמלות כלה הוא אבן. לבן-צח נחשב היום לזול, והרוב בוחרות צבע אבן. אני מתעסק רק בבדים טבעיים, שאין בהם לבן-צח, אלא אבן, שמנת וגם כל גוני המוקה והניוד שמקובלים בשלוש השנים האחרונות".

מה הם השינויים המשמעותיים שעברו שמלות הכלה בשלושה העשורים האחרונים?

"התפירה והגזרות היו אגרסיביות, עם מחוכים עבים וחצאיות כבדות. כדי להיות יפות, כלות היו צריכות לשאת משקל כבד, לקשור שרוכים, להיחנק ולסבול. היום נעזרים בטכנולוגיות אחרות, שחלק מהן פיתחתי בעצמי, למשל מחטבים בילט-אין בשמלה, שהופכים אותה להרבה יותר קלילה ונעימה. גם חומרי הגלם קלילים ונכונים יותר, רקמות כבר לא נרקמות ביד אלא במכונות, והמראה בכלל עבר מ'פאפי', גדול ומוגזם, לאוסקר-סטייל, המראה של השטיח האדום.

"לפני שני עשורים הצטרף עניין חדש לכלה. שמלה אחת לחופה ושמלה שנייה לריקודים. היו גם תחכומים כמו שמלה צרה שמעליה חצאית נפוחה, שהורדה אחרי הטקס והותירה את הכלה בשמלה סקסית. היום השאיפה היא ליצור וריאציה אחת שלמה, ועדיין לשמור על מראה הנסיכה בהתחלה ולהחליפו בהמשך למראה האוסקר. ומי שמתגעגעות לשמלות הנפוחות, הן צפויות לעשות קאמבק, כאילו מארי אנטואנט קמה לתחייה ומכתיבה קו חדש".

אגב מלכות, כיצד היית מלביש את הנסיכה לעתיד, מייגן מרקל, בחתונה הקרובה עם הנסיך הבריטי?

"בית מלוכה וחתונה בכנסייה מכתיבים חוקים משלהם. אי אפשר ליצור פרובוקציות והשמלה צריכה להיות מאוד סולידית, קלאסית וקונסרבטיבית. לכלה יש את כל הנתונים לשמלת אוסקר, לכן הייתי תופר לה בגד To die – צמוד, חשוף, סקסי, שמדגיש את כל הנתונים. אפילו סגור עם שקיפות יפה ולאו דווקא בלבן, אלא בצבע ממשפחת הניוד, המוקה או הקפה".

מה דעתך על המעצבים הצעירים של שמלות הכלה?

"לא לחינם מתפעלים מאיתנו בכל העולם, המעצבים הצעירים בארץ מאוד מוכשרים. אבל אם הייתי צריך לבחור מעצב מוכשר במיוחד, הייתי בוחר בעבודות שלי. מי שיש לו ידע וניסיון, לרוב יהיה יותר אטרקטיבי. לדוגמה, מעצב האופנה הצרפתי טיירי מוגלר, המשמש לי מודל חיקוי. הוא המציא את הגלגל ועשה מהפכה כששילב חומרי גלם לא שגרתיים: בד קשה עם בד רך, שקוף עם אטום, עור עם שיפון ואורגנזה. היו לו גזרות חסרות תקדים. אני דרמטי לא פחות, אבל הוא המאסטר האמיתי".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

הצצה אל היצירות והעיצובים של מעצבים צעירים

מימין: שמלות לבנות XO, המעצבת לימור רוזן (צילום: אלכס ליפקין); אופנה, טרנדים, בדים ורקמות אתניות, המעצב דרור קונטנטו (צילום: דביר כחלון); בהשראת נשים, מעצב האופנה אביתר מייאור (צילום: יח"צ); סימפוניה בלבן, המעצבת לי גרבנאו (צילום: דביר כחלון); לבנה מהאגדות, המעצבת שלומית אזרד (צילום: שי כהן ארבל)

 

לימור רוזן, צילום: אלכס ליפקין, דרור קונטנטו, צילום: דביר כחלון, אביתר מייאור, צילום: יח"צ, לי גרבנאו, שלומית אזרד, צילום: שי כהן ארבל

לחצו להגדלה

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות