חתונת פאר

חתונת פאר

שנה אחרי פרישתה מעולם הטניס התחרותי, תינשא שחר פאר לבן זוגה הקרדיולוג ד"ר אילון רם. המעצב גדי אלימלך על השמלה, השף יובל בן נריה על הכיבוד ו-80 אורחים על רחבת הריקודים

מאת: שחר בן-פורת (צילום: בנימין אדם)
סגנון חיים שמנת

לטניסאית העבר שחר פאר יש פנאי לאסוף את האחיין שלה מהגן. שעת צהריים, אמצע השבוע, הילד חולה ופאר התבקשה לעזור. עד פברואר 2017, אז הודיעה על פרישתה מהטניס המקצועי, הסיכוי שהייתה יכולה להיענות לבקשה כזו שאף לאפס. יומה היה בנוי מלוח זמנים צפוף, שהחל בשעות הבוקר המוקדמות והסתיים בשעות הערב המאוחרות. לו"ז שכלל מגוון אימונים, משחקים, תחרויות ואליפויות.

היום המציאות של פאר אחרת לגמרי: זו לא רק הפרישה מעולם הטניס שאיפשרה זאת, אלא גם ובעיקר הבחירה שלה לא לעשות כמעט שום דבר. "מה שהיה חסר לי, וזה מה שקורה כרגע, זה להיות ללא התחייבויות, בלי לחשוב על מה שאני צריכה לעשות ואיזה משימות יש לי". יחד עם זאת, היא ממשיכה להתאמן 5-6 פעמים בשבוע, ריצות או אימונים בסטודיו. הרבה מאוד בשביל כל אחד, הרבה פחות מהשגרה שאפיינה את חייה.

לא מתגעגעת

פאר הייתה בת שש וחצי כשהצטרפה לאימוני הטניס של אחיה ואחותה הגדולים. בגיל 14 זכתה באליפות ישראל לנשים, זכייה ראשונה בתחרות זו מתוך 8 זכיות בסך הכל. היא נחשבת לטניסאית הישראלית המצליחה בתולדות הטניס בכל הזמנים, שהגיעה לדירוג ה-11 בעולם.

היא היחידה שהעפילה לשלב רבע הגמר ליחידות בטורניר הגראנד סלאם, באליפות אוסטרליה הפתוחה, ובאליפות ארצות הברית הפתוחה. היא גם היחידה שהעפילה לגמר זוגות בטורניר הגראנד סלאם ובאליפות אוסטרליה הפתוחה. היא שיחקה בנבחרת גביע הפדרציה של ישראל בין השנים 2002-2016, והרוויחה במהלך הקריירה שלה לא פחות מחמישה מיליון דולר בזכות הפרסים שקיבלה.

"כל הזמן אמרו לי 'את בטח תתגעגעי', אבל זה לא קרה. לקח לי שנה להגיע להחלטה, והחלטתי כי מיציתי את הטניס. אני מאמינה שצריך לעשות דברים מתוך תשוקה, במיוחד אם זה כרוך בלקום כל יום מוקדם בבוקר וללכת לישון מאוחר. כבר לא הייתה לי תשוקה לכך והייתי בטוחה שהגיע הזמן לפרוש. אז לא, אין לי רצון לחזור לעולם הטניס וללחץ הכרוך בכך", היא מבהירה.

באיזה לחץ מדובר?

"הלחץ שאני מפעילה על עצמי או הלחץ התקשורתי להתקדם, להיות הכי טובה ולהיות בדירוגים הכי טובים שאפשר".

מה עזר לך להתמודד עם זה?

"תמיכה אינסופית של ההורים ושל שני האחים שלי, הנחישות שלי, ההתמדה וההסכמה ללמוד מטעויות. בכל פעם, כשלקחתי החלטה והאמנתי בה, גם אם טעיתי – הייתי מסופקת, כי אני אוהבת לקחת אחריות ולעשות את הדברים כפי שאני מאמינה בהם".

את שמחה על הקריירה שלך כטניסאית?

"מאוד, הטניס הגדיר אותי בתור בן אדם. התמודדתי עם קשיים, עם הצלחות ועם כשלונות, וזה בנה אצלי את היכולת לקבל החלטות ולהתמודד עם התוצאות, כולל במצבי לחץ".

מה נתן לך הטניס לחיים?

"לקחת דברים בפרופורציות ולהבין איך להתמודד עם דברים. בטניס יש כל הזמן תחרויות, פעם אתה מנצח ופעם אתה מפסיד, יש תקופה טובה ויש תקופה פחות טובה, וצריך ללמוד לשים דברים בצד ולהתרכז במטרה הבאה, מבלי להיכנס למרה שחורה. הטניס עזר לי להגיע למקום שבו אני יודעת לאסוף את זה מנטלית, לראות את החיובי ולהמשיך הלאה. זה מאוד עוזר לי בחיים".

כיום, כשאת כבר בחוץ, מה דעתך על ענף הטניס?

"בעולם מצבו מצוין, זה אחד הענפים המובילים בתחום הספורט היחידני. בארץ, לצערנו, קשה לראות מי מחליף את הדור שלנו, אני לא יודעת לאן ילך הענף".

מאוהבת

בתוך השגרה השקטה יחסית של פאר, יש דבר אחד ברור שממלא חלק ניכר מזמנה – ההכנות לחתונה שלה עם בן הזוג שלה, הקרדיולוג ד"ר אילון רם, שתיערך בסוף חודש יוני בבית המלון "בית בגליל", בצפון הארץ. "זו תהיה חתונה מאוד קטנה, של משפחה קרובה וחברים, סך הכל 80 אנשים. תהיה מסיבה עם אלכוהול ואוכל טוב של השף יובל בן נריה, בשיתוף עם הקייטרינג של אורי עפרוני, חגיגה שתימשך יומיים. אני מאוד מתרגשת, זה היה חלום שלי".

ומה תלבש הכלה?

"שמלה בעיצובו של גדי אלימלך. בלבן כמובן. הגזרה? זו הפתעה".

הזוגיות של השניים נמשכת כבר שנה וחצי, לאחר שהכירו דרך חברה משותפת, ששיחקה טניס עם פאר ומכירה את ד"ר רם מילדות. היא בת 31, הוא יהיה בן 35 בקיץ. היא נהנית מזמן פנוי, הוא שקוע עד מעל הראש בהתמחות שלו. "זה הזמן שלו להיות הכי טוב במקצוע שלו. לפעמים לא נעים לו, הוא יושב על המחשב גם כשהוא בבית, אבל אני אומרת לו שאין לנו ילדים וזה הזמן ללמוד ולהתקדם. אני הבנתי את זה מהתחלה, ידעתי לאן אני נכנסת, ואני מאמינה שככה זה צריך להיות".

היא הייתה מפורסמת לאורך מרבית שנותיה, הוא הבליח לתודעה הציבורית לפני מספר חודשים, כשהשתתף בסדרת הדוקו "המתמחים". "אני רגילה לחשיפה, אבל לאילון זה לא היה קל, למרות שהוא גם נהנה מזה. יש בחשיפה הזו משהו מאוד מתגמל, אנשים מעריכים אותך ואתה חווה את זה. למרות שהוא צנוע ומופנם ולא אוהב תקשורת, באיזשהו מקום היה לו מאוד נחמד".

הקריירה שלה בטניס עוזרת גם בזוגיות: "אני מבינה את התובענות של הקריירה, ואני מבינה שהוא נע בין הצלחות לבין אכזבות. למרות שאי אפשר להשוות משחק טניס לניתוחי לב, בשני המצבים צריך לקום יום אחרי שמשהו לא טוב קורה, ולהמשיך הלאה".

יש תוכניות לירח דבש?

 "אין כרגע, אבל אולי מנהל המחלקה בבית החולים ייתן לנו שבועיים לירח דבש בזכות הכתבה. כרגע זה בגדר חלום. אילון לא מרגיש בנוח לבקש חופש, אבל בא לי חופשת בטן-גב כיפית ומפנקת, שתהיה משולבת עם טיול, כי אילון משתגע רק מבטן-גב. זה כנראה יהיה במזרח, כי שנינו אוהבים את האוכל במדינות כמו תאילנד, אולי בעצם יהיה ביעד קרוב יותר, כדי שלא נצטרך לבזבז זמן על טיסות".

מה תאמרי לבן זוגך אחרי החופה?

"אני כל כך מתרגשת מהחופה – זה הדבר שהכי מרגש אותי בחתונה, אני בטח אהיה בהיי ואגיד שזה הרגע הכי מאושר בחיים שלי".

היכן תהיה שחר פאר רם בעוד עשר שנים?

"אני מאוד מקווה שעם ילדים, מגדלת אותם כמו שאימא שלי גידלה אותנו. כשהייתי בת שנה, אחותי בת 5 ואחי בן 8, אמא שלי הפסיקה לעבוד והייתה כל כולה איתנו".


סטיילינג גילי סיון כהן | איפור ושיער בן קדר | בגד נדב רוזנברג Northern Star | צולם במלון סטאי תל אביב, הנמנה עם מלונות הפאר העצמאיים The Leading Hotels of the World

תגובות