"ז'ה טם, רונית אלקבץ"

"ז'ה טם, רונית אלקבץ"

מסע בחייה של רונית אלקבץ, השחקנית והבמאית, באמצעות הצצה ייחודית לאוסף פריטי הלבוש, התכשיטים והאבזרים שאספה במשך שנים, לצד וידיאו ארט, הקלטות, וצילומים עוצרי-נשימה

מאת: דרורי לב
סגנון חיים שמנת

רונית אלקבץ (2016-1964), גיבורת תרבות ישראלית ובינלאומית, הייתה יוצרת, שחקנית, תסריטאית ובמאית, לוחמת צדק פמיניסטית שפעלה למען הנשים בישראל. ביצירתה חיברה בדרכה הייחודית בין האמנויות השונות, בין מזרח ומערב, בין הפריפריה למרכז, בין ישראל לעולם, ובראה דמויות שנחקקו ושינו את התודעה התרבותית.

אלקבץ הייתה גם אייקון אופנה. אוטוריטה בלתי מעורערת שדמותה הילכה קסם על הנוכחים – מושא להערצה ומוזה לאמנים ויוצרים. סיפורה של אלקבץ נפרש בין באר שבע, קריית ים, תל אביב, פריז ומוגדור שבמרוקו. יכולתה הבלתי נשכחת לעצב חלומות, זהות ועוצמה דרך הבד, הייתה ועודנה השראה ומקור כוח לנשים באשר הן, ולנשים מזרחיות בפרט. בין אם על המסך, על הבמה או על השטיח האדום, האירה אלקבץ באור נגוהות את האחרת, השונה ואת השוליים.

צילום: גבריאל בהרליה, 2011

אלקבץ הותירה אחריה עולם שלם ונצחי של דמויות, והופעות ציבוריות בלתי נשכחות שתוכננו בקפידה ולפרטי פרטים. ארון הבגדים, שלה שיוצג לראשונה בתערוכת "ז'ה טם: רונית אלקבץ", במוזיאון העיצוב חולון, ובו מאות פריטים שאספה ויצרה בעצמה, הוא ארכיון היסטורי, נכס שערכו לא יסולא בפז. אלקבץ הייתה מעורבת בכל פרט בהלבשת הדמויות שלה, יצרה בעצמה סקיצות ביומנים אישיים, ותכננה בדקדקנות כל אנסמבל לבוש – מהתכשיטים ועד הנעליים, השיער והאיפור, שהיו חלק מרכזי מהופעתה האייקונית.

התערוכה החדשה במוזיאון העיצוב חולון, מזמינה את המבקרים לצלול אל מסע חייה של רונית אלקבץ – גיבורת התרבות הישראלית והבינלאומית, השחקנית והבמאית, מוזה ואייקון אופנה, באמצעות דיאלוג בין עולם הקולנוע, האמנות, העשייה החברתית ועולמות הלבוש והאופנה.

בתערוכה מוצגים כ-200 פריטי אופנה, אבזרים ותכשיטים, שנאספו בקפידה במשך ארבעה עשורים. שמלות קוטור של מעצבי-על ישראליים ובינלאומיים, תלבושות של דמויות שגילמה בסרטים, וכן שמלות כלה, ישחזרו את התחנות החשובות בחייה, לצד וידיאו ארט, הקלטות, צילומים וחומרי ארכיון.

מתוך סט הצילומים של הסרט 'צלקת', 1994 (צילומים: עדי קפלן)

כ-90 מערכות לבוש יוצגו בתערוכה ויסמנו פסגות בקריירה הענפה של אלקבץ: משנות ה-80 בהן עבדה כדוגמנית ומוזה של מעצבי אופנה, דרך נסיקתה כשחקנית, ועד ביסוס מעמדה גם כיוצרת בתעשיית הקולנוע העולמית לצד אחיה שלומי אלקבץ. בתערוכה יוצגו תלבושות קולנוע, שמלות קוטור ושטיח אדום של מעצבי-על בינלאומיים וישראליים, כגון אלבר אלבז, כריסטיאן לקרואה, ויקטור בלאיש, יניב פרסי, גדעון אוברזון, ישראל טגורי, ועוד, לצד אבזרים ותכשיטים, יצירות אמנות, צילומים, טקסטים, סקיצות, תסריטים ויצירות המופת הנצחיות שהותירה אחריה אלקבץ.

מערכות הלבוש בתערוכה ישחזרו תפקידים שגילמה ושנחרטו בזיכרון, אושרה בה"מיועד" – תפקידה הקולנועי הראשון, "חתונה מאוחרת", "ביקור התזמורת", תפקידים בהם כיכבה בקולנוע הצרפתי, וכמובן בתפקיד ויוויאן אמסלם מהטרילוגיה עטורת הפרסים שיצרה עם אחיה שלומי אלקבץ. לצד אלה יוצגו רגעים מכוננים בחייה המקצועיים והאישיים.

בנוסף לכל אלה, תעסוק התערוכה בנושאים כמו אמנות, היסטוריה, פמיניזם, אקטיביזם חברתי, מוצא אתני, פריפריה, מגדר, הגירה, זהות, רוחניות, תשוקה ואהבה לחיים, תשזור אותם יחד ותגלה אותם מבעד לבד: בבגדיה של אלקבץ ובדמותה הבלתי נשכחת על מסך הבד.

אוצרת התערוכה: יערה קידר, היסטוריונית אופנה ומרצה באוניברסיטת ניו יורק (NYU).

יוצר הקונספט והמנהל האמנותי: שלומי אלקבץ, אחיה של רונית, שהיה שותפהּ ליצירה הקולנועית.

טובי היוצרים בישראל נרתמו ליצירת התערוכה, שבמרכזה שיתופי פעולה אמנותיים, בין השאר עם מעצב האופנה ויקטור בלאיש, האחראי על פיסול האופנה בתערוכה, המעצבים יניב פרסי, בטי אלדד, סמדר עזריאל, רונן לוין, האמן דוד עדיקא, מעצב הפסקול איציק כהן, העורך לב גולצר. יחד בוראים היוצרים חוויה יצירתית בלתי נשכחת.


התערוכה תהיה פתוחה לקהל עד אפריל 2018.

תגובות