היוקרה בתכשיט

היוקרה בתכשיט

תכשיטיו מוצגים בדובאי ובפריז; כוכבות הוליווד עונדות את יצירותיו לראווה; את השראתו הוא מקבל מהים ומאוצרותיו: גיל נויהאוס, מעצב תכשיטי היוקרה, נבחר על ידי המגזין היוקרתי Vogue Jewelry לאחד מ-20 מותגי התכשיטים הטובים והמבטיחים בעולם. גאווה ישראלית

מאת: ענת יפה (צילומים: יח"צ)
סגנון חיים שמנת

לפני כחודשיים השתתף גיל נויהאוס בשבוע האופנה בדובאי ובפריז, והעלה תצוגה שלמה של קולקציית נויהאוס לשנת 2018. התצוגה נפתחה במפגן מרהיב של תכשיטים צבעוניים מקולקציית Sea Art המשלבת קונכיות טבעיות, לצד יצירות קלאסיות משובצות יהלומים בצבעים ובגדלים שונים, שילוב חומרים הייחודים למעצב בשיבוץ השמור לסגנונו הייחודי של נויהאוס. את התכשיטים והיצירות ענדו דוגמניות מכל רחבי העולם ובאו לפרגן גם סלבריטאים וכוכבים הוליוודיים שהמעצב אחראי לעיצוב תכשיטיהם.

לישראל ולדובאי אמנם אין יחסים דיפלומטיים, אך הדבר לא מנע מנויהאוס ליצור גשר מעל כל אלה. לאומנות, לפי השקפתו, אין זהות פוליטית או מגדרית, והוא בוחר לתקשר עם קהל הלקוחות הבינלאומי שלו במפגשים פנים אל פנים ולשתפם ביצירה.

מהיכן אתה שואב את השראתך לעיצוב תכשיטים?

"השראה לעיצוב מגיעה מהרבה מאוד דברים, כל דבר שגורם לך לגעת בחיים ולהרגיש שהחיים נוגעים בך. אבל את עיקר ההשראה אני שואב מהים, כך זה היה מאז ומתמיד, ואני לא מחמיץ הזדמנות לבקר בים ולהתחבר לממלכת האינסוף ולשפע האפשרויות שהוא מציע. מבחינתי, הים הוא לא סתם השראה לאותה הברקה שמגיחה פתאום מתוך איזשהו חלל, אלא שלפעמים אני ממש מרגיש שאני חווה שם מעין חיבור פיזיקלי-אלקטרומגנטי, ואולי משום כך אני בוחר כבר שנים לעצב תכשיטים המיוצרים מקונכיות טבעיות ואלמנטים ימיים, הנחשבים לנדירים ביותר בענף, בשל המיומנות הגבוהה, הקידוחים המדויקים והטכניקות המיוחדות שהם דורשים.

"אני חושב שלזה התכוון אפלטון כשדיבר על 'חתך הזהב' במפתח הפיזיקה של היקום, וכך גם ליאונרדו דה וינצ'י ברישום המפורסם של 'האדם הוויטרובי'. מסתבר שלמבנים האורגנים ביקום יש את אותן פרופורציות כמו לגוף האדם, אבל את חלקם, כמו את הקונכיות, המוח מתרגם ליופי, לשלמות ולהרמוניה עם הטבע. כמובן שדרך היצירה, הלימוד וההתנסות פניתי לעיצוב מגוון תכשיטי זהב המשלבים שלל אלמנטים נוספים, כמו יהלומים ואבנים יקרות, ומותאמים לתכשיט שאני מעצב באופן אישי לכל לקוח. הים תמיד יישאר אחת מנקודות השיא בהשראה שאני שואב במהלך עבודתי".

מהו תכשיט מבחינתך?

"התכשיט הוא המראה האולטימטיבית של נפש האדם. תכשיט מושלם איננו בהכרח התכשיט היקר ביותר, או כזה המציג את העיצוב המורכב ביותר, אלא דווקא זה המבטא את החיבור האישי ואת היצירה האינדיבידואלית והאולטימטיבית ביותר עבור הלקוח. יותר מכל דבר חשוב לי לגרום אושר לאדם שעונד את התכשיט ולדעת שהוא שמח בו ומרגיש איתו בנוח".

כשאתה צועד על השטיח האדום, מהי הרגשתך?

"האמת שאין דרך לענות על השאלה הזאת מבלי להישמע קלישאי במידה מסוימת. אחרי הכל, השטיח האדום הוא קצת כמו במת האלופים באולימפיאדה, וכמובן שהתחושות שמלוות אותי באופן אישי הן תחושות של אושר, גאווה וכיבוש הפסגה. אבל לא רק! כי אני בעיקר מרגיש שיש בזה מסר של פנימה והחוצה, ומעבר לפן האישי, אני מאוד גאה לייצג את מדינת ישראל, ומתרגש כל פעם מחדש מהעובדה שכוכבים בינלאומיים בוחרים להופיע על השטיח האדום כשהם עונדים את התכשיטים שאני מעצב עבורם".

מהו תכשיט גדול בעיניך?

"בעיני זהו תכשיט שתמיד יעמוד במבחן הזמן, כמו אהבת אמת בין בני זוג. כזה שיישאר נצחי ועל-זמני בכל קופסת תכשיטים, יתאים לכל אירוע מיוחד, ותמיד יגרום לנו אושר. דבר נוסף שאני תמיד חושב עליו ומנסה ליישם אותו ביצירות שלי, הוא היכולת להפוך את הפריט לתכשיט מודולרי רב-שימושי, שיוכל להתאים לכל הזדמנות בפרקי זמן שונים".

בין יצירותיך אתה מעצב גם תכשיטים מעץ. מה זה אומר מבחינתך?

"העץ מופיע בסיפור בריאת האדם כסמל לפריצת גבולות היכולת האנושית, ואני חושב שאין דרך טובה יותר לתאר זאת. תהליך היצירה שלי מלווה תמיד בחיפוש אחר גילויים חדשים וחיבורים מרתקים בין חומרים שונים, ומבחינתי אין הבדל בין קונכייה לעץ. גם כאן ההשראה מושפעת מהתשוקה שלי לטבע. ברגע שאני מצליח לשלב בין זהב, עץ ויהלומים ולהפוך אותם לתכשיט אופנתי – אני מרגיש שבאופן אבסולוטי הצלחתי לייצור חיבור שיש בו משהו מין המופלא".

כיצד אתה צפוי להפתיע בעתיד?

"ביצירות מקוריות ונדירות בחומר, בצורה ובצבע, ואני מאמין שאלה יהיו יצירות מפתיעות מחומרי גלם אציליים ומיוחדים, שעוד לא נראו בענף התכשיטים. מבחינתי כל תכשיט הוא החירות, הדרך הגבוהה ביותר של האדם לבטא את האמת שלו ואת האישיות הייחודית שהוא נושא בתוכו, בין אם הוא לבוש בחליפת עסקים שמרנית או בסרבל עבודה. אני מקווה שבאמצעות היצירות שלי תמשיך להיות לי הזכות לאפשר לו לבטא זאת בצורה האולטימטיבית ביותר".

תגובות