מרחובות למגדל העמק דרך עמק הסיליקון

מרחובות למגדל העמק דרך עמק הסיליקון

על המסלול של אורי תדמור, נשיא KLA-Tencor ישראל, מסטודנט להנדסת מכונות בטכניון לנשיאות מרכז הפיתוח הישראלי של החברה שרכשה לא מכבר את אורבוטק ומבצעת פתרונות בדיקה חדשניים לתהליכי ייצור שבבים מתקדמים. עבר, הווה ועתיד

מאת: יואל צפריר (צילום: אייל אמיר)
מנהלים סחר ועסקים

ילדות ברחובות: "הייתה לי ילדות שבהחלט ניתן להתגעגע אליה. בילינו הרבה בחוץ, בפרדסים ובקולנוע 'בית העם'. הרבה חברים, הרבה אקשן. מצד שני, גם נדרשתי להשקיע בלימודים. אימא שלי ניהלה את מחלקת החינוך בעיריית רחובות והיה כנראה משהו מחייב בתואר הזה… השקעתי הרבה בלימודי פיזיקה ומתמטיקה, לקחתי חוגים נוספים במכון ויצמן ובזמן שנשאר, בין לבין, הייתי מכור ל'מבוכים ודרקונים'. אני מניח שהאבחון של 'גיק צעיר', היה מאוד מתאים לי".

ההתחלה: "ההנדסה והמדעים המדויקים כנראה זרמו לי בדם משלב מאוד מוקדם: אבא שלי, היה סמנכ"ל באלתא ואחר כך מנכ"ל חברת שה"ל (שייצרה כני נסע למטוסים). אחרי הצבא, שם שירתתי כמ"פ בשריון, היה די ברור לי שאני הולך ללמוד הנדסת מכונות בטכניון. אחרי שסיימתי את התואר, חיפשתי תפקיד בהיי-טק והגעתי ל-KLA כמהנדס פיתוח. המרכז במגדל העמק היה קומפקטי ומשפחתי מאד. גם כיום, כשאנחנו כבר מעל 500 איש, אני מקפיד שהאווירה הזו תישמר. חשוב לי להיפגש עם האנשים, לשמוע אותם במפגשים לא-פורמליים לומר תודה ולהביע הערכה למי שמגיע לו".

עזיבה וסיבוב שני: "קיבלתי הצעה לעבור לפיתוח עסקי ב'סלא סמיקונדוקטור'. זה משהו שמאוד רציתי לעשות ועם צביטה בלב עזבתי את מגדל העמק. עבדתי שם שנה וחצי ואחר כך עברתי לחברת טאואר לניהול פרויקטים. אחרי שנתיים בתפקיד, KLA הרימו טלפון והציעו לי לחזור אליהם. הפעם, למרכז החברה שבעמק הסיליקון. במשך שש שנים ניהלתי שם את מחלקת ההנדסה של אחת החטיבות, ואז, יום אחד נכנס מנהל חטיבת המוצרים בישראל ושאל אותי אם אני רוצה להיות מנהל ההנדסה שלו.

"אמרתי מיד כן. זה היה הגשמת חלום. המעבר היה מהיר, אבל מבחינתי זה היה בהחלט חזרה הביתה. אחרי שלוש שנים מוניתי למנהל חטיבת המוצרים. ניהלתי את חטיבת ה-Overlay ואת חטיבת התפעול של החברה ועם עזיבתו של ד"ר עמי אפלבום, שנבחר לכהן כיו"ר רשות החדשנות, מוניתי לנשיא החברה, האחראי על האתר בארץ".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

אורי תדמור

גיל ומצב משפחתי: 53. נשוי לסמדר, בעלת עסק לייעוץ ארגוני למפעלים + שלושה ילדים.

תפקיד: נשיא KLA-Tencor ישראל.

תפקידים קודמים: מהנדס מהשורה בחברת KLA, תפקידי פיתוח עסקי בחברת סלא סמיקונקדטור, ניהול פרויקטים בחברת טאואר, ניהול מחלקת הנדסה של אחת החטיבות -KLA ארה"ב.

תחביבים: חדר כושר עם מאמן, הליכה, וחיבה מיוחדת לעלייה וירידה במדרגות שפזורות בשפע ברחבי העיר חיפה (שם הוא מתגורר כיום).

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

פתרונות בדיקה חדשניים

חברת KLA Tencor: "פעילה יותר מ-30 שנה במגדל העמק. המרכז שלנו בארץ עוסק בפיתוח וייצור מערכות מטרולוגיה ובקרה עבור קווי ייצור של מוליכים למחצה. המפעל הישראלי מעסיק מעל 500 עובדים ומשמש אחד משלושת מרכזי הפיתוח והייצור העולמיים של KLA Tencor. המרכז הישראלי מפתח כיום פתרונות בדיקה חדשניים לתהליכי ייצור שבבים מתקדמים בגאומטריות של 7 ננומטר ו-5 ננומטר. בכל מכשיר אלקטרוני מתקדם – במכונית, בסלולרי, במטבח – סביר להניח שהצ'יפים נבדקו באחת מהמכונות שלנו בעולם. אנו אחראים למספר הגדול ביותר של מוצרים בהשוואה לשאר מרכזי הפיתוח והייצור של החברה בעולם.

"זהו מקום שאני והעובדים כאן באים אליו בבוקר עם חיוך על השפתיים, ולא כקלישאה. לכל עובד אצלנו, מהאנשים על פסי הייצור, דרך הפיתוח ועד החוקרים במעבדות, יש השפעה ברורה על מה שקורה בחברה ואני שמח שיוצא לי כבר שנים לעבוד כתף אל כתף עם אנשים בעל כישרון, ידע ומעוף".

קפיצת מדרגה

התעשייה: "התעשייה כולה נמצאת בצמיחה מאוד גדולה. כולם דורשים כיום מחשבים מהירים יותר, טלפונים חכמים יותר ובעולם השרתים מחפשים גישה מהירה. התעשייה נדחפת כולה קדימה בכדי לספק את הצרכים. אנחנו רואים קפיצת מדרגה ברמת הביצועים שהתעשייה דורשת מהמכונות. בשנים האחרונות הדרישה לרכיבים אלקטרוניים עלתה, ומכיוון שיש לנו מגוון רחב של מוצרים ייחודיים המכירות שלנו זינקו".

מגמות עולמיות: "מגמות כמו IOT, AI ומכוניות אוטונומיות דוחפות כלפי מעלה את הדרישה למוצרים שלנו. לפיתוחים הטכנולוגיים של השנים האחרונות, כמו זיהוי קולי, בינה מלאכותית ו'מכונות לומדות' יש סיכוי גדול לשנות את הכלכלה כפי שאנו מכירים אותה כיום. המנוע שמאחורי כל השינויים הצפויים הוא כמובן כוח מחשוב ופלטפורמות מחשוביות רבות עוצמה".

חייבים לתכנן לטווח ארוך

הסתכלות קדימה: "למרות השינויים המהירים בעולם, חייבים לתכנן לטווח ארוך. התשתיות הטכנולוגיות שלנו דורשות שנות פיתוח רבות. כל שנה, כל חטיבות החברה מעדכנות את התוכנית האסטרטגית שלהן. חלק נכבד מהתהליך הוא לחזות את מגמות השוק בחמש השנים הקרובות ולתקצב את המחקר הדרוש כדי להתאים את המוצרים שלנו. ברוב המקרים הפיתוחים שלנו דורשים המצאות בתחומי האופטיקה, אלגוריתמיקה, תוכנה, בקרה וכל תחומי ההנדסה ולאלה נדרש זמן וחופש יצירה".

אורבוטק: "אורבוטק נרכשה על ידי KLA-Tencor בעסקה משולבת של מזומן ומניות בהיקף כולל של כ-3.4 מיליארד דולר. ריק וולאס, המנכ"ל שלנו, אמר כבר שהשילוב בין החברות יחזק את מעמדנו בתחום הצומח של המוליכים למחצה ויפתח הזדמנויות חדשות בתחומי המעגלים המודפסים המתקדמים והצגים השטוחים. הנוכחות רבת השנים של KLA בישראל, תתרחב באופן משמעותי, ופעילותנו בישראל תמשיך להיות חלק מרכזי מחברת האם. העסקה מעידה על האמון בהון האנושי הטכנולוגי וביכולות העסקיות שיש בישראל. מדובר בקפיצת מדרגה בהיקף של הפעילות בישראל".

תגובות

Comments are closed