בחזרה לברלין

בחזרה לברלין

בתערוכה רטרוספקטיבית, המוצגת בימים אלה בבירת גרמניה, נחשף היקף יצירתו של מעצב אופנת-העל ג'אני ורסצ'ה. התערוכה כוללת פריטים שעיצב למדונה, לפרינס ולאלטון ג'ון, לצד יצירות איקוניות נדירות, שבחלקן מוצגות לראשונה לקהל הרחב

מאת: אודית לורן בלקין (צילומים: יח"צ)
סגנון חיים שמנת

בהיסטוריה של סצנת האופנה, כאחד מרגעי השיא, ללא ספק תיזכר תצוגת האופנה שציינה 20 שנה ללכתו של מעצב אופנת-העל האיטלקי ג'אני ורסצ'ה. בתום תצוגת קולקציית אביב 2018, ולתדהמת הקהל המופתע, הוסט פרגוד ענק ומאחוריו נגלו חמש מדוגמניות העל של שנות ה-90, שגם היו חברותיו הקרובות של ורסצ'ה – קלאודיה שיפר, הלנה כריסטנסן, קרלה ברוני, נעמי קמפבל וסינדי קרופורד. אין ספק שהיה זה אחד האירועים שהדגישו את היותו של ג'אני ורסצ'ה גדול מהחיים.

בימים אלה מוצגת בארמון נסיך הכתר שבברלין תערוכה רטרוספקטיבית מקיפה אודות פועלו המרשים של המעצב ג'אני ורסצ'ה (Gianni Versace). התערוכה, הנחשבת לגדולה בעולם אודותיו, לוקחת חלק בשורת אירועים לציון 40 שנה להיווסדו של בית האופנה, ו-20 שנה למותו של המעצב, שנרצח בשנת 1997 בשער אחוזתו במיאמי, על רקע שאינו ברור. פתיחת התערוכה לוותה באירוע גאלה נוצץ, שבשיאו נערכה תצוגת אופנה עם מיטב הפריטים האייקוניים והחדשניים של המעצב האקסטרווגנטי.

למעשה, אין זו התערוכה הראשונה של ורסצ'ה בברלין – תערוכה שאצר כבר הוצגה בעיר בשנת 1994. ורסצ'ה, שהתגלה כמי שחיבב מאוד את ברלין, הבטיח כבר אז לשוב עם תערוכה נוספת. הדבר לא הסתייע כמובן, אך העיר ברלין דאגה להגשים את חלומו בכך שהעמידה את אגפי ארמון נסיך הכתר, המוקדשים לתערוכות מתחלפות, להצגת תערוכה נוספת בכיכובו. כך הפך הארמון למעין מיקרו-קוסמוס חדשני וצבעוני בהשראתו של ורסצ'ה האגדי, שבנוסף להיותו מעצב בגדי יוקרה, נודע גם כמעצב בגדים ותחפושות לקולנוע ולתיאטרון.

קצוות תבל

בתערוכה הנוכחית, שתוצאותיה הן שנים של עבודת אוצרות והכנה, איתר צוות האוצרים, בין היתר, את ארבעת האספנים הפרטיים הבינלאומיים הגדולים של פריטי ג'אני ורסצ'ה, ודאג לא רק להביא את אוספיהם אלא גם להזמין אותם לטפל בהצבת הדברים וכמובן להיות נוכחים בפתיחה. למעשה, זו הפעם הראשונה שכ-300 פריטים היסטוריים אייקוניים ורבי-ערך משנות ה-80 וה-90 מוצגים יחד בתערוכה מרוכזת אחת.

חלק מהפריטים נלבשו על ידי דוגמניות-העל של אז, ולצדם כאלה שלבשו הנסיכה דיאנה, הזמר סטינג, הזמר אלטון ג'ון וזמרי האופרה "קפריצ'יו" של ריכרד שטראוס. עוד מוצגים בתערוכה איורים של ורסצ'ה של הדוגמנית ההולנדית הידועה מרפסה הניק, ואיורים שלצדם פריטי הלבוש המוגמרים שנתפרו לפיהם. בנוסף, מוצגים גם אבזרים משלימים כמו תכשיטים, שעונים, כלי פורצלן, שטיחים, צילומים וקטעי וידיאו.

כחלק מהתערוכה יוצג האוסף של אלכסנדרה סטפני, תושב סאו פאולו, ברזיל, שהשאיל את אוסף בגדי הגברים שלו. עבורו, כגבר שגר בצעירותו באירופה, החופש של ורסצ'ה לעשות שימוש בצבע, בצורה ובחומרים בקולקציות בגדי הגברים, היה חדש לחלוטין ומסעיר למדי. מבחינתו, לא הפריטים האייקוניים ואלה שנלבשו על ידי דוגמניות-העל הם החשובים, אלא דווקא פריטים המדגישים את ההתפתחות והשגשוג של הגאון שידע לקחת את האמנות שלו עד הקצה.

אנטוניו קרוואנו, מנאפולי שבאיטליה, אוסף פריטי לבוש מקולקציות הנשים של ורסצ'ה מזה 25 שנה. בין היתר, מתוך האוסף שלו, מוצגים פריטים מקולקציות השעבוד, הפופ-ארט, קולקציית הבארוק ותלבושות שעיצב לשחקנים, שללא ספק הכניסו את האופנה גם אל אולמות התיאטרון.

ארי קקאיה היוונייה הייתה חברה אישית של ורסצ'ה. הבוטיק הראשון שלה באתונה נחשב לנקודת מפגש של אנשי החברה הגבוהה שצרכו אופנה-עלית ביוון. במשך שנים נחשב הבוטיק ליחיד שמכר את פריטי ג'אני ורסצ'ה במדינה. כחברה קרובה, נאמר על קקאיה שהיא הקונה היחידה בעולם שזכתה לבקר במפעלי המותג במילאנו והייתה הראשונה לבחור פריטים בהם חשקה מתוך קולקציות השונות. לתערוכה בברלין היא לא רק השאילה פריטי אספנות יוקרתיים ביותר, אלא גם שיתפה בחומרי וידיאו ייחודיים של תצוגות, שייחשפו לראשונה בתערוכה.

מארצות הברית הגיעה אספנית ידועה בשם אנדראה ווילמון, שהשאילה פריטים ייחודיים מאוסף מוזיאון האופנה הקטן שבבעלותה. ווילמון מוכרת כמי שמלבישה ידוענים ומשאילה את פריטי ורסצ'ה שלה להפקות אופנה ולמסעות פרסום.

באירוע הגאלה נכחו, בין היתר, אלברט אייקהוף, מי שנחשב לפטרון הראשון של ורסצ'ה, שהאמין בו ואיפשר את תצוגת האופנה הראשונה הרצינית שלו בליפשטט שבגרמניה. עוד נכחו הדוגמנית בלסטרה סטאופנברג, שעבדה עבור ורסצ'ה משנת 1975 ואילך, מרקוס שנקנברג, הדוגמן המועדף על ורסצ'ה ומהדוגמנים הבולטים בשנות ה-90, וברונו ג'יאנסי, ששימש כמעצב ראשי והאחראי על תלבושות התיאטרון בבית ורסצ'ה במשך 15 שנה. האחרון גם השאיל פריטים נדירים מאוסף ורסצ'ה הפרטי שלו.

זכה בתהילה

ג'אני ורסצ'ה נולד (1946) ברג'ו די קלבריה שבאיטליה, אח לסנטו ודונטלה, שבבגרותם הפכו שותפים בחברה המשגשגת שהקים. כבן לאם תופרת, הוא רכש מיומנויות רבות שבהמשך שימשו אותו במקצועו כמעצב. כמי שבא מרקע כלכלי ירוד, עשה ורסצ'ה למשפחתו, ויש האומרים שעם מותו, לפני 20 שנה, ערכה של החברה שייסד נאמד בכמיליארד דולר. ורסצ'ה, שהחל את דרכו בלימודי אדריכלות דווקא, עבר למילאנו במחצית שנות ה-20 לחייו והחל לעבוד כמעצב אופנה. הוא התברג בחברת ג'ני לעיצוב טקסטיל, התגלה על ידי ציידי כישרונות, ובהמשך הוציא את קולקציית בגדי הנשים הראשונה שלו.

במהלך הקריירה הפורייה שלו היה ידוע ורסצ'ה בסגנון הזוהר שלו ובשימוש שעשה בחומרים חדשניים ובטכניקות מתקדמות, כמו גומי וחיתוכי לייזר. דימוי ראש המדוזה שאימץ היה גם הוא מזוהה איתו ועם המותג, וחזר על עצמו שוב ושוב באופנים שונים על גבי פריטי הלבוש והאבזרים הנלווים.

את קולקציית העלית הראשונה שלו השיק בשנת 1989, ובמהלך שנות ה-90 הוביל גם את קווי ההלבשה Versus ו-Instante. בנוסף, השיק בשנת 1991 בושם משלו, ובשנת 1993 קו רהיטים ואבזרים לבית. הוא פרסם מספר ספרים, בהם "רוק ומלוכה", "האמנות בלהיות אתה", ו"גברים ללא עניבות", ופריטים שלו הופיעו בתערוכות במוזיאונים מסביב לעולם.

אחת השמלות המדוברות ביותר של ורסצ'ה היא שמלת סיכות הביטחון שלבשה השחקנית הבריטית אליזבת הארלי לבכורת סרט בשנת 1994. השמלה, שסיכותיה המוזהבות סימלו את הקשר שבין עולמות המוזיקה והרחוב לבין אופנה-עלית, ללא ספק עזרה להארלי להיכנס למודעות ולהפוך לכוכבת.

לאורך השנים דאג ורסצ'ה לייצר ולפתח קשרים עם ידוענים ודוגמניות-על, כמו הנסיכה דיאנה, הזמר ג'ון בון ג'ובי, הדוגמנית קלאודיה שיפר ואחרים. "ורסצ'ה היה הראשון להבין את ערכן של דוגמניות, ואת הערך של הושבת ידוענים בשורה הקדמית של תצוגות האופנה, והוא זה שהעלה את האופנה כנושא רלוונטי במדיה הבינלאומית", אמרה עליו עורכת ווג האגדית אנה ווינטור.

ג'אני ורסצ'ה היה ידוע כאוהב חיים ונהנתן, ובתקופה קצרה בנה אימפריה בעלת מיתוג ברור, מזוהה ובעיקר זכיר. פריטי הלבוש המרשימים שלו התאפיינו בצבעוניות חצופה ונועזת, ובעיקר במקורית – מה שלא פעם גרר ביקורת צוננת ואף קשה. עם זאת, הוא זכה להצלחה רבה והוביל מותג משגשג אותו ממשיכים להצעיד אחיו ואחותו, המנהלים את החברה עד היום.


התערוכה עד: 13/4. לפרטים: www.retrospective-gianniversace.com

תגובות